Anasayfa » Genel » Emil Nolde Kimdir?

Emil Nolde Kimdir?

Emil Nolde Kimdir?Ekspresyonizmin en zengin ressamlarından biri ve reel ismi Emil Hansen olan Emil Nolde, 7 Ağustos 1867 tarihinde Schleswig Nolde’de doğmuştur. Köylü bir ailenin çocuğu olan Nolde, Almanya‘nın kuzeyinde yer alan Flensburg kentinde bir mobilya fabrikasında çırak olarak çalışmaya başlar. Daha sonra Karlsruhe kentinde akşamları resim kurslarına katılım sağlar ve formasyon eğitimini Amsterdam ve Paris’te tamamlar. 1906 senesinde tanıdığı Schmidt Rottluff, Köprü grubuna girmesinde destekçi olur; bu, onun aynı zamanda müracaat noktalarından da biri olur. 1911 senesinde Belçika‘ya ve Hollanda‘ya giderek burada Van Gogh’un resimlerine hayran olur. Ensor’u burada tanır ve kendi eserlerinin dramatik ve düşsel öğelerini artıracak seviyede ondan etkilenir. Bu arada Berlin Sezession, Güncel Sezession grubu ve de Münih Mavi Atlı gruplarının sergilerine katılım sağlar. Ertesi sene Pasifik adalarından birine bir yolculuk yapar ve orada yerel kültür ile ilişkiler kurmaya başlar.

Eserleri egzotik öğeler ile ve daha parlak bir ekip renkler ile bu sayede zenginleşmiş olur. I. Dünya Savaşı sonrası Almanya’sında çalışmaya devam eder. Ancak 1920 senesinden itibaren Nasyonal Sosyalist Parti’ye katılım sağlamasına rağmen, Nazilerce takip edilir. II. Dünya Savaşı sonrasında Danimarka hududuna yakın bir yer olan Seebüll’e yerleşir. Burada, 13 Nisan 1956 tarihinde asıllaşacak olan vefatına kadar resim sanatını sürdürür.

Emil Nolde Kimdir?Dindar bir kişiliği olan ressamın Hristiyan inancına olan bağı eforluydu. 1910 senesinde yaptığı resimlerde onda bir isteğe dönüşmüş olan bu duyguyu, erotik ve iblissi nitelikler ile yansıtmıştır. Çoğunlukla dinle düşmüş olduğu çelişkilerin onda yarattığı yeisi resimlerinde görmek olasıdır. Uzakdoğu’ya yaptığı gezilerde manzara ve natürmort resimlere ağırlık vermiştir.
Resimleri:
1: Delice Danseden Çocuklar
2: Son Akşam Yemeği
3: İsa Çocuklar Arasında
4: Altın Buzağı Çevresinde Dans
5: İsa’nın Hayatı
6: Hayalciler
7: Kendi Portresi
8: Yıldız Çiçekleri ve Ayçiçekleri
9: Değirmen

İçeriği Oyla

Yorum yapın