Anasayfa » Genel » Charlotte Brontë: Jane Eyre

Charlotte Brontë: Jane Eyre

Jane Eyre isimli romanı Batı edebiyatının bir klasik olarak kabul edilen 19. asır İngiliz yazarlarından biriydi. 21 Nisan 1816’da, İngiltere’deki Thornton’da doğan Charlotte Brontë, yazar olan iki kız kardeşi Emily ve Anne ile beraber şiir kitabı üzerinde işbirliği yapmadan evvel hoca ve mürebbiye olarak çalıştı. 1847’de Brontë, bir hit olan ve ahlakı bir klasik olan […]

Charlotte Brontë: Jane EyreJane Eyre isimli romanı Batı edebiyatının bir klasik olarak kabul edilen 19. asır İngiliz yazarlarından biriydi. 21 Nisan 1816’da, İngiltere’deki Thornton’da doğan Charlotte Brontë, yazar olan iki kız kardeşi Emily ve Anne ile beraber şiir kitabı üzerinde işbirliği yapmadan evvel hoca ve mürebbiye olarak çalıştı. 1847’de Brontë, bir hit olan ve ahlakı bir klasik olan yarı otobiyografik romanı Jane Eyre’yi yayınladı. Öbür romanları arasında Shirley ve Villette vardı. İngiltere’de, Haworth’da 31 Mart 1855’te öldü.

Charlotte Brontë: Jane EyreErken Yarıyıl
Yazar Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816’da, İngiltere’de doğdu. Brontes’in en baskın ve iddialı olduğu söylenen Charlotte, annesinin ve en büyük iki kardeşinin vefatından sonra papaz babası ve dindar bir teyzesi tarafından sıkı bir Anglikan evinde yetiştirildi. O ve kız kardeşi Emily, Cowan Bridge’deki Clergy Daughter’s School’a katıldı, ancak büyük miktarda konutta eğitim gördüler. Hem bir idareyici hem de hoca olarak bir hayat kazanmaya çalışsa da, Brontë kız kardeşlerini kaçırdı.
‘Jane Eyre’
Bir yazar tüm hayatı süresince, Brontë ilk romanı Jane Eyre’yi 1847’de Currer Bell isimli erkek takma ismiyle yayımladı. Cemiyetin yoksullaşmış bayanlara müteveccih muamelesine dair eleştirisinde müzakereli olmasına karşın, kitap hemen bir hit oldu. 1848’de Shirley ve 1853’te Villette ile zaferi takip etti.
Vefat ve Miras
Brontë kardeşlerinin vefatları, ahlakı mirası kadar önemsizdir. Erkek kardeşi Branwell ve Emily 1848’de öldü ve Anne ertesi sene öldü.
1854’te Charlotte, Arthur Bell Nicholls’le evlendi, ancak ertesi sene 31 Mart 1855’te, Yorkshire, İngiltere’deki Haworth’ta, hamileliğine can verdi. Yazdığı ilk roman olan Profesör, 1857’de vefatından sonra yayınlandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın