Anasayfa » Genel » Ayşegül Çoruhlu

Ayşegül Çoruhlu

Unvan

Dr.

Doğum Tarihi

4 Temmuz 1969

Burç

Yengeç

Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun ifadeleriyle; “4 Temmuz 1969 ’da doğdum. Orta öğretimimi İzmir ’de bitirdikten sonra tıp eğitimi almak için İstanbul ’a geldim. 1994 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nden mezun oldum. Ardından biyokimya dalında ihtisasıma Şişli Etfal Sağlık Kurumu ’nde devam ederken aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Master Programı ’na 2 sene devam etti.

2000 senesinde Amerikan Sağlık Kurumu ’nde devam eden kariyerimde, dalım olan “biyokimya” sayesinde ihtiyarlama karşıtı anti-aging ve uzun yaşam longevity çalışmalarına yöneldim. Sonraki senelerde İntermed Polinkinliği ’nde laboratuvar şefliği yaptım. Bu yarıyılda gözetici doktorluk konsepti güzergahında muhtelif check-up programlarının hazırlanması için lider oldum. Bunların yanında, anti-aging yaklaşımı çerçevesinde yiyecek duyarlılığı testleri ve antioksidan testleri başta olmak üzere şahsa özel hormon ve genetik testlerini uygulayan lider Türk doktorlarından biriyim.

“Cellbeing, hücresel olarak iyi olma halidir”
Özellikle belirtmek istiyorum ki biyokimya dalı sayesinde anlaşılabilen hücresel kısım olmadan hastalık ve iyilik hali arasındaki farkı kavramak çok güç. Zira kalp hastalıklarından karaciğer rahatsızlıklarına, cilt ve bağırsak hastalıklarından ruh sıhhatine kadar geniş bir yelpazede en ehemmiyetli ortak nokta hücresel işleyiştir.

Hiçbir hastalık bir anda ortaya çıkmaz. Alakalı uzvun işleyişi topallamadan aylar hatta seneler evvel oluşan bir “hücresel” bozulmadan söz edebiliriz. İleride oluşabilecek hastalıkları önlemek için de hücre sıhhatinin; yaşam biçimi, sıhhatli beslenme ve muhtelif destekler ile korunması gerekir. Hücresel olarak iyi olma hali ancak böyle muhtemeldir. Bahsettiğim hücresel olarak iyi olma halini ben “CELLBEING” olarak adlandırıyorum. Genel iyi olma halini ifade eden wellbeing/wellness gibi kavramlardan evvel “cellbeing” vaziyetinin gelmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir şahsın “cellbeing” başka bir deyişle hücresel iyilik haline kavuşma süreci ise oldukça kapsamlı bir tıbbi algoritma bilgisini ve özel uygulama deneyimini lüzumlu kılıyor. Bu noktada ben tıp doktoru Dr. Ayşegül Çoruhlu olarak 20 yıldır özellikle yurt dışında dahil olduğum dernekler, eğitimler ve kurultaylarla Güncellediğim bilgilerimle size destek olmayı hedefliyorum.”

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın