Anasayfa » Genel » Sadullah El Ankaravi kimdir?

Sadullah El Ankaravi kimdir?

Dünya genelinde gerçekleşecek büyük bir salgına işaret ederek Covid-19’u daha önceden bilen 19. yüzyılda yaşamış Osmanlı astroloğu Sadullah El Ankaravi ismi bir kez daha gündeme geldi. Peki kimdir bu Sadullah El Ankaravi?

Halk arasında müneccimbaşı olarak da bilinen dünya astrolojisinde büyük alimler arasında gösterilen ve 19. yüzyılda yaşamış Osmanlı astroloğu Sadullah El Ankaravi, yaptığı kehanetler ve öngörüler ile büyük salgını daha önceden bilmişti.

Sadullah El Ankaravi Kimdir?

19.yüzyılda yaşamış Osmanlı müneccimi olan ve Osmanlının Nostradamus’u olarak gösterilen Ankaralı müneccim Müderriszâde Sadullah El Ankaravi, 2. Mahmud ve Abdulmecid dönemi Osmanlı Devleti’nin kamera arkasında görev alan ve daha çok müneccim uğraşıyla tanınan önemli isimlerden bir tanesidir.

Şairliğinin yanında müneccimliğiyle de tanınan Sadullah El Ankaravi, Hacı Bayram Veli soyundan gelen Ankaravi naiplik, nakiplik, müftülük ve nüfus nazırlığı gibi memuriyetler görevlerinde de bulunmuştur. Döneminin devlet adamları Ankaravi’ye başvurarak zayiçlerine (yıldız fallarına) baktırarak özellikle ikballeriyle ilgili bilgi edinmek isterlerdi.

19 Ocak 1855 tarihinde Ankara’da Kaleiçi Misafir Fakih mahallesindeki konağında hayatını kaybeden Ankaravi’nin doğum tarihi net olarak bilinememektedir. Müneccim Sadullah El Ankaravi hakkında çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir.

İçeriği Oyla

Yorum yapın