Anasayfa » Genel » Mehmet Nuri Ersoy

Mehmet Nuri Ersoy

Mehmet Nuri Ersoy Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı. 3 Haziran 2023 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı olarak tekerrür atandı.

Mehmet Nuri Ersoy, 1968 senesinde İstanbul ’da doğmuştur. Aslen Antalya‘nın İbradı ilçesindendir. Murat Ersoy isminde ikiz kardeşi vardır. İstanbul Alman Lisesinin ardından, İstanbul Üniversitesi İngilizce Şirket Bölümü’nden mezun oldu.

Mehmet Nuri Ersoy, lise talebeliği senelerinde mektep turları tertip ederek turizm sektörüne adım attı.

Mehmet Nuri Ersoy, ikiz kardeşi Murat Ersoy’la birlikte 1991 senesinde “Ersoy Turistik Servisleri” isimli turizm şirketi ETS Tur‘u kurdu. Etstur ’un İdare Heyeti Başkanıdır. Etstur ’un ardından 2000 senesinde kurduğu Voyage Otelleri, 2001 ’deki teşebbüsü Didimtur, 2004 senesinde Atlasjet olarak bilinen havayolu firmayı AtlasGlobal’ı, 2006’da açtığı Jetset ve ucuzabilet ile turizme pek çok marka kazandırdı. 2011 ’in Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan oteli Maxx Royal Belek ve akabinde açılan Maxx Royal Kemer ile turizmdeki atılımlarını sürdürdü.

Aynı zamanda Akdeniz ’in en iddialı golf sahalarından Montgomerie Maxx Royal ’i bünyesinde bulunduran kuruluş, 2013 senesinden bu yana dünyanın en prestijli turnuvalarından bkocaman olan European Tour Turkish Airlines Open finallerine de üst üste 3 sene boyunca ev sahipliği yaptı.

2012 senesinde cruise sektörüne yatırım yaparak, Türkiye’nin tek cruise gemisi firmacısı oldu. 2017’de online rezervasyon platformu odamax.com ’u yaşama geçirerek, dünyanın dört bir köşesinden 200 bine yakın kuruluş için rezervasyon hizmeti sağlamaya başladı. Ersoy kardeşler seneler içerisinde ETS Tur’u Türkiye’nin en büyük turizm firmalarından bkocaman haline getirdi.

İyi seviyede Almanca ve İngilizce bilen Mehmet Nuri Ersoy, Pervin Ersoy ile evlidir ve Mehmet Reşat ve Aslan Can isimlerinde iki çocuğu vardır.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kültür ve Turizm Bakanı olarak atandı.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Güncel Cumhurbaşkanlığı Kabinesi‘nde, Kültür ve Turizm Bakanı olarak Mehmet Nuri Ersoy tekerrür getirildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın