Anasayfa » Genel » Prof.Dr.Haluk Görgün

Prof.Dr.Haluk Görgün

Haluk Görgün Biyografisi

Haluk Görgün, 5 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzası ile Korunma Sanayii Başkanı olarak atandı.

Haluk Görgün, 1973 senesinde İstanbul ’da doğmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bvefatı ’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede yüksek lisans eğitimini bitirdi. Hekime eğitimini ise New York ABD ’de Rensselaer Polytechnic Institute ’da 2003 senesinde bitirmiştir.

Haluk Görgün, hekime mezuniyetinin ardından University of Connecticut ’ta 2004-2005 seneleri arasında hekime sonrası bilimsel çalışmalarda bulunmuştur. 2005-2008 seneleri arasında takviyeci doçent olarak misyon yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesi ’nde, 2008 senesinde doçent, 2013 senesinde profesör olmuştur.

Yıldız Teknik Üniversitesi, Hakimiyet ve Otomasyon Mühendisliği kurucu bvefat başkanı olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, 2009-2013 seneleri arasında Hakimiyet ve Otomasyon Mühendisliği bvefat başkanlığı misyonunu sürdürmüştür. Bvefat Başkanlığı vaktince birçok lisansüstü programının kuruculuğunu yapmıştır.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN 2007-2010 seneleri arasında Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı Enerji Alanı Türkiye Delegeliği misyonunda bulunmuştur. Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark, BAP Koordinatörlüğü, Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi idare heyeti azalıklarında bulunan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN 2010-2013 seneleri arasında YTÜ Sigma Mühendislik ve Fen Bilimleri Mecmuası Editörlüğü misyonunu yürütmüştür. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Takviyeciliği, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü ve Rektör Takviyeciliği misyonlarında bulunmuştur.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, 2013 senesinde Türkiye Bilimler Yüksekokulu Asosye abonesi olarak seçilmiştir. Kasım 2014 – Nisan 2018 tarihleri arasında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü olarak misyon yapmış olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN ’şöhret çok rakamda milli ve beynelmilel yazı/bildirisi, yayın editörlüğü ve projeleri bulunmaktadır.

Haluk Görgün, rektörlüğü sırasında üniversite-sanayi iş birliğinde yaptığı lider katkıları sebebiyle değişik kuruluşlarca tertip edilen organizasyonlarda 2015, 2016, 2017 ve 2018 senelerinde Senenin Rektörü seçilmiştir.

Bilişim Vadisi ’nde İdare Heyeti aboneliği yapmış olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, TÜBİTAK ve YÖK ’te de birçok kurul ve heyette misyon almıştır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB çatısı altında yer alan Türkiye Korunma Sanayi Meclisinin de başkanlığını yürütmektedir. Kurulmasında ehemmiyetli katkıları olduğu Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Mütevelli Kurulu abonesi olan Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, Türkiye Temel Bilimler Araştırma Vakfı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı ve OSTİM Teknik Üniversitesi gibi birçok müessesede mütevelli kurulu aboneliğini de sürdürmektedir.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, ilk kere 15 Mart 2017 tarihinde Genel Heyet kararı ile ASELSAN İdare Heyeti azalığına seçildi. 2 Nisan 2018 tarihinde yapılan ASELSAN Normal Genel Heyet Buluşmasında İdare Heyeti Abonesi olarak tekerrür seçilmiş, aynı gün yapılan İdare Heyeti Buluşmasında İdare Heyeti Başkanı olarak ceddilmiştir.

17 Nisan 2018 tarihli ASELSAN İdare Heyeti buluşmasında, Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN‘şöhret, İdare Heyeti Başkanlığı misyonunun yanında 27 Nisan 2018 tarihinden itibaren ASELSAN Genel Müdürü olarak misyona başlamasına karar verilmiştir.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, evli ve 2 çocuk babasıdır.

5 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzası ile İsmail Demir ’in yerine Korunma Sanayii Başkanı olarak Haluk Görgün, atandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın