Anasayfa » Genel » BigQuery ’e Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

BigQuery ’e Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Daha Öncekinden Google App Engine olarak öğrenilen Google Cloud Platform GCP, Google tarafından sağlanan bir bulut bilişim platformudur. GCP, kullanıcılara çevrimiçi uygulamalar oluşturmalarına ve çalıştırmalarına izin veren bir dizi hizmete ulaşım sağlar. Bu hizmetler arasında depolama, ağ oluşturma, bilgi tabanları, analitik, makine öğrenimi ve değişikleri bulunur.  BigQuery, Google tarafından sunulan tamamen idarenen bir bilgi depoyu hizmetidir. Kullanıcılar kendi bilgilerini yükleyebilir veya tablolar ve sorgular oluşturmak için genel bilgi kümelerini kullanabilir. Tablolar daha sonra SQL eşi sözdizimi kullanılarak denetlenebilir.

BigQuery, kullanıcıların bilgileri ölçekte depolamasına ve inceleme etmesine imkân tanıyan Google ’ın bulut tabanlı veritabanı hizmetidir. Yüksek performanslı denetleme, özel sorgular, hakikat zamanlı analitik ve makine öğrenimi becerileri sağlar.

Bulut Depolama ve BigQuery

Bulut Depolama, kullanıcıların dosyaları çevrimiçi olarak depolamasını sağlayan web tabanlı bir dosya sistemidir. Bulut Depolama Alanına yüklenen dosyalar depolanmadan evvel otomatik olarak şifrelenir. Bulut İşlevleri, Google tarafından sağlanan sunucusuz bir işlev yürütme civarıdır. Kullanıcılar JavaScript veya Python ’da kod yazabilir ve bu işlevleri Cloud Function ’ın çalışma zamanı civarına dağıtabilir.

Pub Sub, Google tarafından sağlanan bir iletileşme sistemidir. Kullanıcılar mevzulara ileti yollar ve istedikleri zaman ileti alırlar. İletiler farklı bulut sunucuları ve makineler arasında emin bir biçimde iletilir. Firebase, Google tarafından sağlanan bir hizmet olarak mobil arka uçtur. Hakikat zamanlı bilgi tabanı özellikleri, kimlik Gerçeklama ve güvenlik sunar. Cloud Composer, geliştiricilerin bulut altyapısının dağıtımını otomatikleştirmesine imkân tanıyan Google tarafından sağlanan bir vasıtadır.

BigQuery, Google ’ın Bulut Depolama şeklinde depolanan peta baytlarca yapılandırılmış JSON ve CSV ve yarı yapılandırılmış Excel dosyaları bilgiler üzerinden SQL sorgularını kullanarak ölçeklenebilir analitik sağlayan Google ’ın bulut bilgi depoyu hizmetidir.

BigQuery Özellikleri Nelerdir?

Google, BigQuery isimli güçlü bir dağıtılmış bilgi operasyona hizmeti sunar. BigQuery, genel ve özel bulutlarda depolanan büyük ölçüde bilgiyi inceleme etmek için standart SQL sorgularını kullanır. Depolama kapasitesi, performans meseleleri, güvenlik tehditleri ve bakım maliyetleri mevzusunda kaygılanmanıza gerek yoktur.

BigQuery, kullanıcılara Google Cloud ’da depolanan bilgilerin peta baytları üzerinden SQL sorgularını kullanarak inceleme eforu sağlar. Bilgileri bir bilgi tabanı sistemi içinde depolamak yerine Google, bilgileri Bulut Depolama ismi verilen kendi bulut depolama platformunda ambarlar. Kullanıcılar sorgularını Google ’ın sunucusuna yolladıklarında bilgiler BigQuery algoritması olan MapReduce tarafından işlenir. Kullanıcının isteğine bağlı olarak MapReduce, milyonlarca ila milyarlarca bilgi satırını paralel olarak işler. Neticeler hazır olduğunda, BigQuery bunları istemciye geri yollar. Bu karışık sorguları, rastgele bir ek montaj gerektirmeden suratlarca hatta binlerce aygıtta aynı anda çalıştırmak muhtemeldir.

BigQuery Yazılımının Kullanım Alanları Nelerdir?

BİGQUERY ’NİN sadece büyük firmalar için faydalı olacağını düşünebilirsiniz, ancak Google ’ın reelinde Güncel başlayanlardan çok milletli işletmelere kadar Bigquery ’yi kullanan 100 ’den fazla alıcısı var. Misalin,

Netflix Airbnb Walmart Facebook Uber

Gibi alanlarda da kullanılıyor.

BigQuery, milyarlarca yapılandırılmış ve yapılandırılmamış bilgi satırına süratli sorgu ulaşımı sağlayan Google ’ın bulut tabanlı bilgi depoyu hizmetidir. Muhtelif projeler ve ebatlardaki bilgileri inceleme etmek için bigquery ’yi kullanabilirsiniz.

BigQuery Oluşturulma Süreci

BigQuery, Google ’ın bulut tabanlı bilgi depoyu hizmetidir. Kullanıcıların kendi bilgi tabanlarını oluşturmasına ve SQL Yapılandırılmış Sorgu Dili kullanarak bunlara karşı sorgu çalıştırmasına imkân tanır. BigQuery, Google ’ın büyük ölçüde bilgi depolayan bulut tabanlı bilgi depoyu hizmetidir. Google IO 2012 ’de tanıtıldı ve geçen sene kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Google Cloud Platform, bilgi depolama, makine öğrenimi, analitik, güvenlik, büyük bilgi yönetimi ve değişikleri gibi bir hayli özellik sunar. Büyük ölçüde yapılandırılmış ve yapılandırılmamış bilgiyi hakikat zamanlı olarak depolamak ve inceleme etmek için kullanabilirsiniz. JSON, CSV, Parquet , ORC ve değişikleri dahil olmak üzere farklı şekillerde depolanan petabaytlık bilgiler arasında sorgular çalıştırabilirsiniz. Tabloları SQL sözdizimini kullanarak denetleyebilir veya dosyalara Gerçekdan ulaşmak için GCS Google Cloud Storage API ’lerini kullanabilirsiniz. Karışık toplamalar oluşturmak için birden çok tablo ve kolondaki bilgileri dahi birleştirebilirsiniz.

Hizmet, görselleştirmeler, gösterge tabloları ve ihtarlar dahil olmak üzere bilgileri inceleme etmek için güçlü taşıtlar sağlar. Bigquery ’yi Gmail, YouTube ve Google Haritalar gibi değişik hizmetlerle de entegre edebilirsiniz.

İçeriği Oyla

Yorum yapın