Anasayfa » Genel » Docker Nedir? Avantajları Nelerdir?

Docker Nedir? Avantajları Nelerdir?

Uygulamaları süratle derlemek, test etmek ve dağıtmak konusunda oldukça işlevsel bir program olan Docker, yazılımları bireye özel bir kullanım sağlar. Sistem vasıtaları üzerinden farklı kullanım vasıtaları sağlar. Container ismi verilen standartlaştırılmış ünitelerden oluşmuştur.  Docker kullanarak, her platformda güvenlikli bir etraf oluşturabilirsiniz. Ölçeklendirilmiş her kodun çalışma potansiyeli olduğundan emin olabilirsiniz.

Docker nedir, avantajları nelerdir? sorusuna verilebilecek en hoş yanıt, kapsadığı terimler üzerinden verilebilir. Evvelden hazırlanmış olan kolilere verilen isim Image terimi ya da host üzerinde çalışılabilmesini muhtemel kılan container mevcut açıklamalara daha fazla ışık yakalayabilir. Sanal makineler olarak da düşünülebilen Docker, tamamen bir sanal sistem olarak değil, Linux çekirdeğini kullanarak daha reelci alanlar yaratmaktadır.

Konteyner alanlarını kullanarak daha geniş alanlar oluşturabilen process platformları, klasik aygıtlardan bir hayli açıdan değişiklik göstermiştir ve gelişmiştir. Ayrıca sistem paylaşımlarını rtak bir biçimde kullanır. Saniyeler içinde sisteme yanıt verebilmesi ve güvenlikli olması onu öbürlerinden ayırır.

Tüm altyapı gereksinimleri Docker ’ın güvenlikli altyapıları altında saklanır. Bunları kod olarak da saklar.

Docker Nedir? Avantajları Nelerdir?

Docker Nedir?

Sistem imajı kısaca bir işletim sisteminin kopyalanmış biçimi demektir. Kullandığınız işletim sistemlerinin o anki bir yedeğini de içerisinde yer alan tüm bilgiler ile beraber almak isterseniz, bu operasyona sistem imajı almak sınıyor.

Docker Linux türevinden olan işletim sistemleri ve yazılım kodları üzerinde çalışır. Bahsedilen imaj ise, Linux türevi işletim sistemlerinden türetilmiştir. Ebat olarak küçültülmüş ve Docker etrafında çalışmaya uygun hale getirilmiş işletim sistemi kopyayı olarak düşünülebilir.

Docker nedir? sorusu, sanal makine işletim sistemi çalışmaları olarak sınıflandırılabilir. Mevcut makinelerinizde yer alan işletim sistemlerinden farklı bir dünya olarak sunar. Sanal Makine işletim sistemleri içerisinde bilgisayarınızda yer alan değişik uygulamaları çalıştırır gibi bir işletim sistemini çalıştırma işlevi gösterir. Burada ana bilgisayar işletim sisteminin içerisinde pencerede çalışan konak işletim sistemi sadece kendisi için mevcut olan depolama alanıyla sınırlı kalmaktadır.

Son beş sene içerisinde BT endüstürisi içerisinde rastgele bir alanda yer aldıysanız, büyük olasılıkla konteyner ve konteyner platformu olan Docker ’ı ve ona ait olan terimleri duymuşsunuzdur. Docker ve konteynerlar, yazılım geliştirme ve teslimatında çığır açan bir yazılım çalıştırmanın Güncel bir yolu olmasının yanında bir hayli işletim istemini de içinde barındırır.

Docker Nedir? Avantajları Nelerdir?

Docker Komutları

Docker, uygulamaların farklı civarlarda çalıştırılması sürecinde kullanılan işlevsel ve güvenlikli bir platformdur. Uygulamamızı kumpasa sokar, ölçeklendirir ve aynı zamanda koliler ve dağıtmamızda rol oynar.

Docker içerisinde barındırdığı bir hayli Docker komutları sayesinde daha düzgün çalışır. Container yapısını ve Docker Hub üzerinden indirilen image ’ları kullanarak ürünü farklı işletim sistemi, versiyon ve environment ’larla birbirinden izole şekilde çalıştırılmasına takviyeci olur.

Emin mahsullerin Gerçekleştirilmesi ve sonrasında alıcıya talebi aşaması sürecinde emin civarlara gereksinim dinler. Emin süreçler ve etrafların oluşmasında zorunlu bir gidişattır. Civarlar birbirlerinden farklı platform veya uygulamalara sahip olabilir. Ancak bu gidişat farklı versiyon ve environment alanlarına da sahip olduğunu gösterir. Bu altyapının oluşturulması için farklı alan ve çeşitler bulunur.

Uzun seneler süresince Sanallaştırma teknolojisi kullanılırken, günümüzde artık Container teknolojisine geçiş aşaması da başlamıştır.

Yüksek kapasiteli sunucular üzerine kurulan ve onlar üzerine programlanan sanal bilgisayar programlamalarına Docker ismi verilir. Her sanal bilgisayar emin sunucuların kaynaklarını kullanır ve içerisine farklı açılardan işletim sistemlerini barındırır. İçerisinde farklı işletimlerini bulundurması uygulama ve gereksinim açısından da ehemmiyet taşır. Farklı yazılım sistemleri kullanmasının yanında, gelişmesinde tesirli olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın