Anasayfa » Genel » Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Genel itibariyle bakıldığında mobil uygulamalar, günlük yaşamımızın bir parçası haline dönüştü. Günümüzde bankacılık sektöründen cümbüş yaşamına, sosyal medyadan alışverişe kadar akla gelebilecek her türlü alana mobil makineler damgasını vurmaya başladı. Özellikle de koronavirüsü pandemisi sonrasında dünyada alışveriş ile irtibat ve öteki pek çok operasyon artık dijital mecralarda reelleştirilmeye başlandı. Böyle olması ise mobil uygulamaların çok daha ehemmiyet kazanmasına neden oldu.

Mobil bir uygulama geliştirerek sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde mobil uygulama geliştirmek açısından iki seçenek önünüzde bulunacak. Native tipi mobil uygulamalar ile hybrid mobil uygulamalar.

Hybrid Mobil Uygulama

Hibrit mobil uygulama, mobil tabanı bir biçimde geliştirilen uygulamaların web bileşenlerini kullanmak suretiyle arayüzünü görüntüleyen uygulama çeşididir. Birden fazla mobil işletim sistemi üzerinde faaliyet gösterir. Bir tek kod üzerinde yürütülmekte olan platformlarda etkileşimi sağlayan en temel uygulamadır.

Bir hybrid uygulaması; JavaScript, CSS aracılığı ile alana getirilir. Weblew şeklinde adlandırılan bir tarayıcı aracılığı ile etkin hale getirilir. Uygulamalar, düşük ve süratli maliyetli bir süreç ile kullanıcıların karşısına çıkarken, native mobil uygulamalarda ise bir tek işletim sistemine uygulama yazma lüzumu doğurmaz. Hazırlanan kalıbın farklı sistemlere uyarlanması böylece muhtemel hale gelmektedir. Hybrid uygulamalarda ise düşük ve süratli maliyet söz mevzusudur.

Hybrid Mobil Uygulamanın Seçim Edilme Nedeni Nedir?

Artık günümüzde mobil uygulamalar, dijital platformların çok ehemmiyetli bir parçası haline dönüştü. Bir tek uygulama ile milyonlarca dolarlık kazancım kazanılması da muhtemel hale geldi. Özellikle de küresel çapta bulunan uygulamalar, çok daha aşırısını kazandıracak muhtelif seçeneklere sahiptir.

Zaman hududu bulunan ve süratli aksiyon gerektiren muhtelif işlerde hybrid mobil uygulamalar, en nitelikli çözüm üretir. Oldukça süratli bir şekilde hazır hale getirilen hybrid mobil uygulama ile uygulama mağazalarında süratli bir biçimde yer alınabilir. Böyle olması halinde rekabet açısından ön tasarıya çıkma ve düşük maliyet avantajı sağlar.

Hybrid Mobil Uygulamanın Avantajları Nelerdir?

Hedef makinelerin özelliklerinden faydalanmak oldukça kolay bir kod haline dönüşüyor. Farklı işletim sistemlerine has yazılan kodlar yerine yalnızca bir tek kod temeline direnen uygulamalar üzerinde çalışır. Böylece aktüelleştirme ve idare operasyonları çok kolay bir hale kazanç.

Hem Android hemde iOS işletim sistemlerinde aynı anda geçim sağlama özelliği taşır.

Hybrid uygulamalar, süratli bir biçimde özellik sunduğu kadar aynı biçimde düşük maliyeti bir süreç doğuruyor. Native uygulamalar açısından geçerli olan her işletim sistemine has kodlama yerine sadece uyarlamak yetiyor,

Hybrid mobil uygulamalar, temelinde html-css ya da JavaScript ile ortaya çıkmıştır. Hazırlanan temel uygulama perspektifini tam işletim sistemlerinde uygulamak muhtemel hale geliyor.

Hybrid Mobil Uygulamaların Dezavantajları Nelerdir?

Hybrid mobil uygulamaların kullanıcı tecrübeyi, native uygulamalarda olduğu kadar iyi değildir. Özellikle de muhtelif reyin uygulamalarında problem yaratabilir.

Hybrid mobil uygulamalarda arayüzünü görüntülenmesi açısından webeiew bileşenlerin mevcuttur. Bu bileşen ise JavaScript kodunu da faaliyete geçirir. Bu sebeple performansı bazı vaziyetlerde yeterli gelmeyebilir.

Hybrid mobil uygulamaların avantajları olduğu kadar dezavantajlarının olduğunu zati yazımızın başında söylemiştik. Bu uygulamaların genel itibari ile performans başta olmak üzere uygulamadan temenniye bağlı bir biçimde farklılık gösterebilir. Uygulamanın kullanım kapasitesi ve performansı da kullanım alanı ve kullanım şekline göre farklılık gösterebilir.

Şayet ki mobil bir uygulama geliştirmek ve de sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde önünüzde bulunan 2 usulü de muhteşem bir biçimde kullanmanız gerekecektir. Mobil uygulamalar, karma veya melez şeklinde ifade edilen hybrid mobil sistemler biçiminde geliştirilmiştir. Böyle uygulamalara melez ya da karma hale dönmesinin temel nedeni ise genel uygulama anlamı perspektifinde yüklenmesine karşın içerisinde bir ve uygulamasının açılmasıdır. Böyle uygulamalar temelinde html CSS veya JavaScript aracılığı ile geliştirilmiştir. Temelinde ve öteki şeklinde adlandırılan bir tarayıcı aracılığı ile etkin hale dönüştürülür. Genel itibariyle temennilerin çok daha düşük olduğu, çok daha süratli tüketimi odaklı ve aciliyet gerektiren vaziyetlerde kullanım avantajı sunar. Zaman problemi yaşayan pek çok kullanıcı, sanal mağazalarda süratli bir şekilde bulunmak ismine hybrid mobil uygulamalara pratik bir biçimde yönelebiliyor.

Hybrid Mobil Uygulamalar Tehlikesiz Midir?

Noksansız ve nitelikli bir şekilde yazılımı asıllaştırılan hybrid uygulamalar açısından tehlikesiz olduğunu söylememiz muhtemeldir. Başka Bir Deyişle buradaki tehlike etmeni temelinde öteki mobil uygulamalarda olduğu gibi düz. Fakat kodlama operasyonlarının sıhhatli bir şekilde oluşturulması gerektiğinin unutulmaması gerekir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın