Anasayfa » Genel » Google Chrome’un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek “Geçiş Anahtarı” Özelliği Kullanıma Sunuldu!

Google Chrome’un Şifre Unutma Derdini Sona Erdirecek “Geçiş Anahtarı” Özelliği Kullanıma Sunuldu!

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcısı Chrome’u aktüelledi. Yapılan bu aktüelleme, kullanıcı tecrübesini iyileştirdiği gibi Google Chrome’un en aşina meselelerinden bir tanesine de takat olacak gibi görünüyor. 

Google geliştiricileri, Chrome’a şifre takviyeyi getirdiler. Android, macOS ve Windows 11’de kullanılabilecek bu özellik, web sitelere giriş yapmak için parola girme devrini sona erdiriyor. Kullanıcılar, parolalar yerine telefonlarında belirledikleri parmak izlerini kullanabilecekler. Telefon ile bilgisayardaki Google Chrome arasında yapılacak senkronizasyon, kullanıcıyı paroladan kurtaracak. Telefonundan parmak izini okutan kullanıcı, destek veren internet sitesindeki hesabına erişebilecek.

Özelliğin kullanılabilmesi için internet sitelerinin yine yapılandırılması gerekecek!

Google’ın Chrome için geliştirdiği ve “Geçiş Anahtarı” olarak adlandırdığı Güncel özellik, tüm internet siteleri için kullanılabilir bir özellik değil. Reelinde şöyle; dileyen internet sitesi sahipleri, bu özelliği faalleştirebilecekler ancak bunun için site ayarlarının yine yapılandırılması ve WebAuthn API‘sinin entegre edilmesi gerekecek. Bu harekât yapıldığında, Geçiş Anahtarı özelliği kullanılabilir olacak.

Şunu belirtelim, Google Chrome için kullanıma sunulan Güncel özellik, otomatik olarak faalleştirilmiş olacak. Şayet bir internet sitesi altyapısını aktüeller ve Geçiş Anahtarı özelliğine destek vermeye başlarsa kullanıcılar otomatik form doldurma gibi ufak bir menü ile karşılaşacaklar. Geçiş Anahtarı’nı kullanmak isteyen kullanıcı, menüde onay verip telefonunu kalemtıraş. Telefonda da parmak izi veya FaceID‘yi faal eden kullanıcı, parola kullanmadan hesabına giriş yapacak.

Google Chrome’u yararlı hale getirecek iki Güncel özellik daha var!

Google Chrome’u öğrenirsiniz. Kendisi bütün bir RAM canavarıdır ve düşük sistem özelliklerine sahip bilgisayarlar, Google Chrome’un bu meselesinden dolayı ileri seviyede kasma yaşarlar. Bunun farkında olan Google, nihayet bu işe bir çözüm üretti ve Chrome’u daha yararlı bir hale getirdi. Hafıza Tasarrufu ve Enerji Tasarrufu olarak adlandırılan Güncel özellikler, kullanıcılara soluk aldıracak gibi görünüyor.

Diyelim ki özellikle de medya ağırlıklı çok rakamda sekme açtınız. Google Chrome, bunu otomatik olarak idrak edecek ve Hafıza Tasarrufu özelliğini faal hale getirecek. Sisteme yük bindiren sekmeler de uyku moduna alınacak. Böylece Google Chrome’un kasması yasaklanmış olacak. Hatta adres çubuğunda da bu özellik sayesinde uyku moduna alınmış sekmelerin RAM’e ne kadar tasarruf ettirdiği gösterilecek. 

Enerji Tasarrufu özelliği ise dizüstü bilgisayar kullanıcıları için kritik ehemmiyet talep edecek. Diyelim ki bilgisayarınız makbuza takılı değil ve şarjı da yüzde 20 seviyelerine kadar geriledi. Google Chrome’un Enerji Tasarrufu özelliği hemen devreye girip, sekmelerdeki animasyonlar ile öbür görsel efektleri ve hatta videoları durduracak. Ayrıca arka tasarı enerji tüketimi de sınırlanacak. Böylece laptop piliniz bir nebze de olsa daha fazla direnecek.

İçeriği Oyla

Yorum yapın