Anasayfa » Genel » Nuri Bilge Ceylan ’ın “Kuru Otlar Üstüne” Filmi Türkiye’nin Oscar Adayı Oldu!

Nuri Bilge Ceylan ’ın “Kuru Otlar Üstüne” Filmi Türkiye’nin Oscar Adayı Oldu!

Nuri Bilge Ceylan tarafından idarenen ve Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaparak Merve Dizdar’a En Güncel Kadın Oyuncu mükâfatını kazandıran film, Türkiye’nin bu seneki Oscar adayı oldu.

Nuri Bilge Ceylan’ın rejisör koltuğunda bulunduğu “Kuru Otlar Üstüne“, Türkiye’nin Oscar aday adayları arasında yer aldı. Sinema alanındaki uzmanlardan oluşan 15 karakter Seçici Heyet, 10 Mart 2024‘te asıllaşacak 96. Oscar Mükâfatları için En Güncel Beynelmilel Film kategorisinde “Kuru Otlar Üstüne“yi öne çıkardı.

Nuri Bilge Ceylan‘ın Altın Koza Film Festivali‘nde Türkiye prömiyerini yapacak olan “Kuru Otlar Üstüne” filmi, “Uzak“, “Üç Maymun“, “Bir Zamanlar Anadolu’da“, “Kış Uykusu” ve “Ahlat Ağacı“nın ardından Türkiye’nin altıncı potansiyel Oscar aday adayı oldu. Cannes Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yapan film, Merve Dizdar’a En Güncel Kadın Oyuncu mükâfatını kazandı. Ülkemizde 29 Eylül‘de seyirciyle buluşacak olan imal, Nuri Bilge Ceylan‘ın 2008 üretimi “Üç Maymun” filmiyle eşlik taşıyor. Çünkü bu film, 76. Yüksekokul Mükâfatları‘nde dokuz film arasında yer alsa da aday gösterilmedi.

Kaynak: Box Office Türkiye

İçeriği Oyla

Yorum yapın