Anasayfa » Genel » Oracle Nedir ?

Oracle Nedir ?

Oracle, California ’dan ABD bir yazılım ve ekipman üreticisidir. Firma 1977 ’de heyetti ve en çok müessesesel alıcılara satılan Oracle Veritabanı yazılımı ile tanınıyor. Oracle ’ın “babası”, IBM ’in o zamanki sistem veritabanı ile geçimli bir program geliştirmek isteyen Lawrence J. Ellison veya kısaca Larry Ellisondur. Ellison, Ed Oates ve Bob Miner ile birlikte çalıştı ve yazılımın ilk versiyonunu başlattı. Firma o yarıyılda Yazılım Geliştirme Laboratuvarları ismi altında faaliyet gösteriyordu ve 1979 senesine kadar CIA için çalıştı. Bundan sonra, İlişkisel Yazılım olarak yine adlandırıldı. İlk piyasaya sürüldüğünde, versiyon 1 olarak adlandırılan yazılımın makûs satacağından korkulduğundan, ürün versiyon 2 olarak piyasaya sürüldü. 1983 senesinde tamamen C programlama dilinde VAX mimarisine sahip bilgisayarlar için yine yazılan versiyon 3 ’deri sonra, bugün hala geçerli olan Oracle isminde bir başka yine adlandırma reelleşti. Artan başarı ile muhtelif firmalar veya ürün grupları diğer firmalar tarafından devralındı ​​ve daha da geliştirildi. 1994 senesinde Oracle, bugün hala merkezinin bulunduğu Silicon Valley, Redwood City ’deki Güncel genel merkezine taşındı. Larry Ellison, 2014 senesinde İdare Heyeti ’na taşınana kadar uzun seneler CEO olarak vazife yaptı.

Oracle Veritabanı Mimarisi

Diğer ilişkisel veritabanı idare sistemleri RDBMS gibi, Oracle Database de veritabanı idareyicilerinin DBA ’lar, bilgi analistlerinin ve diğer BT uzmanlarının veritabanlarını idaremek ve bunlarda depolanan bilgileri denetlemek için kullandığı standart bir programlama dili olan SQL üzerine kurulmuştur. Oracle yazılımı, Oracle tarafından geliştirilen ve RDBMS İlişkisel bilgi tabanı idare sistemi satıcıları arasında yaygın bir uygulama olan standart SQL ’e bir dizi patentli programlama uzantısı ilave eden bir çözüm olan PL SQL ’e bağlıdır. Oracle Database, Java ve PL/SQL ’de programlamayı takviyeler. Java ile yazılan programlar ise PL SQL ile çağrılabilir. Diğer ilişkisel veritabanı teknolojileri gibi, Oracle Veritabanı da değişik tablolardaki alakalı bilgi öğelerini birbirine bağlayan bir satır ve kolon tablosu yapısı kullanır. Bu, kullanıcıların harekâta gereksinimlerini karşılamak için aynı bilgileri birden çok tabloda gizleme lüzumunu ortadan kaldırır. İlişkisel model ayrıca bilgi Gerçekluğunu gözetmek için bir dizi bütünlük kısıtlaması sunar. Bu hakimiyetler, AKID özellikleri olarak bilinen atomiklik, meblağlılık, yalıtım ve kalıcılık prensiplerine daha geniş bir geçimin parçasıdır ve veritabanı operasyonlarının emin bir biçimde işlenmesini sağlamak için planlanmıştır.

Oracle Ürünleri ve Taktiği

Veritabanı yazılımına ek olarak Oracle, özellikle satın aldığı çok rakamda firma sebebiyle geniş bir portföy sunmaktadır. Şu anda, E-Business and Collaboration Suite ile geliştirme odağı, Microsoft, IBM ve SAP gibi büyük oyuncuların halihazırda faaliyet gösterdiği bir pazar olan ERP yazılımı ve grup yazılımı üzerindedir. SAP aynı zamanda müessesesel çözümler alanında ana rakip ve Oracle ’ın “yakın düşmanı”. 2010 senesinde Kaliforniyalılar, Alman üreticiye karşı bir yazılım korsanlığı davası kazandı ve 1,3 milyar dolar tazminat aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın