Anasayfa » Genel » Begümhan Doğan Faralyalı

Begümhan Doğan Faralyalı

Begümhan Doğan Faralyalı Biyografisi

1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Begümhan Doğan Faralyalı, 1976 yılında istanbul ’da Sema Işıl Doğan ve Aydın Doğan ’ın kızı olarak doğmuştur. Arzuhan Doğan Yalçındağ (d.1964), Hanzade Doğan Boyner (d.1973), Vuslat Doğan Sabancı (d.1971) adlarında 3 ablası vardır. Lisede iken 18 yaşına kadar Beşiktaş takımında basketbol oynadı. Üniversite lisans öğrenimini London School of Economics ’te Ekonomi ve Felsefe alanlarında tamamladı.

Profesyonel iş hayatına 1998 yılında New York Arthur Andersen ’da danışman olarak başlamıştır. Bu deneyiminin ardından 1999 – 2001 yılları arasında Londra Monitor&Company ’de, Avrupa ’nın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine yönelik Güncelden yapılandırma projelerinde danışmanlık yapmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra 2001-2002 yıllarında Doğan Yayın Holding Strateji ve İş Geliştirme bölümünde görev yaptı. Aynı süre içinde Doğan Holding Kurumsal İletişim Departmanı’nı kurdu ve başkanlığını yürüttü. Doğan Yayın Holding ’in uluslararası alanda büyümesinden sorumlu olan Faralyalı, bu dönemde Doğu Avrupa ile Rusya ’yı da kapsayan bir coğrafya üzerinde, Avrupa ’daki yatırım fırsatlarını değerlendirdi.

Begümhan Doğan Faralyalı, 2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi ’nde yüksek lisans eğitimi05 yılında Doğan Yayın Holding ’de İcra Kurulu Üyesi ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

2007 yılında Doğan Yayın Holding ’in Türkiye dışındaki ilk televizyon yatırımı olan Kanal D Romanya ’yı kurdu ve bu kanalın Ringier ile ortaklığını Gerçekleştirdi. Kanal D Romanya, kuruluşunu takip eden iki yıl içinde tüm günde üçüncü kanal olarak yayın hayatını sürdürmeye devam etti. Aynı dönemde Londra Borsası ’nda işlem gören Trader Media East ’in Hürriyet tarafından 500 milyon dolara satın alınması Gerçekleştirildi. Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Yayın Holding ’in Gerçekleştirmiş olduğu en büyük uluslararası satın alma olan bu projede aktif olarak rol aldı.

Yurt dışında edindiği 15 yıllık deneyimin ardından Türkiye ’ye 2009 yılında kesin dönüş yaptı ve Star TV ’nin CEO ’luğunu, 2010 yılında Kanal D ve CNN Türk ’ü de bünyesinde bulunduran Doğan TV Holding ’in Başkanlığı ’nı üstlendi. Aynı zamanda Kanal D Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi de devam eden Begümhan Doğan Faralyalı, 1 Ocak 2012 itibarıyla Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de üzerine almıştır.

Begümhan Doğan Faralyalı, Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı‘nın oğlu Ahmet Faralyalı ile 7 Ağustos 2004 tarihinde evlendi. Sema Melisa (d.2008) ve Ayşenaz (d.2010) adında iki kızı vardır.

2015 yılı Kasım ayında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü tarafından yılın iş kadını seçildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın