Anasayfa » Rehber » Macbook Uygulama Silme – Kapatma (Kesin Yöntem)

Macbook Uygulama Silme – Kapatma (Kesin Yöntem)

Macbook uygulama silme konusunda sık soru alıyoruz. Macbook’lar birçok farklı görev için kullanılabilen harika, taşınabilir bilgisayarlardır. Ancak Macbook’unuzda biraz yer açmak ve artık kullanmadığınız bazı uygulamaları kaldırmak istiyorsanız, bir uygulamayı silmek onu çöp kutusuna sürüklemek kadar basittir.

Mac’inizde silmek istediğiniz ama nasıl sileceğinizden emin olmadığınız dosyalar mı var? Neyse ki MacBook’unuzdaki dosyaları silmenin birkaç basit yolu var. Bu kılavuzda, dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde silmek için en yaygın yöntemlerden bazılarının üzerinden geçeceğiz. İşte sizlere Macbook dosya silme veya diğer adıyla Macbook uygulama silme adımları!

Macbook Uygulama Silme – Kapatma

Macbook Uygulama Silme

Macbook’unuzdaki dosyaları silmeniz mi gerekiyor? İster biraz yer açmak isteyin ister sadece temiz bir başlangıç yapmak isteyin, Macbook’unuzdaki dosyaları silmek aslında oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken bu basit adımları takip etmektir.

Macbook uygulama silme işlemleri için ilk yöntem:

İlk olarak Finder uygulamasını açın ve istediğiniz dosyaları içeren sürücüyü seçin silmek için. Ardından, Çöp Kutusu simgesini açın ve silmek istediğiniz dosyaya gidin. Üzerine sağ tıklayın ve Çöp Kutusuna Taşı öğesini seçin.

Macbook uygulama silme işlemleri için alternatif yöntem:

Alternatif olarak, bu işlem için bir klavye kısayolu da kullanabilirsiniz. Dosyayı doğrudan Çöp Kutusu klasörüne taşımak için klavyenizde Command + Delete tuşlarına basmanız yeterlidir.

Bir dosyayı kalıcı olarak silmek için macbook’unuzdan silmek için Çöp Kutusu klasörünü boşaltmanız gerekir. Finder uygulamasındaki “Boşalt” düğmesine tıklayın ve her şeyi kalıcı olarak silmek istediğinizi onaylayın. Bu, Çöp Kutusu klasörünüzdeki tüm öğeleri kalıcı olarak kaldıracaktır.

Faydalı ipucu: Macbook’unuzdan bir dosyayı sildikten sonra, daha sonra yanlışlıkla geri yüklememek için Çöp Kutusu klasörünü mümkün olan en kısa sürede boşalttığınızdan emin olun.

Macbook Uygulama Kapatma

Mac’inizde bir uygulamayı kapatmak basit bir görev gibi görünsede, aslında bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Mac‘inizde kullandığınız herhangi bir uygulamayı güvenli bir şekilde kapatmak için bazı ipuçları ve püf noktaları için okumaya devam edin.

Macbook uygulama kapatmak için ilk yöntem:

Bir uygulamayı kapatmanın en kolay yollarından biri kırmızı “X” işaretine tıklamaktır uygulama penceresinin sol üst köşesindeki düğmesine basın. Bu, uygulamayı kapatacak ve sizi masaüstü ekranınıza döndürecektir.

Macbook uygulama kapatma için alternatif yöntem:

Bir uygulamayı kapatmanın bir başka yolu da klavye kısayolunu kullanmaktır. Mac’inizdeki tüm açık uygulamaları kapatmak için “Command” + “Q” tuşlarını aynı anda basılı tutun.

Üzerinde birden fazla uygulama çalıştırıyorsanız”Uygulamalardan Çıkmaya Zorla” özelliğini kullanarak hepsini bir kerede kapatabilirsiniz. Bu menüye erişmek için araç çubuğunuzdaki Apple logosuna tıklayın ve “Çıkmaya Zorla “yı seçin Ardından, vurgulanan adlarına tıklayarak kapatmak istediğiniz açık uygulamalardan herhangi birini seçin. Birine tıkladığınızda otomatik olarak diğerleri de vurgulanacaktır, bu nedenle yalnızca aşağıdakilere tıkladığınızdan emin olun kapatmak istediklerinizi seçin. Kapatmak istediğiniz tüm uygulamaları seçtikten sonra “Çıkmaya Zorla” seçeneğine tıkladığınızda uygulamalar hemen kapatılacaktır.

Macbook Uygulama Kapanmıyor

Hangi yöntemi denerseniz deneyin veya kırmızı “X” işaretine kaç kez tıklarsanız tıklayın tam olarak kapanmayan bir uygulamanız varsa, onu kapanmaya zorlamak için bir püf noktası vardır. Basitçe “Option” tuşunu basılı tutun, dock’unuzdaki uygulamanın simgesine tıklayın ve fare düğmesini basılı tutun ve ardından çöp kutunuza sürükleyin. Bu, yanlış davranan veya herhangi bir nedenle yanıt vermeyen herhangi bir uygulamayı kapatmaya zorlayacaktır.

Instagram Gizli Hesap Görme Ücretsiz içeriğimize göz atmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın