Anasayfa » Genel » Sitemap (Site Haritası) Nasıl Oluşturulur?

Sitemap (Site Haritası) Nasıl Oluşturulur?

Günümüzün internet dünyasında SEO, ön tasarıda yakalanan ve önemsenen hususlardan biridir. Bu kapsamda firmalar muhtelif çalışmalar yaparak SEO mevzusunda yanılgısız bir web sitesi ve içerikler ortaya koymaya çalışırlar. SEO ’ya katkı sağlayan ve son derece pozitif geri dönüşler alınabilen hususlardan biri de site haritası oluşturmaktır. Söz mevzusu harita, arama motorları tarafından okunarak kullanıcının sizin web sitenize yönlendirilmesini sağlar.

Temel anlamda söz mevzusu harita, web sitenizin arama motorunda kategorize edilmesi için ehemmiyetlidir. Bu sayede web siteniz daha öğrenilir ve ulaşılabilir hale kazanç. Alttaki başlıklarımızı araştırdığınızda site haritasının ne olduğu ve yararının neler olduğunu kavrayabilirsiniz.

Site Haritası Nedir?

Site haritası, web sitenizin Google ya da Bing gibi arama motoru dizinlerine ilave edilmesini sağlayan bir teçhizattır. Web sitesini öğrenilirliğini artırmak ve kullanıcının siteye yönlenmesini sağlamak için web sitesi sahipleri, site haritası oluşturulmasına ayrıca umursamak zorundadır.

Tüm arama motorları, kullanıcıların arama sorgularına Gerçek ve emin kaynaklardan cevap aramak üzerine inşa edilmiştir. Arama motorları, kullanıcı tarafından sorulan suallere Gerçek tanıtı bulabilmek için bilgi tabanından istifade eder. Söz mevzusu bilgi tabanı da site haritası havuzunun bulunduğu alandır. Web siteniz bu havuzda yer almıyorsa, kullanıcının web sitenizi bulması güçleşecektir. Kısaca ifade etmek gerekirse arama motoru netice sayfasında web siteniz ilk sayfalarda yer almayacaktır.

Site haritası, yalnızca web sitenizdeki sayfaları listelemekle kalmaz. Her sayfayla alakalı bilgileri de içeren bir argümandır. Misalin web sitesinde yer alan bilgilerin ne zaman oluştuğu, ne zaman aktüellendiği gibi bilgiler de site haritasında yer alır.

Güncel bir web sitesi oluşturulurken SEO mevzusunda zaferli olmanın ilk adımı bahse mevzu haritanın oluşturmaktan geçer. Google, son derece gelişmiş bir arama motorudur. Bu kapsamda söz mevzusu arama motoru kullanıcıya 500 ’den fazla sayfada netice sunar. Bu sıralamada web siteniz geri tasarıda kalırsa zaferli olmanız olası değildir. SEO uzmanlarının da bu anlamda kabul gören düşüncesi, site haritası oluşturmanın günümüz dünyasında bir gereklilik halini aldığı güzergahındadır.

Sitemap Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site Haritasının Bereketleri

Yukarıyada da açıkladığımız gibi site haritası, öncelikle SEO ’ya katkısından dolayı seçim edilir. Firmaların tamamının emeli, web sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer almasıdır. Bu anlamda söz mevzusu haritanın bir zorunluluk olduğu neticesine varılmıştır. Site haritasının SEO sıralamasını iyileştirmesinin yanında bir kısım yararları da vardır. Bu bereketleri şu biçimde sıralayabiliriz.

Web sitesinin organize olmasına katkı sağlar. Site haritası, bir web sitesi için genel anlamda bir dizin görevi görür. Bu sayede kullanıcı, aradığını site içerisinde kolayca bulabilir. Arama motorlarında içeriğinizin kategorize olmasına destekçi olur. İçeriğinizin arzu ettiğiniz gibi sıralandığından emin olmak için arama motorunun içeriğinizin neyle alakalı olduğunu çözmesi gerekir. Bu da en iyi site haritası ile hakikatleşir. Siteye içerik ilave edilmesini kolaylaştırır. Özellikle sık sık içerik değiştiren web sitelerinin dinç biçimde varlığını devam ettirmesi için söz mevzusu argüman lüzumludur. Güncel ilave edilen içeriğin web sitesinde hangi alan için anlamsal olarak uygun olduğu mevzusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Dâhili iletişim fırsatı tutulabilir. SEO için de son derece ehemmiyetli olan dâhili irtibatların tutulması için site haritası çok ehemmiyetlidir. Siteyi iyileştirmeye destek olur. Söz mevzusu harita ile web sitenizin nasıl iyileştirilebileceğine kolayca karar verebilirsiniz.

Site Haritasının Oluşturulması

Bir site haritası oluşturmak için kodlama uzmanı olmanıza gerek yoktur. Söz mevzusu haritayı oluşturmak çok kolaydır. İki yöntem kullanarak harita oluşturulabilir. Bahse mevzu iki yöntemi şu biçimde açıklayabiliriz.

CMS Eklentisi Kullanmak

CMS, bir içerik idare sistemidir. WordPress ya da değişik bir platformdan web tasarımı yapıyorsanız CMS eklentilerini indirerek kolay bir biçimde harita oluşturma işlemini asıllaştırabilirsiniz.

Site Haritasının Manuel Olarak Oluşturulması

Web siteniz 100 sayfadan daha az içeriğe sahipse bu gidişatta manuel harita oluşturma yöntemini kullanabilirsiniz. Web sitenizde bulunan tüm irtibatların bir listesini yaparak bunları alt başlıklara göre tertip edebilirsiniz.

Netice olarak site haritası, SEO için çok ehemmiyetli ve kritik bir husustur. Bir SEO uzmanı ya da profesyonel biçimde kodlama bilen bir kullanıcı olmanıza gerek kalmadan haritanızı oluşturabilirsiniz. Bir defa bu haritayı oluşturduğunuzda her şeyin çok kolay olduğunu görebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy)

Yorum yapın