Anasayfa » Türkiye » Tuz Gölü Nerede Nasıl Giderim Yol Tarifi

Tuz Gölü Nerede Nasıl Giderim Yol Tarifi

Tuz gölü Nerede, Tuz gölüne Nasıl Giderim? Biçiminde sualleri olan ziyaretçilerimize dayanakçı olabilecek yazımızdır. Ziyaretçilerimizin erişim vasıtaları, erişim yolları, yol tarifi, adres veya irtibat bilgilerini alabileceği geniş kapsamlı yazımızdır.

Tuz Gölü Hangi Bölgededir

Tuz gölü İç Anadolu Bölgesindedir.

Tuz Gölü Nereye Bağlı

Tuz gölü, Ankara ’ya bağlıdır. İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara, Tuz gölü aynı zamanda Ankara ’yla beraber Konya ve Aksaray şehir hudutlarının kesiştiği noktadadır. Türkiye ’nin tuz lüzumu %40 ’ı bu gölden sağlanmaktadır. Uzunluğu 80 KİLOMETRE olan Tuz gölünün genişliği 100 metredir.

Tuz Gölü Derinliği

Tuz gölünün derinliği bölgelerine göre farklılık göstermektedir. Bazı bölgeleri 1 metreyken bazı bölgeleri  2 metredir.

Tuz Gölü Yüzölçümü

Tuz gölünün yüzölçümü 1500 km karedir.

Tuz Gölü Hangi İlçede

Tuz gölünün bağlı olduğu ilçe Aksaray Şereflikoçhisar bölgesindedir. Aynı zamanda Tuz gölü boydan boya Ankara, Konya ve Aksaray şehirlerinin kesişme noktasında yer alıyor.

Tuz Gölü Nerede

Tuz gölü nerede diye soracak olursanız Tuz gölü, Ankara ’dadır. Tuz gölü bütün adresi ise Acıkuyu, Aksaray Ankara Yolu, Şereflikoçhisar/Ankara ’dır. Bu adrese erişebileceğiniz birden fazla erişim yolu ile erişim taşıtı spektrumu bulunmaktadır. Sizlere en uygun erişim vasıtasını ve erişim yolunu seçim ederek süre kaybetmeden süratli bir biçimde erişebilirsiniz.

Tuz Gölü Özellikleri

Tuz gölü özellikleri çok fazla merak ediliyor. Tuz gölünün öğrenilen özellikleri dışarıya kapalı olması ve dışarıya hiçbir biçimde akıntı vermemesidir. Beslenme kaynağı çok cılız olan Tuz gölü, Türkiye ’nin en az yağış alan bölgesidir. Tuz gölü su seviyesini bazı zamanlar yükselten unsurlar, DSİ tarafından yapılan tahliye kanallarıdır. Gölün vasati su seviyesi 40 metre etrafındadır. Fakat yağışlar çoğalırsa gölün su yüksekliği seviyesi de olağan olarak çoğalıyor ve 110 cm ’e kadar erişmiş oluyor. Tuz gölü, 2001 senesinde özel koruma alanı olarak bülten edilmiştir ve Sakarca gazının faize merkezi olarak öğrenilmektedir.

Tuz Gölü Yararları

Şifalı olarak öğrenilen tuz gölünün yararları saymakla bitmez. İçerisinde birden fazla minerali barındıran Tuz gölü; sodyum klorür, iyot, potasyum, magnezyum, kalsiyum, bromin, hidrojen ve demiri içerisinde bulundurur. Tuz gölünün yararları mevzusunda altta sizlere madde halinde Tuz gölünün bereketlerini hisseleştik.

Ayaktaki makûs kokuyu giderir. Egzamanız veya çatlamalarınız varsa yararlı olabilir. Eklem sızılarına iyi gelebilir. Kramplar ve kulunçlara iyi gelebilir. Saç dökülmesine, kelliğe iyi gelebilir.

Tuz Gölüne Nasıl Giderim

Tuz Gölüne Nasıl Giderim, Tuz gölü yol tarifi nedir diye soracak olursanız sizlere yanıtımız birden fazla erişim vasıtasını veya yolunu kullanabileceğiniz olacaktır. Dilerseniz otobüsle dilerseniz de öbür erişim taşıtlarıyla süratli bir biçimde gidebilirsiniz.

Şayet özel vasıtanızla gidecekseniz; Şereflikoçhisar ilçesine gitmeniz gerekir. İsmi geçen ilçeye vardıktan sonra Tuz gölü kıyısına çok kolay bir biçimde gidebilirsiniz. Otobüsle veya özel taşıtı olmayanlar Nasıl Giderim diyorsa ilk olarak Ankara ’nın merkezinden Şereflikoçhisar ’a gitmeniz gerekmektedir. Bir değişik yol ise Ankara AŞTİ ’den kalkan Aksaray otobüsleridir. Bu otobüslerde tuz gölüne gitmektedir. Aksaray ’a otobüsle vardıktan sonra Aksaray merkezden Eskil ilçesine gitmelisiniz.

Ankaradan Tuz Gölü Kaç KİLOMETRE

Ankaradan Tuz Gölü kaç KİLOMETRE diye soran ziyaretçilerimize yanıtımız 137 KİLOMETRE ’dir. Takribî olarak 2 saat 1 dakikada Ankara ’dan Tuz gölüne gidebilirsiniz. Dizel bir taşıtla Ankaradan Tuz gölüne gidecekseniz vasati olarak 7.76 litre, benzinli bir taşıtsa 11.28 litre yakıt harcamaktadır.

Konya Tuz Gölü Arası Kaç KİLOMETRE

Konya Tuz gölü arası 124 KİLOMETRE ’dir. 2 saat 13 dakikalık yolculuk sonrası Konya ’dan Tuz gölüne varabilirsiniz. Dizel bir vasıta Konya ’dan tuz gölüne vasati olarak 9,3 litre, benzinli bir taşıtsa 13.52 litre yakıt yakacaktır.

Tuz Gölü Resimleri

Tuz gölünün ehemmiyetli gördüğümüz resimlerini sizlere altta galeri halinde hisseleştik. Şayet isterseniz resimlerin üzerlerine tıklayarak Tuz gölünü resimlerle daha yakından araştırabilirsiniz.

Tuz Gölü Videoları

Youtube ve öbür video izleme platformlarında Tuz gölünü tanıtan bir çok videoyu bulabilirsiniz. Bizler sizler için Tuz gölünü tanıtan videoları inceledik ve altta hisseleştik. Paylaştığımız videoları izleyerek Tuz gölü hakkında daha fazla ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.

Bir içeriğin daha sonuna geldik. Umarız sizlere bu içeriğimiz Tuz gölü nerede, Tuz gölü yol tarifi, Tuz gölüne Nasıl Giderim, Tuz gölü nereye bağlı başlıklarında dayanakçı olmuştur. Şimdi isterseniz bir öbür değişik olan içeriğimiz Geyikli nerede? İsimli içeriğimizi araştırabilirsiniz. Tuz gölü hakkında resmi bilgiler almak isterseniz Tuz gölünün resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (3 Oy)

Yorum yapın