Anasayfa » Genel » User-Agent (Kullanıcı Aracısı) Nedir?

User-Agent (Kullanıcı Aracısı) Nedir?

User-Agent Kullanıcı Aracısı tarayıcı anahtar anlamına kazanç. Web içerikler ve internet kullanıcıları arasında köprü misyonu görmektedir. İşletim sistemlerinde, HTTP istek başlığıdır. Tarayıcı kullanıcı vasıtasına özel kullanılır demek Gerçek olmaz. Tarayıcı kullanıcıların yanı gizeme Google Adsense, Google bot gibi tarayıcılar ve botlar içinde kullanılır. Dolayısıyla kullanıcı ile web içeriği arasında ara suratı oluşturmaktadır. Özellikle kullanıcı aracılarına misal verilecek e-posta programları, web tarayıcıları ile haber okuyucuları sayılabilir. Web sitelerinde IP adresi, lokasyon ile internet kullanıcıların makine olarak belirlenir. Ayrıca web siteleri için yararlı olan balakalar, internet kullanıcılarının internette performans ve tecrübelerini pozitif olması için kullanılmaktadır.

User-Agent Kullanıcı Aracısı network ve server bağlantısını istemci üzerinde kuran, işletim sisteminin ve taşıtı uygulamasının, versiyon ve genel bağlantı ekipmanları ile bu cins ekipmanları sunucunun beslemesini sağlamaktadır. Böylece taşıtı olan User-agent bağlantısı istemcinin kullanıcı aracısını alarak, istemci kimliğini kaydolmak üzere bilgi girişini sağlar. Dolayısıyla bağlantı olan User-agent server loglarında görünür.

User-Agent Kullanıcı Aracısı Söz Dizimi Nasıl Oluşmaktadır?

User-Agent Kullanıcı Taşıtı söz dizimi oluşturmak için yapılması gereken harekât şu biçimdedir. User-Agent: Ürün/Ürün versiyonu İşletim sistemi versiyonu/işletim sistemi yorum biçiminde oluşmaktadır. User-Agent kullanıcısı belirli bir standart olan söz dizimidir. Bu sebeple söz dizimi içinde yer alan balakaların işletim sistemi, kullanıcı makine ve teçhizat versiyonlarına göre içindeki balakalarda devamlı bir farklılık yaşanmaktadır. Her ne kadar içerisindeki balakalarda farklılık olsa bile belli söz dizimi yapısı her zaman aynı standart içerisinde devam eder.

HTTP İstekleri ve Sunucuların User-Agent Balakasını İşlemesi

HTTP istekleri ve sunucuların User- Agent balakasını işlemesi kullanıcı taşıtı ile geçimli biçimde bulunan sunucunun istemciye sevk edilmesini sağlar. Dolayısıyla rastgele bir evrak içinde olan değişik cinsteki versiyonları istemciye sunmaktadır. Rastgele bir web sayfası ile sevk edilen HTTP isteği ile User Agent üzerinde kullanılan aygıtın balakasının bulunması sebebiyle istemciye yollar. Aynı zamanda mobil makinelerde yer alan sunucu isteğinin sevk edilmesi, mobil versiyonu üzerinden asıllaşmaktadır. Dolayısıyla bütün istek başlıklarında olan HTTP istekleri User Agent ile kullanılmaktadır.

User Agent Kullanıcı Aracıları ve Botlar

User Agent Kullanıcı Aracıları ve botlar, web civarında bulunan belgeleri taramak üzere kullanılan botlar vardır. Botlara özel olan User Agent kullanıcı aracıları fayda sağlayarak kimin tarafından sevk edildiği basitçe anlaşılmaktadır. Bunun için web internet sayfası için sevk edilmiş olan sayfanın HTTP ya da reel internet kullanıcı olduğuna bakılır. Aynı zamanda User Agent balakaları HTTP üzerinden sevk edilen isteklerin reel kullanıcıları arama motor tarayıcılarından ayırmak için kullanılmaktadır.

User Agent Balakası Kullanıcı Aracıları SEO İçin Nasıl Kullanılır?

User Agent balakası Kullanıcı Aracıları SEO için kullanımı içeriklerin gösteriminde nitelik ölçümleme için kullanılmaktadır. Ayrıca User Agent değişik tarayıcılardan gelen rastgele bir içeriğin nasıl göründüğü ile alakalı zorunlu hakimiyetleri sağlar. Özellikle mobil makine için arama motor botları içeriklerin niteliğini ölçmek için kullanılmaktadır. Cloaking gibi operasyonlar botlara özel hibrit ve sunucu tarafından oluşturma gibi nasıl görüldüğü hakkında balaka verir. Aynı biçimde User Agent kullanan robots.txt maniyi basitçe aşılır. User Agent üzerinde menetme olduğunda birçok cinsten senaryo asıllaşır. Bu bağlamda SEO ile alakalı kullanılan birçok yöntem bulunmaktadır.

Google Chrome Uzer Agent Nasıl Değiştirilir?

Google Chrome Uzer Agent değiştirilmesi için, izlenmesi gereken birtakım yöntemler vardır. Bu yöntemlere kısaca değinmek gerekirse şu biçimdedir. Rastgele bir web internet sitesi üzerinde sağa tıklanarak menüde yer alan araştır alternatifi tıklanmalıdır. Daha sonra ekranın üst tarafındaki üç noktalı işarete tıklanması gerekir. Açılan ekran üzerinde more tools alternatifi tıklanmalıdır. Son olarak network conditions alternatifi tıklanarak gelen pencereye ilave edilir. Böylece User Agent sekmesindeki işaretli olan use-browser default üzerindeki tiki kaldırarak, aygıtlardaki pencere etkin olacaktır.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın