Anasayfa » Rehber » Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı? (Doğru Bilgi)

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı? (Doğru Bilgi)

Pasaport fotoğrafı nasıl olmalı? Sorusunu sık bir şekilde alıyorduk. Bu içeriğin amacı da sizi pasaport fotoğrafı nasıl olmalı? Veya nasıl çekilmeli? Konusunda uyararak hızlı bir kılavuz sağlar.

Pasaport fotoğrafları gerçekten uğraştırıcı ve bir o kadar dikkat çekilmesi zor olan fotoğraf çekim türlerinden bir tanesidir. Pasaport fotoğraflarını çektirmek için nereye gideceğiniz konusunda hepimiz ailemizden veya arkadaşlarımızdan bilgi alırız. Fakat pandemi gibi etkenler bu tür sorunların aşılabilmesinde bize zorluk çıkartarak kullanışlı bir beceriyi kendimizin nasıl elde edebileceğini öğretti. Peki, pasaport fotoğrafı nasıl olmalı? İşte sizlere tüm detayları ve doğru cevabı…

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Pasaport Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Pasaportunuz ihtiyaç duyduğunuz en önemli seyahat belgesi olarak kullanılır. Seyahat öncesi pasaportunuzu kontrol etmek ve ihtiyaçlarını gidermek seyahat listenizin en üst sıralarında yer almalıdır. Pasaport haricinde vize gereksinimleriniz, konaklama ve bagaj gibi diğer detayları da asla unutmamak gerekiyor.

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen kimlik kartlarında kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. Ebatı 50 mm X 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olmalıdır. Fonda gölgeler oluşmamalıdır, kişi tarafından en son halini göstermesi bakımından son 6 (altı) ay içinde çekilmiş olmalıdır. Farklı ebatlarda ve fonlarda fotoğraf getirilmesi halinde başvuru tamamlanamamakta veya başvuru tamamlansa bile bu kimlik kartları tanzim sırasında kalite kontrolden geçemediği için iptal edilmekte, bu durumda da yeniden başvurmanız gerekecektir. Bu nedenle çektirmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafların 35 mm x 45 mm ebadında kesilmemesi hususu fotoğrafçılara muhakkak hatırlatılması gerekmektedir. Yüz, fotoğraf üzerinde ortalanmış olarak saç modeliyle birlikte tamamen görünür olmalıdır. Fotoğrafta leke ve bükülmeler olmamalıdır. Renkler nötr olmalı ve yüzün doğal renklerini yansıtmalıdır. Kontrast iyi ayarlanmalı, ayrıntılar yeterince keskin ve net olmalıdır. Gözler açık konumda olmalı ve, net olarak görünmelidir. Saçlar gözleri kapatmamalı ve fotoğraf çekilirken doğrudan kameraya bakılmalıdır. Işık yüze eşit ölçüde yansıtılmalı, yansıma veya gölgeler bulunmamalıdır. Fotoğrafta “kırmızı-göz” bulunmamalıdır. Gözler net bir şekilde görünmeli, gözlük camı üzerinde yansımalar bulunmamalı, renkli cam veya güneş gözlüğü kullanılmamalıdır. Gözlük camının kenarı veya çerçevesi gözleri kapatmamalı ya da gözleri kapatacak ölçüde kalın olmamalıdır. Küçük çocukların fotoğraflarında başka kişi veya nesneler bulunmamalıdır. Kişinin zorunlu olarak kullandığı gözlük ve benzeri aksesuarlar dışında fotoğrafta şapka, başlık, pipo, vb. nesneler bulunmamalıdır. Başörtülü fotoğraflarda yüz çene ucundan alına kadar görünür olmalı, yüzün üzerinde gölgeler oluşmamalıdır.

Pasaport Nedir?

Pasaport, seyahat hakkınızın en önemli belgelerinden bir tanesidir. Pasaporta sahip olarak vatandaşlığa sahip olduğunuz ülkeye geri dönme hakkına sahip olursunuz. Harici olarak pasaport size ulusal bir hükümet tarafından düzenlenmiş belge garantisi sunar ve seyahati sırasında yolcuyu korur. Aynı zamanda resmi bir belge veya sertifika olarak geçmektedir.

Pasaport veya transit mektuplar bu gibi büyük resmi belgelerin her birisi seyahati sırasında yabancı kişiyi yabancı topraklarda güvenli bir şekilde seyahat ettirmeyi amaçlar. Küçük bir kitapçık olan pasaport kimlik tespiti amacıyla da kullanılmaktadır. Her ülke kendi topraklarına giren yabancılar için belirli şartları koşar ve bu şartlar üzerinden seyahat izni verir. Pasaport ve vize de bu şartları sağladığınız, belirlenen şartlara uyum sağlayacağınız anlamına gelen sizi güvenli tutan bir resmi belgedir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Türkiye’de 4 farklı pasaport türü bulunmaktadır. 4 farklı pasaport türünün her birisi farklı amaçlara hizmet eder ve hizmetleri gereği farklı alanlarda kullanılır.

Bordo pasaport Siyah pasaport Yeşil pasaport Gri pasaport

Pasaport Yenileme Ücreti Ne Kadar?

2022 yılı itibariyle pasaport yenileme ücreti 381 TL’den başlayan fiyatlarla yenilenmektedir.

1 YIL: 381, 90 TL. 2 YIL: 539 TL. 3 YIL: 709, 40 TL. 4 YIL ve üzeri: 945, 10 TL

Rehber kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın