Anasayfa » Rehber » Sam Altman Kimdir? Yaşı, Mesleği, Ülkesi (Kesin Bilgi)

Sam Altman Kimdir? Yaşı, Mesleği, Ülkesi (Kesin Bilgi)

Sam Altman kimdir? Yaşı, mesleği, ülkesi konularında sık bir şekilde soru alıyoruz. Bu içerik Sam Altman kim, Sam Altman Twitter ve Sam Altman net değeri başlıklarında doğru cevabı içeriyor. Hızlandırılmış kılavuz olarak hazırlanan bu içerikte Sam Altman hakkında tüm detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yapay zekanın günümüzde sık bir şekilde adı duyuluyor. Yapay zekanın günümüz çağında çok sık bir şekilde duyulmasının arkasında yer alan isimlerden bir tanesi de Sam Altman. Geliştirdiği projeler ve oluşturduğu yeni yapay zeka içerikleri sayesinde adını ilerleyen günlerde sık bir şekilde duymaya devam edeceğiz. Peki, yapay zeka projesiyle adı duyulan Sam Altman kimdir?

Sam Altman Kimdir?

Sam Altman Kimdir?

Sam Altman’in gerçek adı Samuel H. Altman’dır. 22 Nisan 1985 doğumlu olan isim, ABD’nin Şikago bölgesinde doğdu. Vatandaşlığını Amerika Birleşik Devletleri’nden alan Sam Altman, St. Louis, Missouri’de büyüdü. Annesi dermatologdur ve ilk bilgisayarını 8 yaşında almıştır.

Dini Yahudilik olan Altman lise için John Burroughs okuluna gitti. 2005 yılından sonra Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar bilimi bölümünü okudu. 2017 yılındaysa Waterloo Üniversitesi’nden fahri derece de ödül aldı. Altman hakkında çok az bilinen bir gerçek ise Sam Altman’ın eşcinsel olmasıdır. Aynı zamanda Altman’ın çocukluğundan bu yana vejeteryan olduğu bilinmektedir.

Altman, yatırım ortağı ve melek yatırımcı olarak sürekli yeni projeler peşinde koşmaktadır. 86’dan fazla yatırım yapmıştır ve yaptığı yatırımlarla çok sık bir şekilde adını duyurmayı başarmıştır. Altman şu anda Open AI projesinin CEO görevini üstlenmektedir.

İsimSamuel H. AltmanDoğum22 Nisan 1985 – Chicago, Illinois, ABDYaş37 (2022)VatandaşlıkAmerika Birleşik DevletleriEğitimJohn Burroughs Okulu, Stanford Üniversitesi (bıraktı), Waterloo ÜniversitesiBaşlıkOpenAI LP CEO’su ve Y Combinator’ın eski başkanıNet Değeri250 milyon dolar (2020)

Sam Altman’ın Sahibi Olduğu Şirketler

Sam Altman, Elon Musk ile birlikte Open Ai şirketini kurdu. 2 kurucu ortak 2018 yılında Elon Musk’ın kendi kararıyla ayrılmıştır. Ayrılma nedeni olarak Elon Musk, Open Ai şirketinin Tesla için çakışması nedenini öne sürmüştür.

Open AI Apollo Projects Hydrazine Capital Balance Marvin KoBold Metals Beacon AI Cadoo Boom Supersonic Titan Rescale Reddit Change.org

Open AI dışındaki diğer şirketlerin her birisi Sam Altman’ın yatırım yaptığı büyük şirketler değerlemesidir. Şirketlerin sahibi olmasa da bazı önemli şirketlerde lider yatırımcı olarak görev almaktadır.

Sam Altman Mesleği Nedir?

Sam Altman’ın bilinen bir gerçek mesleği yoktur. Meslek dışında Amerikalı bir girişimci, yatırımcı, programcı ve blog yazarı olduğu bilinir. Başarı ölçekleri arasında en yüksek derecelendirme de Y Combinator’un eski başkanı olduuğ ve Open AI’nin şu anda CEO görevlerini üstlenmesidir.

Chat GPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Ai Ne Demek? Neyin Kısaltması? Open Ai Nedir? Nasıl Kullanılır? 

İçeriklerine göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın