Anasayfa » Genel » Zühtü Arslan

Zühtü Arslan

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1964

Şehir

Ankara

Ülke

Türkiye

1964 senesinde doğan Prof. Dr. Zühtü Arslan, 1987 senesinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Kısmı ’nden mezun oldu. Yüksek lisansını ve doktorasını 1991 ve 1996 yıllarında İngiltere ’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nde bitirdi.

2002 senesinde Doçent, 2007 senesinde de Profesör olan Arslan, hali hazırda Polis Yüksekokulu Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğretim azası olarak vazife yapıyordu. İnsan hakları, tüzük hukuku, hukuk-siyaset ilişkisi ve siyaset felsefesi gibi alanlarda muhtelif milli ve beynelmilel akademik mecmualarda yazıları yayımlanan Arslan ’ın ayrıca Tüzük Kuramı başlıklı bir kitabı bulunuyor.

Avrupa Birliği Komiteyi tarafından desteklenen “Türkiye ’de İfade Hürlüğü” mevzulu projede uzman ve kitap yazarı olarak yer alan Prof. Dr. Arslan, Avrupa Birliği Komiteyi Türkiye Temsili tarafından desteklenen “Dinlerarası İlişkiler: Seküler ve Demokratik bir Sistemde Barış İçinde Birarada Varoluş Arayışı” başlıklı projede kitap yazarı olarak yer aldı.

Avrupa Konseyi ’nin “Kolluk ve İnsan Hakları- 2000 Ötesi” programı çerçevesinde “Eğitimcilerin Eğitimi” projesinde uzman öğretim azası olarak çalışan Arslan, İngiliz Büyükelçiliği ile İçişleri Bakanlığı ’nın ortaklaşa yürüttüğü “Mülki Amirlerin Kolluk Teftiş Kapasitesinin Artırılması” mevzulu projede de uzman olarak yer alıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yürütülen Meclis Tarihi projesinde “1957-1960 yarıyılından” mesul yazar olarak vazife yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye ’de Güvenlik Sektörü ? Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” kısmının yazımından mesul yazar olarak da yer aldı.

Polis Yüksekokulu Başkanlığı’na getirildi.
Polis Yüksekokulu Başkanlığı ’na; Tüzük Duruşması ’nin “367 kararı”na büyük tepki koyan AKP’nin hazırlattığı “sivil Tüzük” krokisinin mimarı olarak gösterilen Tüzük Hukukçusu Prof. Dr. Zühtü Arslan getirildi.

Geçen sene “sivil tüzük” ismiyle hazırlanmaya başlayan “2008 tüzük krokisini” hazırlayan bilim heyetinin azalarından biri olan Prof. Dr. Zühtü Arslan ’ın Polis yüksekokulu Başkanlığı ’na ceddilmesine ait karar Resmi Gazete ’de yayımlandı. Polis Yüksekokulu ’nde Güvenlik Bilimleri Fakültesi ’nde öğretim azası olarak vazife yapan Prof. Dr. Arslan, üniversitelere ve Türkiye Büyük Millet Meclisi ’de türban kullanılmasını korunan düşünceleri ile ön tasarıya çıkarken, Tüzük Duruşması ’nin “367 kararı”na müteveccih olarak da büyük tepki göstermişti.

Zühtü Arslan, AYM Başkanlığı misyonuna ilk kere 10 Şubat 2015’te seçildi. Arslan, 4 senelik vazife vaktinin dolmasının ardından 25 Ocak 2019’daki tercihte yine aday olmuş ve reylerin mutlak çoğunluğunu alarak ikinci kere seçilmişti.

1982 tarihli ve 2709 rakamlı Türkiye Cumhuriyeti Tüzüğü’nın 146’ncı maddesi ile 2011 tarihli ve 6216 rakamlı AYM’nin Kuruluşu ve Suçlama Usulleri Hakkında Kanun’un 12’nci maddesi uyarınca yapılılan 2 Şubat 2023 tarihinde 15 bireyin rey kullandığı tercihte, Zühtü Arslan 8 rey alarak 3’şancı kere başkan seçildi. Arslan’ın rakiplerinden İrfan Fidan 5 rey, Kadir Özkaya ise 2 rey aldı.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın