Anasayfa » Genel » Erdal Kızılçay

Erdal Kızılçay

Erdal Kızılçay Biyografisi

Erdal Kızılçay, 1950 senesinde İstanbul‘da doğmuştur. 7 yaşına kadar Kasımpaşa’da büyüyen Erdal Kızılçay, babası can verince 7 yaşında iken Yakacık Yetiştirme Yurdu’na verildi. Sekiz yaşında keman çalmaya başladı ve 1962 senesinde konservatuara gönderildi. Burada keman, trombon, piyano, gitar öğrendi ve 14 yaşında profesyonel olarak orkestralara girdi.

Erdal Kızılçay, aralarında bateri, keman, viyola, elektro gitar, ud, trombon, trompet, flüt, saksofon ve piyanonun olduğu birçok enstrümanı çalabilmektedir. 1970’li senelerin sonlarından itibaren İngiliz müzisyen David Bowie ile beraber yaptığı müzik çalışmalarıyla öne çıktı

Erdal Kızılçay, 1969 senesinde Turhan Eteke Orkestrası’yla Avrupa‘ya gitti ve Almanya, İsviçre, Norveç‘te çalıştı. 1972 senesinde Türkiye‘ye dönünce İstanbul Gelişim Orkestrası‘na katıldı.

1977 senesinde İsviçre‘ye yerleşerek, ülkenin en prestijli müzik mektebi Swiss Jazz School’u bitirdi. Burada kendi stüdyosunu kurdu. İsviçre‘ye yerleşti ve 20 sene kaldı. Bas gtarist olarak orkestralarda yer alırken 1982 senesinde David Bowie ile tanıştı.

İlk olarak ‘Let’s Dance’ şarkısında birlikte çalıştılar. Ardından ‘Never Let Me Down’, ‘Buddha of Suburbia’, ‘When The Wind Blows’ ve ‘Outside’ albümlerinde stüdyo müzisGüncel, besteci, prodüktör ve aranjör vasıflarında efsane sanatçının en önemli iş birlikçisi oldu. 107 konserlik dünya turnesinde de grupta yer aldı. Yani David Bowie, Erdal Kızılçay‘ın kariyerinde büyük bir kırılma noktası oldu ve yeteneğini geniş kitlelerle buluşturdu.

Kayahan‘ın en başarılı iki albümü ‘Canımın Yaprakları’ ve ‘Son Şarkılarım’da prodüktör olarak ile yer aldı. Doksanlar’da Türkiye pazarında Kayahan‘ın iki albümünde, MFÖ ile MVAB albümünde çalıştı. Diğer birçok önemli ismin de albümlerinde tertip etmeleri üstlendi. Erdal Kızılçay, MFÖ‘nün sound anlamında en önemli işleri arasına giren ‘Mazeretim Var Asabiyim Ben’ albümünde de yer aldı.

1996 senesinde Türkiye‘ye gelerek annesine adadığı “Fahrünisa” isimli solo albüm yayınladı.

Erdal Kızılçay‘ın kaydettiği bir demo, bir şekilde Paul McCartney‘e erişince bu proje yaşama geçti. Fuat Güner ve Dağhan Baydur ile birlikte Beatles Alaturka’yı oluşturdular.

Türkiye‘de senfoni orkestralarıyla yapılacak popüler işlere birçok tertip etme yazan Erdal Kızılçay, Avrupa’daki çalışmalarını da sürdürdü.

Erdal Kızılçay, hayatını İsviçre‘de Aagerten’de sürdürmektedir.

Albümler:
1996 – Fahrünisa
2000 – senfonik Barış Manço albümü

Dğer Albümleri:
David Bowie ile :
1979 – Lodger 1979
1987 – Never Let Me Down
1993 – The Buddha of Suburbia
1995 – 1. Outside

Iggy Pop ile :
1986 – Blah Blah Blah

Med Bowie ve Roger Waters ile :
– When the Wind Blows

Tin Machine ile :
1989 – Tin Machine

Jane Siberry ile :
1993 – When I Was a Brey

Jacques Dutronc ile :
1992 – Jacques Dutronc au casino
1995 – Brèves Rencontres

Andreas Vollenweider ile :
2004 – Vox

İçeriği Oyla

Yorum yapın