Anasayfa » Rehber » Kredi Kartı Aidat İadesi Alma (Doğru Yöntem)

Kredi Kartı Aidat İadesi Alma (Doğru Yöntem)

Ziyaretçilerimizden sık bir şekilde kredi kartı aidat iadesi konusunda soru almaktaydık. Bu içeriğimizle birlikte değerli ziyaretçilerimize kredi kartı aidat iadesi alma konusunda doğru cevabı verdik. Aynı zamanda e – devlet kredi kartı aidat iadesi, e – devlet adınıza tanımlı kart aidat iadesi başlıklarında da farklı bilgiler aktardık.

Bankalar farklı prosedürler uygulayarak banka kredi kartlarına sahip olan müşterileri için kredi kartı aidatı adı altında 12 ayda bir otomatik ödeme alırlar. Kredi kartı aidatı bankaya göre ve kartınızın özelliklerine göre değişiklik gösteriyorken 2022 yılı içerisinde aidat tutarı en az 186 TL tutarında, en fazla 216 TL tutarında olduğu görülmektedir. Banka kredi kartınızın hesap hareketlerinde aidata dair bir kesinti yer alıyorsa e – devlet kredi kartı aidat iadesi sayfası üzerinden aidatınızı geri alabilirsiniz.

Kredi Kartı Aidat İadesi

Kredi Kartı Aidat İadesi

Banka müşterisine vermiş olduğu kredi kartı üzerinden faiz uygulaması haricinde yıl sonunda kredi kartı aidatı almaktadır. Günümüzün en çok kullanılan bankalarda bu tür aidatlar yer alıyor olsa da bankanın kredi kartınızdan kesmiş olduğu aidatları geri alabiliyorsunuz. 12 ayda bir kesilen aidatları geri alabilmek için e – devlet üzerinden sorgulama yapınız.

Kredi kartı Aidat İadesi Alma Yöntemi

Kredi kartınızın aidat iadesi alabilmek için 3 farklı yöntem bulunmaktadır.

Bankaya başvuru yaparak basit bir itiraz dilekçesi ile geri alma Tüketici hakem heyetine hesap ekstranız ile başvuru yaparak geri iade alma Son olarak ise e-Devlet üzerinden mail sistemi ile geri alınmasıdır.

E – Devlet Kredi Kartı Aidat İadesi

E – Devlet üzerinden bankayla veya tüketici hakem heyetiyle uğraşmadan başvuru yaparak kesinti yapılan aidatınızın iadesi alabilirsiniz. E – Devlet hesabına sahip değilseniz PTT üzerinden 2 TL ödeme yaparak e – devlet hesabınızı oluşturabilirsiniz.

E – Devlet Adınıza Tanımlı Kart Aidat İadesi

Elinizde banka kredi kartınızın hesap hareketlerinde yer alan aidat dekontu yer alıyorsa kaydedin. Buradaki bağlantıya tıklayın. E – Devlet bilgilerinizle giriş yapın. Açılan sayfadan ‘’Yeni başvuru’’ butonuna tıklayın. Karşımıza çıkan onaylama metinlerini onaylayarak devam edin. Son ekranda karşınıza bankaların bulunduğu liste çıkacaktır. Liste üzerinden kredi kartı aidatınızı almak istediğiniz bankayı seçin. Diğer talep edilen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurun. Başvurunuzu tamamlayın.

Tüketici Hakem Heyete İle Kredi Kartı Aidatı Geri Alma

E – Devlet haricinde tüketici hakem heyetinin kararıyla da yeniden kesilen aidatı geri banka hesabınıza iade alabilirsiniz.  İade alma işlemi tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Eğer elinizde aidat alınmasına dair bir dekont yer alıyorsa tüketici hakem heyetine başvuru yaparak 15 gün içerisinde iadenizi geri alabilme imkanına sahipsiniz.

Tüketici hakem heyetine gönderdiğiniz başvuru 1 – 30 gün aralığına değerlendirebilir. Bu süreçte başka hiçbir işlem yapmanıza gerek yoktur. İlk yöntemi denemeniz size zaman kazandırır çünkü direkt bankayla iletişime geçiyor olmanız onların her şeye anında müdahale edebilmesini sağlayacaktır. Talebinizi bankaya ilettikten sonra bankanın uygun görmesi durumunda kredi kartınızın aidatı banka hesabınıza geri yatırılacaktır.

Trend kategorimize bakmayı unutmayınız.

İçeriği Oyla

Yorum yapın