Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 25 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 25 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

25 Şubat tarihinde yaşanan doğumlar, ölümler ve önemli olaylar, “Tarihte bugün ne oldu?” başlığı ile vatandaşlar tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 25 Şubat? 25 Şubat’ta ne oldu? Kim doğdu, kim öldü? Ayrıntılar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 25 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 25 ŞUBAT?

1836 – Samuel Colt, ürettiği silahın (Colt tabanca) patentini aldı.

1921 – Kızıl Ordu’nun Gürcistan’a müdahalesi: Kızıl Ordu Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e girdi.

1925 – Hıyanet-i Vataniye Kanunu’nda değişiklik yapıldı: Din politikaya alet edilemeyecek ve bu suç vatan hıyaneti sayılacak.

1932 – Adolf Hitler, Alman vatandaşlığına kabul edildi. Böylelikle 1932 yılında yapılacak olan, Weimar Cumhuriyeti’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılması mümkün oldu.

1933 – Fransız Vagon-Li Şirketi’nin Belçikalı Müdürünün koyduğu, Türkçe yasağına tepki gösterildi. (bkz. Vagon-Li Olayı)

1933 – Uçak gemisi olarak imal edilen ilk ABD donanma gemisi, USS Ranger denize indirildi.

1943 – Talat Paşa’nın Almanya’da tahnit edilen naaşı, İstanbul’a getirildi. Aynı gün Hürriyet-i Ebediye tepesinde toprağa verildi.

1952 – Başbakanlıkta kurulmuş olan “ilmi komisyon”, Anayasa’daki antidemokratik maddeleri tespit etti; Anayasa’da antidemokratik 40 kanun var.

1954 – Mısır’da Cemal Abdünnasır başbakan oldu.

1964 – Muhammed Ali (Cassius Clay), Miami Beach-Florida’daki maçta, Sonny Liston’ı yenerek ağır siklet boks şampiyonu oldu.

1968 – İstanbul Taksim Meydanı’nda, ikinci “Uyanış Mitingi” yapıldı. Mitingin amacı; Türkiye İşçi Partisi Milletvekillerine Meclis’te yapılan saldırıyı kınamaktı.

1980 – Bedelli askerlik kabul edildi; yurt dışındaki işçiler 20.000 Mark ödedikleri takdirde askerlik yapmayacaklar.

1984 – “Hakkari’de Bir Mevsim” adlı filmin gösterimi, Sıkıyönetim Komutanlığınca yasaklandı.

1986 – Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos, 20 yıllık yönetimin ardından Ülkeden kaçtı. İktidara Corazon Aquino geldi.

1990 – Nikaragua’da yapılan seçimleri Başkan Daniel Ortega kaybetti.

1991 – Irak, Kuveyt’ten çekilme kararını açıkladı. Böylece Amerikan Birlikleri ve Müttefik Kuvvetlerin birlikte yürüttükleri, “Çöl Fırtınası” harekâtı sona erdi. 28 Şubat’ta da ateşkes antlaşması imzalandı.

1991 – Varşova Paktı feshedildi.

1994 – İbrahim Camii Katliamı: Bir Batı Şeria kenti olan Hebron’da, Baruch Goldstein adlı bir Yahudinin açtığı ateş sonucu, 29 Filistinli öldü, 125’i de yaralandı. Goldstein, öfkeli kalabalık tarafından linç edildi. Daha sonra çıkan ayaklanmalarda ise, 26 Filistinli ve 9 İsrailli öldü.

1994 – Almanya, Refah Partisi’nin “Bosna’ya yardım” adı altında Almanya’ya gönderdiği paralar hakkında soruşturma başlattı.

1994 – Demokrasi Partisi (DEP), yerel seçimlere katılmama kararı aldı.

2000 – Carlos Santana, 8 Grammy Ödülü birden kazandı. Daha önce Michael Jackson’ın “Thriller” albümüyle kırdığı, ‘bir seferde en çok Grammy alan sanatçı rekorunu’ egale etti.

2003 – Irak krizi konusunda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için, hükûmete yetki verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi TBMM’ne sunuldu.

2008 – Şarkıcı Bülent Ersoy hakkında, bir programda söylediği sözler nedeniyle ‘halkı askerlikten soğutma’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Mahkeme Heyeti, 18 Aralık’taki karar duruşmasında; “Ben çocuk doğurmuş olsaydım askere göndermezdim” sözlerini, düşünce özgürlüğü kapsamında sayarak, Ersoy’u beraat ettirdi.

2009 – Türk Hava Yolları 1951 sefer sayılı uçuşu: İstanbul’dan 8:22’de havalanan uçak, Schipol Havaalanına inemeden düşerek 3 parçaya ayrıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın