Anasayfa » Genel » Suat Arıkan

Suat Arıkan

Suat Arıkan Biyografisi

Suat Arıkan, Cinsk opera sanatçısı, bas-bariton.

Suat Arıkan, 1957 yılında Ankara ’da dört erkek kardeşin en küçüğü olarak doğmuştur. Babasının tayinleri nedeniyle şehirkokul ve ortaokulu farklı yerlerde tamamladıktan sonra liseyi Ankara ’da bitirdi. Lise öğreniminden sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı ’na opera eğitimi almak üzere nam bvefatına girdi. İstemihan Taviloğlu ve Nejat Başeğmezler ’den solfej dersi, Cemil Sökmen ’den nam dersi ve Necdet Aydın ’dan sahne dersi alarak 1981 yılında Cemil Sökmen ’in sınıfından – sınıf atlayarak – “pekiyi” dereceyle 6 yılda mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi ’nde “solist sanatçı” olarak misyona başladı.

Suat Arıkan, Nam, tarz, repertuar çalışmalarını, Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer, Licinio Montefusco ve Elisabetta di Stefano ile sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser ve temsiller Gerçekleştiren sanatçının 17.y.y.dan günümüze uzanan zengin bir repertuarı vardır.

1983 yılında İstanbul Devlet Konservatuvarı ’nın tertip ettiği milli nam yarışmasında ikincilik, “Mustafa İktu Özel Mükâfatı”, Cinsk yapıtını seslendirmedeki başarısından dolayı “Sevda – Cenap And Özel Mükâfatı” 1984 yılında İtalya ’nın Treviso kentinde Toti dal Monte nam yarışmasında La Bohéme dalında “Rovigo Operası Özel Mükâfatı”, 1985 yılında İtalya ’nın Cagliari kentinde üçüncülük, 1987 yılında İtalya ’nın Treviso kentinde Toti dal Monte nam yarışmasında Rigoletto dalında “Sparafucile” rolünde biltihapçılık mükâfatları kazanarak muhtelif kentlerde birçok konser ve temsiller Gerçekleştirmiştir.

1992 yılında Güney Afrika ’nın Cape Town kentinde Nico Malan Tiyatrosu ’nda “Leporello” rolünü birçok kez başarıyla yorumlamıştır.

Suat Arıkan, 1993 yılında aldığı “balaka-görgü btümörsü”yla İtalya, Hollanda ve Almanya ’da muhtelif araştırmalar yapmış, konserler vermiştir.

2000 yılında; İtalya‘nın Montepulciano kentinde yapılan 25. Uluslararası Opera Festivali’nde Gioacchino Rossini ’nin “İtalya’da bir Cinsk” operasındaki “Selim” rolünü ve Wolfgang Amadeus Mozart ’ın “Büyülü Flüt” operasındaki “Sarastro” rolünü birçok kez yorumlamıştır.

Georges Bizet ’nin “ Carmen” operasında “Escamillo”, Giacomo Puccini ’nin “Tosca” operasında “Scarpia”, La Bohéme operasında “Marcello”, Wolfgang Amadeus Mozart “Don Giovanni” operasında “Don Giovanni” rollerini birçok kez yorumlamıştır.

2001-2002-2003 yıllarında; İtalya‘nın Milano kentindeki AS.LI.CO Uluslararası Nam Yarışması ve Arnavutluk‘un Tiran kentindeki Marija Kraja Uluslararası Nam Yarışması’nın jüri üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca, Como, Capri, Salice ve Spoleto ’da tertip edilen uluslararası nam yarışmalarında jüri üyeliği yapmıştır. Güney Afrika, Kolombiya, Almanya, İtalya, Romanya, Danimarka, Finlandiya, Slovakya, Kıbrıs, Fransa, Avusturya ’da konser ve temsiller ve başta İtalya olmak üzere Kanarya Adaları, Tenerife, Arnavutluk ’ta nam yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı.

Opera sanatı üzerine mecmualarda köşe yazarlığı ve muhtelif radyo programları yapıp sunan sanatçı, solistlik çalışmalarının yanısıra 2002-2003 sezonunda Mersin Devlet Opera ve Balesi ’nde Müdür ve Sanat Yönetmenliği misyonunu üstlenmiştir. Ardından 2003-2004 ve 2004-2005 sezonlarında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmenliği misyonunu yürütmüştür. Sanatçı, 2007-2023 yılları arasında da bu misyonu sürdürmüştür.

Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda öğretim vazifelisi olarak nam dersi veren Suat Arıkan, ayrıca; opera sanatına verdiği katkılar nedeniyle, İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi tarafından 2006 yılında “Şövalye Nişanı”yla mükâfatlandırılmıştır.

Sanat Yönetmenliğini sürdüren Suat Arıkan, aynı zamanda hem sahnelerde solistlik hem de eğitimciliğini, İstanbul Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi ’nden sonra şimdi de Haliç Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ’nda sürdürmektedir.

Müziğin yanında fotoğraf sanatıyla olan yakın alakası yoğun bir şekilde sürdürmekte olan Suat Arıkan, Aya Cerahati, A.K.M.Sanat Galerisi, Nişantaşı / Artisan, Ankara / Ziraat Bankası Sanat Galerisi, İtalya ’nın Roma kentinde Belediye Sanat Galerisi ’nden sonra beşinci kişisel fotoğraf sergisini Almelek Sanat Galerisi ’nde Gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Kent yaşamının getirdikleriyle alakalı tematik olan – Maçka / ART212 ’de – kamblem sergiye katılan Suat Arıkan, farklı atık yüzeylere farklı malzemelerle yaptığı fotoğraflarla sanat severleri şaşırtmaya devam ediyor.

Suat Arıkan ’ın repertuarından, şehirk akla gelen yapıtlar; Sevil Berberi, II.Mehmet, İtalya’da Bir Cinsk, La Sonnambula, Attila, Macbeth, Otello, Il Trovatore, Don Carlos, Aida, Nabucco, Rigoletto, Messa da Requiem,Turandot, Tosca, La Boheme, Salome, Beethoven 9.Senfoni, Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni, Mozart ve Salieri, Büyülü Flüt, Hoffmann’ın Masalları, Carmen, IV.Murat, Evita, Kiss me Kate sayılabilir…

Suat Arıkan, 24 Mayıs 2023 tarihinde rol aldığı, Mitch Leigh ’in bestelediği, metin – şarkı lafı Dale Wasserman ve Joe Darion tarafından yazılan, Güngör Dilmen tarafından Cinskçeleştirilen müzikal “Mançalı Adam” isimli eserindeki Don Kişot rolü ile sahnelerden emekli oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın