Anasayfa » Genel » Pierre Auguste Renoir Hayatı ve Eserleri

Pierre Auguste Renoir Hayatı ve Eserleri

Pierre Auguste Renoir Hayatı ve EserleriPierre Auguste Renoir, Fransa‘nın orta batı bölgesindeki bir şehir olan Limoges’te emekçi sınıfı bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur.

Renoir’in ilk sanatsal işi, genç yaşlarda, kasabanın porselen fabrikalarından birinde çini tasarımlarını boyaması ile olmuştur. Renoir, Limoges’te aldığı sınırlı eğitimi karşılama etmek için 1860’da, Paris’teki Louvre’ı ziyaret edip Fransız Rokoko ustaları Jean-Antoine Watteau, Jean-Honore Fragonard ve François Boucher’ın çalışmalarını incelemek için sık sık geziler yapmıştır.

1862’de Paris’te sanat eğitimi almaya başlamıştır ve orada Alfred Sisley, Frederic Bazille ve Claude Monet ile tanışmıştır. Hoş Sanatlar Yüksekokulu’nde fotoğraf ve anatomi dersleri almıştır. İlk galibiyeti,1864’te Paris’teki sergi salonunda sahnelenen “Ateşin Çevresinde Geyiğiyle Dans Eden Esmeralda” isimli yapıtı olmuştur. 1870’de portre ressamı olarak ün edinmiştir.

1881’de Eugene Delacroix ile beraber İspanya’nın Madrid kentinde bulunan Diego Velazquez’in yapıtıni görmek için Cezayir‘e gitmiştir. Bunu takiben, İtalya’da Titian’ın başyapıtlarını ve Roma’daki Raphael’in resimlerini görmek için İtalya’da bulunmuştur. 15 Ocak 1882’de Renoir, bestekar Richard Wagner’le Sicilya’daki Palermo’daki evinde buluşarak, Wagner’in portresini yalnızca otuz beş dakika içinde yapmıştır. Aynı sene, Renoir, Cezayir’de solunum sistemine kalıcı hasar verebilecek zatürre geçirmiştir. Ve ancak altı hafta sonunda iyileşebilmiştir. 1883’te yaz sürecini Guernsey’de geçirmiştir ve bir aydan az bir vakitte on beş fotoğraf yapmıştır. Renoir, kendi tekniklerini kullanarak, bir hayli ressamın modeli olan Suzanne Valadon ile çalışmıştır.

Pierre Auguste Renoir Hayatı ve Eserleri1887’de, Kraliçe Victoria’nın Altın Jübile’yi kutladığı bir yıldır. Renoir de bu seneye özel, kraliçenin ortağı Phillip Richbourg’un arzı üzerine, sadakatinin bir sembolü olarak “Fransız İzlenimci Tablolar” kataloğuna birkaç fotoğraf affetmiştir.

1890’da, Les Dejeuner des canotiers için model olarak vazife yapan Aline Victorine Charigot’la evlenmiştir ve üç çocuk sahibi olmuştur.

Renoir 1892’de rahatsızlanarak kısmi bir felç geçirmiştir. Renoir kısıtlı eklem hareketliliği ile büyük işleri boyamayı basitleştirmek için hareketli bir tuval ve fotoğraf silindiri kullanmıştır.

Pierre Auguste Renoir Hayatı ve EserleriYaşamın, ışıltılı renk ve ışık dolu Empresyonist enstantanelerinden olan Renoir, binlerce fotoğraf yapmıştır. Renoir’in tarzının sıcak duygusallığı, resimlerini sanat tarihindeki en tanınmış yapıtlar haline getirmiştir. 1919’da yaptığı sanat yapıtlarıni görmek için Louvre’yu ziyaret etmiştir. 3 Aralık’ta Cagnes-sur-Mer, Provence-Alpes-Cote d’Azur köyünde can vermiştir.

En önemli yapıtları:

Pierre Auguste Renoir Hayatı ve EserleriŞemsiyeler, Denizcilerin Kahvaltısı, Cezayirli Kadın, Aşıklar, Galette Değirmeni Dansı, Matmazel Sicotg’nin Portresi, Madam Georges Charpentier ve Çocukları, Madame Claude Monet’in Portresi, Tekne Partisi’nin Öğle Yemeği, Balerin, Wargemont’daki Gül Bahçesi, Terasta İki Kız Kardeş, Şehir Dansı, Salıncakta, Terasta, İki Ufak Sirk Kızı, Karşılaşma, Banyo Yapanlar, Yelpazeli Kadın, Bougival’da Dans, Çemberli Kız…

İçeriği Oyla

Yorum yapın