Anasayfa » Genel » Zoe Saldana

Zoe Saldana

Doğum Tarihi

19 Haizan 1978

Ülke

ABD

Burç

Yay

Karayip Korsanları; Siyah İnci’nin Laneti ile ismini duyuran ve de 2009 senesinde vizyona giren Avatar ve Star Trek filmleri ile bütün dünyanın alakasını üzerine sürükleyen Amerika doğumlu Afro-Amerikan aktrist.
Zoe Saldana ya da doğum ismiyle Zoe Yadira Zaldana Nazari, 19 Haziran 1978 tarihinde, New Jersey,A.B.D.’de dünyaya geldi.Porto Riko’lu bir anne veDominik Cumhuriyetikökenli bir babanın kızı olarak doğan Seldana, daha ufak yaştaykenİngilizce ve İspanyolca’yı ana dili gibi konuşuyordu. Babasının vefatı üzerine ailesiyle beraber, 1988yılında Dominik’e taşındı ve burada sanat ve bale alanlarında eğitim gördü.
A.B.D.’ye döndükten sonra lise eğitimini bitiren Nazario, lisedeyken tiyatro dersleri aldı. İlk olarak Law&Order Yasa ve Kumpas isimli dizide, 1999 senesinde Merger şahsiyetiyle ile seyirci karşısına çıkan oyuncu, 2000 senesinde ilk sinema filmi olan Center Stage’de başarılı bir balerini canlandırdı.

2002 senesinde Crossroads ve Drumline isimli fimlerle sinema severlerle buluşmuş olsa da, tanınmasını sağlayan ilk rolü, 2003 senesinde vizyona giren Karayip Korsanları; Siyah İnci’nin Laneti oldu. 2004-2009 seneleri arasında Blackout,Guess Who, The Terminal gibi pek çok filmde minik rollerde yer alan hoş oyuncu, Gues Who’daki performansıyla Black Hakikat ve Teen Choice Awardstörenlerinde en iyi oyuncu mükâfatlarına aday gösterildi.

2009 senesinde, Star Trek’in sinema filminde rol aldı ve Teğmen Uhara şahsiyetini canlandırdı. Bilim kurgu cinsi ile gençliğinden beri ilgilenen ve çoğu başyapıtı izlemiş olan genç oyuncu, seride rol aldıktan sonra daha evvel hiçbir Star Trek filmini izlememiş olduğunu açıklayarak hayranlarını afallattı. Rolü için Uhara şahsiyetinin orjinal serideki oyuncusu Nichelle Nichols’dan bire bir ders alan Saldana, performansı ve şahsiyete kattığı yorumla beğeni topladı.

2009 senesinde Jeffrey Jacob Abrams’ın idarediği bilim kurgu filmi “Uzay Yolu” Star Trek isimli, Kaptan Kirk, Mister Spock, Hekim McCoy ve mühendis Scott’un Yıldız Filosu Yüksekokulu’ndeki tanışmaları ve Atılgan uzay gemisiyle ilk yolculuğa çıkmalarını mevzu alan filmde John Cho, Ben Cross, Bruce Greenwood, Simon Pegg, Chris Pine, Zachary Quinto, Winona Ryder, Zoe Saldana, Karl Urban,Anton Yelchin, Eric Bana ve Leonard Nimoy rol aldı.

James Cameron’un yazıp idarediği Avatar’da Neytiri isimli Na’vi prensesini canlandıran Nazario, bu filmdeki rolüyle Black Hakikat Mükâfatları’nde en iyi takviyeci oyuncu mükâfatına aday gösterildi.

Whoopi Goldberg ve Angelina Jolie’nin hayranı olduğunu belirten sanatçı,Maxim mecmuası tarafından yapılan En Seksi 100 anketinde 42. sırada yer aldı.

Sayfalar: 1 2

İçeriği Oyla

Yorum yapın