Anasayfa » Genel » Zekiye Çağımlar

Zekiye Çağımlar

Unvan

Yard. Doç. Dr.

Şehir

Adana

Ülke

Türkiye

Adana doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Adana ’da bitirdikten sonra, Ankara Üniversite Basın Yayın Yüksek Mektebi Gazetecilik ve Milletle İlişkiler Kısmı ’nde iki sene okuduktan sonra Çukurova Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Kısmı ’ne girdi. Aynı sene Adana Büyük Şehir Belediye Konservatuarı Tiyatro Kısmı ’ne de başladı. Eş zamanlı olarak iki mektepten de 1990 senesinde mezun oldu. Aynı sene Milli Eğitim Bakanlığına Türk Dili ve Edebiyatı hocai olarak atandı. 1991 senesinde Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ’nde Millet Edebiyatı alanında yüksek lisans eğitimine başladı. 1994 senesinde yüksek lisans eğitimini bitirerek aynı sene, aynı enstitü ve aynı dalda hekime eğitimine başlayıp 1999 senesinde doktorayı bitirdi.

1990 senesinde Adana ’da başladığı öğretmenliği aynı şehirde 5 sene devam ettirdikten ve Çukurova Üniversitesinde Türk Dili okutmanı olarak da 3 sene misyon yaptıktan sonra, aynı üniversitenin Eğitim Fakültesi Kısmı ’ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1999 senesinde hekime eğitiminin tamamlanmasıyla takviyeci doçent olarak atandı. Hali Hazırda aynı üniversitenin, aynı kısmında öğretim abonesi olarak ve Çukurova Devlet Konservatuvarında müdür destekçiliği ve Müzik ve Sahne Sanatları İlköğretim Mektebinde Müdürlüğünde misyon yaptı.

Adana yöresi yatır-ziyaret ve bunlara bağlı inançlar, Adana yöresi Avşar matemleri ve aşıklık geleneği, Adana yöresi Nusayrileri ve Adana yöresine göç nedeni ile yerleşmiş Kazak, Çerkez ve Bulgaristan ’dan gelen Türklerin geleneksel kültür yapıları ve edebiyatları ile yörenin geleneksel yapısı, millet kültürü, inancı ve yörenin millet edebiyatı çalışma mevzularıdır.

YAYIN:

1. Yapı Kredi Yayınlarından “Adana” kitabında “ Adana ve Çevresinde İnsana Bağlanan Umudun Yatırlar ve Ziyaretler Ebadı” kısmı

2. Folklor/Edebiyat 2002/4 32. Sayıda “Adana Yöresindeki Nusayrilerde Yatır-Ziyaret İnancı”

3. Folklor/Edebiyat 2003/3 35.Sayıda “Sivas Yöresi Köy Seyirlik Oyunlarında Millet Bilimsel Öğeler ve Cinsellik”

4. Tuz Kitabı; Kitabevi,İstanbul-2004

5. Türk Dünyası İnanç Önderleri; Tüksev Yayınları,Ankara-2002

6. Motif Dergisi “Nazar” Ocak/2005

7. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi “Yazılı ve Sözlü Anlatım Becerilerini Kompozisyon İlköğretim 5. Sınıflarda Hoca ve Öğrenci görüşleri Açısından Değerlendirilmesi” C.2 S.23/2002

8. Türk Dünyası İnanç Merkezleri; Tüksev Yayınları, Ankara-2004

9. Türk Toplum Kültüründe Çocuk; Osmangazi Üni.Millet Bilim Araştırma ve Uygulama Merkezi Yayınları, Eskişehir-2005

10. Motif Dergisi, Bin Yeminle Korunan Kimlik:Nusayrilik,Sayı;44,2006

11. Motif Dergisi, Geçmişten Günümüze Adana Düğünlerinde Hediye Kavramı:Çeyiz, Bohça. Okuntu..I, Sayı;46,2006

12. Motif Dergisi, Geçmişten Günümüze Adana Düğünlerinde Hediye Kavramı:Çeyiz, Bohça. Okuntu..II, Sayı;47,2006

13. Hediye Kitabı, Kitabevi,İstanbul-2007

14. Lânet Kitabı,Kitabevi, İstanbul-2009

15. Hikayeleri İle Adana Avşar Matemleri, Altın Koza kültür Yayınları, Adana-2010 Kitap

İçeriği Oyla

Yorum yapın