Anasayfa » Genel » Zeynep Karahan Uslu

Zeynep Karahan Uslu

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

11 Temmuz 1969

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Yengeç

11 Temmuz 1969 İstanbul doğumlu olan Uslu, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi ’nden mezun oldu ve aynı üniversitede SBE Tanıtım ve Halkla İlişkiler Bölümü ’nde yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

1991-94 yıllarında İ.Ü. İletişim Fakültesi ’nde, 1994-2002 yıllarında İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

3 Kasım 2002 seçimlerinde İstanbul 2. bölge milletvekili seçilerek 22. Dönem Parlamentosunda “en genç kadın üye” olarak görev yaptı.

Parlamentoda “Avrupa-Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Türk Grubu Başkanlığı”, “Çevre Komisyonu Sözcülüğü”, “Pakistan Dostluk Grubu Başkan Vekilliği”, “Avrupa Parlamentolar Arası Nüfus ve Kalkınma Forumu Üyeliği” ve “Türkiye-İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı” görevlerini üstlendi.
AK Parti ’de Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak siyasi hayatına devam ederken 2003-2012 yılları arasında vatandaşlarla Gerçekdan iletişim kurulmasına yönelik bir siyasal iletişim yapısı olan AK Parti İletişim Merkezi (AKİM) ’ni yönetti. 22. Dönemdeki parlamenterliğini müteakip, parti yönetimindeki görevlerinin yanısıra, akademik kariyerini de sürdürdü. İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi ’nde öğretim üyeliği yaparken, aynı zamanda ülkenin siyasal, hukuki, ekonomik, sosyal ve kültürel meselelerini inceleyip, disiplinlerarası bir yaklaşımla araştırma yapmaya odaklanan Türkiye Araştırmaları Merkezi (TAM) ’ni kurdu ve Başkanlığını üstlendi. 2003-2006 yılları arasında İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi olarak görev yaptı.2009 yılından itibaren TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi GSF Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanlığı ve Rektör Danışmanlığı yaptı.

2009 yılında AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi oldu. AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.

12 Haziran 2011 Seçimlerinde Şanlıurfa ’nın Cumhuriyet tarihinde seçilen 3. kadın Milletvekili olarak 24. Dönem Parlamentosunda görev yaptı. Parlamentoda; “Akdeniz İçin Birlik Parlamenter Asamblesi (AİBPA) Türk Grubu Başkanlığı”, “Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyeliği, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Medyanın Rolü Alt Komisyonu Başkanlığı”, “Türkiye-İtalya Parlamentolar arası İşbirliği Protokolü Eş Başkanlığı” görevlerini üstlendi.

AK Parti ’de 2012-2017 yılları arasında Ar-Ge Başkan Yardımcılığı, MKYK üyeliği, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini üstlendi.

Akademik kariyerini Çankaya Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ’nde Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkan Danışmanı olarak sürdürmektedir.

Ulusal ve uluslararası ölçekte çeşitli ödülleri olan Prof. Dr. Uslu Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu üyeliği, UNESCO TMK ToplumsaI Cinsiyet Eşitliği İhtisas Komitesi Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. International Communication Association (ICA), Standing Committee Euro-Mediterranian Partnership of The Local and Reginol Authoroties (COPPEM) Kadın Hakları Komisyonu Sözcüsü, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (TURİNG), The Nonviolent Radical Party, Accademia Italiana Della Cucina, Hazar Derneği, Avrasya Sosyologlar Birliği gibi çok sayıda sivil toplum kuruluşunda da yer alarak, katkı sağlamaktadır.

İngilizce bilen, sosyoloji, iletişim, siyasal iletişim, kültürler arası iletişim, kadın çalışmaları ve kamu diplomasisi konularında çalışan Dr. Uslu ’nun yazar, bölüm yazarı, editör olarak katkı sağladığı on kitabı, çalışma konuları üzerine çeşitli akademik yayın, dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Dr. İbrahim Uslu ile evlidir ve bir çocuk annesidir. Hobileri arasında binicilik, yüzme, antika toplamak yer almaktadır.

Ödülleri

“2014 Yılı Başarılı Kadınlar Ödülü, Memur Dernekleri Federasyonu, 2015 Yılın Milletvekili Ödülü, Siyasette ve Ekonomide Vizyon 2023 Dergisi, 2013 “Yılın Milletvekili Ödülü”, Türkiye Gençlik Konseyi, 2013 “Sivil Toplumda, İş Dünyasında, Siyasette Aktif İş Kadını Ödülü”, Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD), 2012 İtalya Devlet Nişanı-Ordine della Stella Della Solidarieta ‘İtaliana ’Commandatore, 2007 “Yılın Milletvekili Dostluk ve Barış Ödülü”, , Memur-Der Federasyonu, 2007 “19 Mayıs Gençlik Ödülü”, Habitat Yerel Gündem 21 Gençlik Derneği, 2004

“Yılın Milletvekili Ödülü”, Siyaset Dergisi, 2004.

İçeriği Oyla

Yorum yapın