Anasayfa » Genel » Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Gerçek Cevap)

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer? (Gerçek Cevap)

Ziyaretçilerimizden sık bir biçimde yayın yasağı kaç gün sürer? Sualini almaktaydık. Bu içeriğimizle beraber ziyaretçilerimize yayın yasağı kaç gün sürer? Başlığında Gerçek yanıtı verdik. Aynı zamanda yayın yasağı nedir, yayın yasağı neden olur, BTK açıklama başlıklarında da değişik bilgiler verdik.

Ülkemizde yaşanan üzücü hadiseler sebebiyle hükümet ve BTK tarafından bazı internet siteleri dahil sosyal medya uygulamalarına ulaşımda mesele yaşanıyor. Yaşanan mesele sebebiyle şahıslar internette yayın yasağı ne kadar sürecek? Veya yayın yasağı kaç gün sürer? Başlıklarında araştırmalar yapmakta. Bu içeriğimiz sosyal medya ulaşım yasağı kalktı mı? Sualine Gerçek yanıtı verecektir.

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın Yasağı Kaç Gün Sürer?

Yayın yasağı BTK tarafından uygulanmaktadır. Aynı zamanda RTÜK ’şanda dahil olduğu yayın yasağında televizyon, sosyal medya uygulamaları ve internete dair palavra bilginin ortaya çıkarılması, dağıtılması veya reel olmayan bilgilerle insanları galeyana getirmemek için ulaşım meseleyi yaşanır. Yaşanan ulaşım meselesindeyse şahıslar bir süre yayın yasağı sebebiyle internete ulaşmakta eforluk sürükleyebilirler.

Yayın yasağının ne zaman kalkacağına dair resmi bir açıklama yoktur. BTK ve etrafındaki bağlı kuruluşların her birisi Gerçek, resmi ve reel olan bilgiyi bireye eriştirebilmek için bir süre daha yayın yasağını devam ettirebilir. Bu yayın yasağında size reel bilgiyi sunamayacak olan ve resmi bilgiyi sunmayan kimseye inanmayınız.

Yayın Yasağı Ne Zaman Kalkacak?

Yayın yasağının net bir biçimde kalkacağı müddeti söylemek Gerçek değildir. Çünkü yayın yasağını uygulayan ve idareyen BTK, RTÜK eşi devlete bağlı çalışan müesseselerdir. Yayın yasağının ne zaman kalkacağını veya ne zaman sonlanacağını yalnızca devlete bağlı olan müesseselerin açıklamasını bilebilirsiniz.

Yayın Yasağı Nedir?

Yayın yasağı ve ulaşım meseleyi televizyon, radyo ve sosyal medya uygulamalarında yayınlanan yanlış / reel olmayan / gizeme dışı bilgileri ortadan kaldırabilmek emeliyle uygulanır. Bu uygulamada bireyleri galeyana getirmemek emeliyle ve milleti makûs düşünmeye yönlendirmemek emeliyle aksiyon alınmış olur. Alınan yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasından televizyonlar, radyolar veya sosyal medya uygulamaları etkilenebilir.

Yayın yasağı ve ulaşım kısıtlamasını BTK ve etrafındaki eş müesseseler uygulayacaktır. Uygulama esnasında sosyal medyaya dair bant daraltma operasyonu yapılır ve bu daraltma harekâtında kullanıcılar Twitter, Instagram, Facebook ve TikTok gibi uygulamalara ulaşımda mesele yaşayabilirler. Yaşanan mesele bireylerin cerrahından veya telefonundan kaynaklı değildir. Aksine BTK tarafından tüm ülke genelinde uygulanan bir yasaktır.

Yayın Yasağı Neden Olur?

Ülke içerisinde yaşanan facialarda reel ve Gerçek bilgiyi yalnızca resmi kanallar üzerinden bilebilmek için yayın yasağı uygulanabilir. Yayın yasağında şahıslar yayın yasağı olmadan evvel WhatsApp ve eşi olan sosyal medya uygulamalarında amansızca paylaşımlarda bulunarak Gerçek olmayan, yanlış ve palavra bilgileri öteki insanlarla paylaşmaktadır. Bu da ulus içerisinde galeyana gelme, palavra bilgiye inanma ve türevi hadiselere neden olur.

Resmi bir biçimde paylaşımı bulunmayan ve resmi kanallardan bilgi kapsamayan hiçbir paylaşıma inanmanız için yayın yasağı gibi yasaklar getirilerek millete Gerçek bilgiyi aktarmanın gayreti denilebilir. Yayın yasağı yaşanan hadiselerin ebadına göre zaman mevzusunda farklılık yaşayabilir.

Genel kategorimize ve Sosyal Medya Yasağı Kalktı Mı içeriğimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın