Anasayfa » Genel » SSL Nedir? SSL Neden Önemlidir?

SSL Nedir? SSL Neden Önemlidir?

HTTP ’den HTTPS ’ye geçişlerde ehemmiyeti bir defa daha vurgulanan SSL, web sitenizin tehlikesiz bir site olduğunu kullanıcılara sunmanız açısından lüzumludur. Peki SSL Nedir? Hangi Özelliklere Sahiptir? HTTP ’den HTPPS ’ye geçişlerde sıkça dinlediğimiz ve Google tarafından lüzumlu hale getirilen SSL hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

SSL Nedir?

SSL, tehlikesiz giriş tabakayıdır. Akdikeni başka bir deyişle kullanıcı ve server arasında kurulan etkileşim sırasında tüm bilgilerin şifrelenerek tehlikesiz yakalanmasını sağlamaktadır. Standart algoritmadan oluşur. Web sitesi ve kullanıcı arasında kurulan bağlantının güvenliğini sağlamaktadır.

Hem kullanıcıların hemde web sitenizin korunması ve tehlikesiz bilgi alışverişi için lüzumludur. Bu kadar ehemmiyetli bir rolü üstelenen SSL ’in etkin çalışması için web site sahiplerinin SSL sertifikasına gereksinimi vardır. Ayrıca server içinde bir anahtar olması gerekir. En ehemmiyetli özelliği kullanıcılara bir web sitesinde tehlikesiz tecrübe sağlamasıdır. Öbür özellikleri ise;

1- Bilgilerin parola çözme ve kodlaması için saklılık ve güvenlik sağlar. 2- SSL sayesinde bilgilerin eriştiği ve sevk edildiği alan tehlikesiz olduğu ve Gerçek yere eriştiğini onaylar. 3- Döküman arşivinin oluşturulmasına destekçi olur. Ayrıca dökümanların tarih ve zaman Gerçeklamasını da yapar.

 SSL Hangi Usulle Nasıl Çalışır?

Public Key/ Private Key anahtarları ile çalışan bir kodlama sistemi vardır. Ayrıca iki anahtara sahiptir. Dijital civarda kodlanarak oluşturulan yazılımlardan oluşan anahtarlardan birinin güvenliğini sağladığı ve kitlediği bilgi sadece öbür anahtar tarafından açılabilir. Bu anahtarlardan birisi sizde kalırken birisi iletişim kuracak kullanıcılarda olur. Sizde kalan anahtar “private key” iletişim kuran kullanıcıya sevk edilen anahtar ise “public key” olarak adlandırılır. Kullanılan türüne bağlı olarak 40 veya 128 bit şifreleme kullanılır. Ne kadar güçlü bit teknik kullanılırsa kullanılsın şifrelemenin çözülmesi bir hayli efor olacaktır. Bu anlamda bilgi alışverişi sırasında üçüncü şahısların bilgilere müdahale etmesi, kullanıcıların ehemmiyetli ve saklı şahsi bilgilerinin ele geçirilmesini yasaklamaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri, ürün veya hizmet satışını online reelleştirilen sitelerde kullanıcıların kart bilgileri ve öbür saklı bilgilerin tehlikesiz bir biçimde aktarılmasını sağlar.

SEO Üzerindeki Tesiri

HTTPS ’ye geçiş mevzusunda Google ’ın yapmış olduğu bültende SSL ’in bir web sitesi için ehemmiyetli olduğunu vurgulamıştı. Bir web sitesinin tehlikesiz olması her şeyden evvel kullanıcılar için çok fazla anlam ifade eder. Kullanıcının ehemmiyetli ve saklı bilgileri vermesi için öncelikle sitenin tehlikesiz olması koşul. Aksi taktirde kullanıcılar web sitenizin tehlikesiz olmadığını öğrenecek ve sizinle kurduğu etkileşimi sonlandıracaktır. Özellikle e-ticaret ve eşi sitelerde ilk koşul elbette ki güvenlik. Tehlikesiz olmadığına dair izlenim veren bir siteye kullanıcılar kart bilgileri gibi ehemmiyetli bilgilerini elbette ki vermeyecektir.

Google, HTTPS protokolü kullanan web siteleri öbür web sitelerinden daha tehlikesiz olarak kabul edilecek. Bu gidişat haliyle sıralamalara da yansıyacak. Kısa yarıyılda pek tesir yaratmayacağını düşünseniz de uzun yarıyılda bu gidişat web sitenizin arama motorlarında elde ettiği sıralama üzerinde ne yazık ki negatif tesir yaratacak.

İçeriği Oyla

Yorum yapın