Anasayfa » Genel » Zübeyir Aydar

Zübeyir Aydar

Doğum Tarihi

1961

Şehir

Siirt

Ülke

Türkiye

1961 Siirt doğumlu. İst. Üni. Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1986’da Siirt’e dönüp avukatlık yaptı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt il başkanlığı ve İHD genel başkan yardımcılığı gibi görevlerde bulundu.

Bir dönem SHP Siirt il başkanlığı yaptı. 1991’de milletvekili seçildi. Akabinde Halkın Emek Partisi (HEP) kurucuları arasında yer aldı. 1994’te yurt dışına çıkarak Belçika’da diğer eski DEP milletvekilleri ile ‘DEP ile Dayanışma Bürosu’nu kurdu.

1995’te kurulan Sürgündeki Kürdistan Parlamentosu yöneticiliği ve daha sonra isim değiştiren Kürdistan Ulusal Kongresi-(KNK)’nin başkanlık kurulu üyeliğini yaptı. Abdullah Öcalan’ın gözdesi oldu. Bölücübaşının yakalanmasından sonra Avrupa’da PKK’nın etkinliğinin artırılması için siyasi temasları sürdürdü.

PKK terör Örgütünün silahlı eylemlerinden çok, siyasi alandaki faaliyetleriyle tanınan Aydar, sık sık Kuzey Irak’taki PKK kamplarına gidiyor, örgütün merkez komitesiyle değerlendirmeler yapıyor. Halen Belçika’da olduğu sanılıyor. Sabri Ok’un emri altında.

İçeriği Oyla

Yorum yapın