Anasayfa » Genel » Merve Dizdar, Cannes’da İlk Türk

Merve Dizdar, Cannes’da İlk Türk

Türk oyuncu Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde “En Güncel Kadın Oyuncu” seçilerek tarihe geçti!

Merve Dizdar, dünya sinema tarihinde bir ilke imza atarak Cannes Film Festivali‘nde “En Güncel Kadın Oyuncu Ödülü“nü kazanan ilk Türk kadın oyuncu oldu. Nuri Bilge Ceylan’ın idarediği “Kuru Otlar Üstüne” filmiyle büyük bir zafer elde eden Dizdar, aldığı ödül ve yaptığı konuşma ile büyük yankı uyandırdı. Ülkemizin güç günler geçirdiği büyük zelzele trajediyi ve ekonomik kriz etrafında, Dizdar’ın galibiyeti ülkemize büyük bir moral kaynağı oldu.

2003 senesinde Güncelden Nuri Bilge Ceylan‘ın “Uzak” filminin oyuncuları Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak, aynı şenlikte “En Güncel Erkek Oyuncu” ödülşanı kazanan adlar olmuşlardı.

Merve Dizdar Kimdir?

Merve Dizdar, 25 Haziran 1986’de İzmir’de doğmuştur. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olan Dizdar, tiyatro kariyerine Semaver Kumpanya ile başlamıştır. İlk sinema tecrübeyi “Bir Ses Parçalar Geceyi” filmi ile asıllaşmış oyuncu; “Suçsuzlar Apartmanı”nda canlandırdığı Gülben şahsiyeti ile ülkece tanınmıştır. Son senelerde “Alice Müzikali”, “Erşan Kuneri”, “Eltilerin Savaşı” imallerinde yer almıştır. 

Kaynak: Birsen Altuntaş

İçeriği Oyla

Yorum yapın