Anasayfa » Genel » PostgreSQL Nedir?

PostgreSQL Nedir?

PostgreSQL, nesne ilişkisel özellikli, sarih kaynaklı ve tamamen fiyatsız olan bilgi tabanı sistemidir. Ölçeklenebilir ve depolanabilir olması ile güvenlik gibi SQL dilinin özelliklerinden yararlanmaktadır. PostgreSQL uzun senelerden beri faaliyetlerine devam etmekte ve birçok alanda bilgi tabanı idareyicisi olarak kullanılmaktadır.

PostgreSQL, sarih kaynaklı müessesesel bilgi idare sistemidir. İlişkisel olmayan sorgular için ilişkisel SQL ile JSON desteklemektedir. Ayrıca DBMS sistemini daha emin olması için, tecrübeli geliştiriciler çok büyük katkı sağlamaktadır. PostgreSQL, gelişim sağlamış performans optimizasyonu ile gelişmiş olan bilgi cinslerini desteklemektedir. SQL server ve Oracle gibi özellikleri pahalı ticari bilgi tabanında bulundurmaktadır.

PostgreSQL ’İN Temel Özellikleri Nelerdir?

PostgreSQL ’in temel özellikleri ile geliştiricilerin uygulama alternatifleri sunmasına dayanakçı olmaktadır. Kusura dayanıklı bir civar oluşturarak, bilgilerin bütünlüğünü gözetmektedir. Sofistike olarak kilitleme mekanizması sunmaktadır. Eş zamanlı ve çok versiyonlu hakimiyet yardımı sunar. Tetikleyici tabanlı ve günlük tabanlı artma sağlar. Yüksek kullanılabilirlik ile bekleme sunucusu sunmaktadır. ANSI SQL standartlarıyla geçimlidir. ANSI SQL 2008 geçimli ve nesneye müteveccihtir. JSON yardımı poliglot ver tabanları için hub gibi davranan bilgi ambarlarıyla bağlantı kurma özelliği sağlar. Programlama işlevselliği ve olgun sunucu tarafı sağlar.

PostgreSQL Avantajları Nelerdir?

PostgreSQL avantajları arasında, web uygulamaları ve zinde web sitelerini LAMP alternatifi olarak çalıştırabilir. Müessesesel ve defineli kullanımlar için düşük bakım yönetimi sağlamaktadır. Coğrafi nesneleri desteklediği için, coğrafi balaka sistemleri ve konum tabanlı servisler için kullanılabilir. PostgreSQL bilmek için fazla eğitime gereksinim yoktur. Bunun sebebi kullanımın oldukça kolay olmasıdır. PostgrSQL devam eden günlüğü ile kusura karşı dayanıklı bir bilgi tabanı haline kazanç. PostgrSQL avantajları denilince sarih lisansı altında kaynak kodu serbestçe kullanılabilir.

PostgreSQL Dezavantajları Nelerdir?

PostgreSQL dezavantajları arasında, Postgres rastgele bir kuruluşa ait olmaması kazanç. Bunun sebebi diğer özellikteki DBMS sistemleri ile benzerlik gösterseler bile, tanınırlık açısından zorlanmaktadır. Birçok sarih kaynaklı kodlar MySQL ’i dayanaklarken, PostgrSQL ’i destekleme mevzusuna uzaktır. Performans mevzusunda ölçümlemede MySQL ’den çok daha yavaş çalışmaktadır. PostgreSQL ’in geçimlilikle alakalı odaklanmaya çalışmasından dolayı, değişiğinden daha fazla performans sergilemesi gerekir.

PostgreSQL Uygulamaları Nelerdir?

PostgreSQL uygulamaları beş unsurdan oluşmaktadır. Bu unsurlar sırasıyla şu biçimdedir.

Finansal Sanayi

Finansal sanayi için PostgreSQL oldukça ideal bir DBMS sistemi olarak bilinir. Tamamen ACID geçimli olması sebebiyle ideal bir sistem haline getirmektedir.

Üreticiler

Günümüzde en çok sanayiciler tarafından PostgreSQL kullanılmaktadır. Böylece iş süreçleri

süratlenerek, tedarik zinciri performansını optimize edilmesi mevzusunda dayanakçıdır.

Web Teknolojisi NoSQL

Web sitelerinde suratlarca ya da binlerce istekle uğraşmak için, ölçeklenebilir olması büyük bir konudur. Bunun için PostgreSQL en iyi çözümdür.

Bilimsel Bilgi

Araştırma ve bilimsel proje üzerinde çalışanları için bilgi üretilmesi gerekir. Bu surattan muhtemel olduğunca ele almak ehemmiyetlidir.

Hükümet GIS bilgileri

PostgreSQL, güçlü bir bilgi sunmaktadır. PostGIS ismi verilen bu uzantı ile değişik format üzerinde işlemek için suratlarca işlev sunmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın