Anasayfa » Genel » Faruk Çelik Kimdir? Hayatı?

Faruk Çelik Kimdir? Hayatı?

Faruk Çelik Biyografisi

Faruk Çelik, 17 Ocak 1956 tarihinde Artvin Yusufeli’nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise’dir. Bursa Yüksek İslam Enstitüsü’nü bitirdi. Yıldız Üniversitesine bağlı Kocaeli İşletme Enstitüsü’nde iki yıl işletme eğitimi gördü. Dört yıl Lise öğretmenliği yaptı. Serbest ticaretle uğraştı. Yerel bir gazetenin sahipliğini ve köşe yazarlığını yaptı.
Siyasete gençlik kollarında başladı. Fazilet Partisi Bursa İl Başkanlığı ve Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 21, 22. ve 23. Dönem Bursa Milletvekili. İçişleri Komisyonu ve Dilekçe Komisyonu üyeliklerinde bulundu. 23 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlerde 23. dönem Bursa Milletvekili olarak 3.defa seçilen Faruk Çelik 60. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilen Faruk Çelik 61. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Hükümette yapılan değişiklikte, Devlet Bakanlığı görevine getirildi.

Faruk Çelik, Arapça biliyor ve Evli olup 4 çocuk babasıdır.

1 Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Şanlıurfa milletvekili seçildi.

24 Kasım 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun hazırlayıp sunduğu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın onayladığı 64. Hükümet kabinesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirildi.

Ak Parti ’nin 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılan kongresinde genel başkanlığa talip olmayan Ahmet Davutoğlu‘nun yerine Ak Parti genel başkanı seçilen Binali Yıldırım‘ın aynı gün 65. Hükümet ’i kurma görevini alarak 27 kişilik kabinesini kurdu ve Faruk Çelik’i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın onayı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak görevlendirdi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Faruk Çelik Güncel kabinede görevlendirilmedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak yerine Ahmet Eşref Fakıbaba görevlendirdi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın