Anasayfa » Genel » R-Programlama Nedir?

R-Programlama Nedir?

R programlama, istatistiksel inceleme için oluşturulmuş bir dildir. Güncel programlar geliştirmek veya karışık bilgi görselleştirmeleri oluşturmakla ilgileniyorsanız, bakmanız gereken dil budur. ‘Programlama ’ terimi, bilgisayar bilimi ve kodlama ile eşanlamlı hale geldi. Çok genel bir terim olmasına karşın, sadece istatistik ve bilgi incelemesine odaklanan tek dil R ’dir.

Bu dil, bilgi görselleştirmeyi ve işlemeyi destekler. Bu işlevler, tek bir kod satırı yazmadan büyük ölçüde bilgiyi işlemenize, inceleme etmenize ve görselleştirmenize imkân tanır. Ayrıca, modelleme ve varsayıma dayalı analitik için gelişmiş vasıtalar sağlar.

R programlama, bilgi incelemeyi için tasarlanmış istatistiksel bir dildir. Çok Gerçekltululuğu, sürati ve kullanım basitliği sebebiyle son on senede çok popüler hale geldi. Başlıca özelliklerden kimileri şunlardır:

 Esneklik: R son derece esnektir, başka bir deyişle basitçe Güncel işlevler veya prosedürler oluşturabilirsiniz.

 Sürat: R, büyük ölçüde kod çalıştırmanıza izin veren son derece yararlıdır.

Kullanım Basitliği: Bu dil kullanıcı dostudur ve Güncel başlayanların başlamasını basitleştirir.

R-Programlama Ne İşe Fayda?

 R Programlama, istatistiksel usuller kullanarak bilgileri inceleme etmek isteyenler için güçlü bir vasıtadır. Dil 1980 ’lerde geliştirildi ve 1990 ’larda S ve SAS dillerinin gelişimi sayesinde popülerlik kazandı. Gşanımızda R, biyoloji, tıp, istatistik, ekonomi ve mühendislik gibi muhtelif alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

R, bilgi incelemeyi ve görselleştirme için ücretsiz bir yazılım civarıdır. Sarih kaynak kodlu ve çapraz platformdur. İsmi “Devrim” olarak nitelendirilebilir, zira bilgisayar devrimi sırasında yaratılmıştır. R, bilgi incelemeyi ve görselleştirme için güçlü bir vasıtadır ve istatistik, ekonometri, makine öğrenimi ve öteki alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bilimsel araştırmalarda, devlet müesseselerinde ve ticari firmalarda da kullanılır.

R-Programlama Kullanımı Nedir?

R programlama, istatistiksel hesaplama ve bilgi incelemeyi için özel olarak tasarlanmış bir dildir. İstatistiklere dominant olmak istiyorsanız, R bilmeye başlamalısınız.

R, 1970 ’lerde Bell Laboratuvarlarında John Chambers, Robert Gentleman, Leslie Greengard, Peter J. Denning, Larry Hunter, David L. Kelley, Richard M. Stallman ve Donald E. Knuth tarafından yaratıldı. Dil, bilgi bilimcileri için güçlü bir taşıt haline geldi. R, karışık hesaplamalar yapan ve büyük ölçüde bilgiyi inceleme eden programlar oluşturmanıza imkân tanıyan genel emelli bir programlama dilidir. Ayrıca bilgileri görselleştirmek için vasıtalar sağlar.

R-Programlama Ehemmiyeti Nedir?

R programlama, özellikle bilgi incelemeyi ve görselleştirme için geliştirilmiş bir dildir. Son senelerde çok popüler hale gelmesine karşın, bir hayli insan bu mevzuda gşanımızda pek bir şey öğrenmiyor, istatistiksel hesaplama ve grafikler için güçlü bir vasıtadır. Bilmenin birkaç avantajı vardır. Misalin, süratli ve verimli çalışan kod yazmanıza imkân tanır ve projeleri basitçe paylaşabilir ve ortak çalışabilirsiniz. Öteki bir avantaj, simülasyon çalıştırma veya grafik ve çizelge oluşturma gibi görevleri otomatikleştirmek için kullanabilmenizdir.

R ’yi bilmenizin iki ana sebebi vardır. İlk neden, istatistik ve matematik için faydalı bir taşıt olmasıdır. Ötekiyi ise bilgisayar bilimine başlamak için iyi bir yol olmasıdır. Ek olarak, R giderek daha ehemmiyetli hale geliyor zira bir hayli büyük firma artık alıcılarına yazılıma ücretsiz ulaşım sunuyor.

R-Programlama Kullanımı

R programlama, 1970 ’lerde Bell Labs ’ta geliştirilen istatistiksel bir hesaplama dilidir. Bugün, basit komutları kullanarak karışık bilgi incelemeyi yapabilme beceriyi sayesinde popülaritesi büyük miktarda çoğalmıştır.

R ismi, orijinal geliştiricilerin baş harflerinden gelir: Richard Stallman, Edsger W. Dijkstra, John von Neumann, Leslie Lamport, William F. Wright ve Peter G. Weinberger biçimindedir. R artık büyük bilgi kümelerini inceleme etmek için en güçlü vasıtalardan biri olarak kabul ediliyor ve aynı zamanda firmalar tarafından süreçleri otomatikleştirmenin bir taşıtı olarak benimseniyor. R ’de nasıl programlanacağını bilmekle ilgileniyorsanız, ücretsiz tanıtım kurslarına katılın.

R-Programlama Sistemsel Özellikleri Nelerdir?

R programlama, istatistiksel kolileri kullanarak bilgi incelemesine müteveccih bir yaklaşımdır. Bununla beraber, bir hayli tahlilci bunun bütün olarak neyi gerektirdiğini veya neden umursamaları gerektiğini öğrenmiyor. R, ilk olarak Bell Laboratuvarlarında istatistiksel inceleme ve Hesaplama SAC araştırması için geliştirilmiş bir dildir. Bugün, çok muhtelif alanlardaki bilim adamları için ehemmiyetli bir taşıt haline geldi.

R hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ücretsiz etkileşimli öğreticileri size temel bilgileri öğretebilir. R ’yi bilmek için bilgisayar bilimcisi olmanıza gerek yok, ancak özellikle matematik ve istatistikle ilgili bazı ön bilgiler gerektiriyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın