Anasayfa » Genel » Fahriye Evcen Kimdir? Hayatı?

Fahriye Evcen Kimdir? Hayatı?

Fahriye Evcen Biyografisi

Fahriye Evcen, 4 Haziran 1986 tarihinde Almanya, Solingen ’de doğmuştur. Babası Selanik göçmeni, annesi Çerkez ve Almanya ’ya gitmeden önce Samsun Bafra ’da yaşıyorlardı. Solingen ’de çocukluğunda ailesi ile zor zamanlar geçirdi. Neşe, Ayşen, Demet adında 3 ablası vardır.
Almanya Düsseldorf Heinricoloji Bölümü’nde okudu. Üniversite öğrencisi iken bir Türkiye ziyareti sırasında Oya Aydoğan‘ın televizyon programına izleyici olarak katıldığı sırada dizi film teklifi alınca; okul kaydını dondurup annesiyle birlikte istanbul’a geldi. Fahriye Evcen, 2014 yılında Boğaziçi Üniversitesi‘nin tarih bölümünden mezun oldu.

2005 yılında, Hülya Koçyiğit, Ediz Hun ve Göksel Arsoy gibi sanatçıların oynadığı “Asla Unutma” adlı dizide film hayatına başlamıştır.

2006 yılında başrollerini Fatma Girik, Emre Altuğ, Zafer Algöz ve Ceyda Düvenci‘nin paylaştığı Hasret dizisinde Songül karakterini oynadı.

Fahriye Evcen, asıl büyük çıkışını ise Reşat Nuri Güntekin‘in aynı adlı eserinden uyarlanan Yaprak Dökümü dizisindeki oynadığı Necla karakteri ile yaptı. İlk oynadığı “Cennet” adlı sinema filminde Engin Altan Düzyatan‘la başrolü paylaştı. Aynı yıl içinde ikinci sinema filmi olan Aşk Tutulması‘nda da Tolgahan Sayışman ile birlikte başrol oynamıştır.

Ard arda dizi filmler gelince Almanya ’daki okula dönemedi ve istanbul ’da Boğaziçi Üniversitesi‘nde tarih bölümüne devam etmeye başladı.

Fahriye Evcen, Almanca, Türkçe, İngilizce , İspanyolca bilmektedir.

23 Ocak 2015 tarihinde vizyona giren “Aşk Sana Benzer” adlı sinema filminde Fahriye Evcen başrolde olarak, Burak Özçivit, Selim Bayraktar, Yavuz Bingöl ile birlikte rol aldı.

2016 yılında Koton’un reklam filmlerinde oynadı.

Fahriye Evcen, ‘Çalıkuşu’ dizisinin setinde tanıştıkları Burak Özçivit ile birliktedir. 29 Haziran 2017 tarihinde Fahriye Evcen ve Burak Özçivit, Sait Halim Paşa yalısında evlendiler.

2016 yılında “Ölene Kadar” adlı dizide Engin Akyürek ve Sarp Levendoğlu ile birlikte rol aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2016 – Ölene Kadar (Selvi) (TV Dizisi)
2016 – Sonsuz Aşk (Zeynep) (Sinema Filmi)
2015 – Aşk Sana Benzer (Deniz) (Sinema Filmi)
2014 – Kurt Seyit ve Şura 2. Sezon (TV Dizisi)
2013 – Çalıkuşu (Feride) (TV Dizisi)
2012 – Veda (Mehpare) (TV Dizisi)
2012 – Evim Sensin (Leyla) (Sinema Filmi)
2011 – Yalancı Bahar (Zeynep Karaman) (TV Dizisi)
2010 – Takiye: Allah’ın Yolunda (Sevde) (Sinema Filmi)
2010 – Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak (Genç Sinyora Enrica) (Sinema Filmi)
2009 – Alvin ve Sincaplar 2 (Türkçe Seslendirme) (Sinema Filmi)
2008 – Aşk Tutulması (Pınar) (Sinema Filmi) 2008
2007 – Cennet (Kız) (Sinema Filmi)
2006 – 2010 – Yaprak Dökümü (Necla Tekin Aydınoğlu) (TV Dizisi)
2006 – Hasret (Songül) (TV Dizisi)
2005 – Asla Unutma (Hande) (TV Dizisi)

İçeriği Oyla

Yorum yapın