Anasayfa » Genel » Alparslan Bayraktar

Alparslan Bayraktar

Alparslan Bayraktar Biyografisi

3 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı misyonuna atandı.

Alparslan Bayraktar, 1975 senesinde Hatay‘ın Kırıkhan ilçesinde doğmuştur. Aslen Trabzon Çaykaralı’dır. Babası, Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Anapara Firma Müdürü Mustafa Bayraktar ’dır. Çocukluk yarıyılını İstanbul‘da geçiren Alparslan Bayraktar, ilkokul, ortaokul ve lise öğreniminin ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bvefatından mezun oldu. Akademik kariyer yapmak için yüksek lisansını ABD ’de New York Üniversitesi ’nde ‘Stratejik Pazarlama Yönetimi’ alanında yaparak bitirdi. Daha sonra Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nde Ekonomi Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. Ayrıca ABD, Massachusetts’te Tufts Üniversitesi Fletcher Beynelmilel Hukuk ve Diplomasi Okulu’nda Beynelmilel İlişkiler alanında yüksek lisans yaptı. Doktorasını ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yer Sistem Bilimleri Bvefatında Enerji Ekonomisi ve Siyaseti alanında yapmıştır.

Alparslan Bayraktar, 1995-1997 seneleri arasında inşaat sektöründe proje mühendisi olarak misyon yaptı. Ardından enerji sektöründe talep zinciri yönetimi, iş geliştirme ve güvenlik süreçleri gibi alanlarda misyon yaptı.

Alparslan Bayraktar, 2001 senesinde ise New York ’ta özel bir işletmenin Kuzey & Orta Amerika Bölge Mesulü olarak misyon üstlendi. 2006 senesine kadar burada devam etti. Ardından İstanbul‘da danışmanlık ve mümessillik yaptı.

2010-2016 seneleri arasında Bir yarıyıl Enerji Piyasası Tertip Etme Kurumu‘nda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu etkin olarak çalıştı. 2015 senesinde, 6 kıtayı ve 200’den fazla enerji tertip edicisini içeren küresel çaplı ICER International Confederation of Energy Regulators / Beynelmilel Enerji Tertip Edicileri Konfederasyonu Başkanı olarak seçildi ve bu misyonu 2018 senesine dek devam etti.

Öbür yandan, ERRA Energy Regulators Regional Association / Enerji Tertip Edicileri Bölgesel Birliği Başkanlığı da yapan Alparslan Bayraktar, ayrıca Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Enerji Hukuku ve Siyaseti dersleri verdi. Dünya Enerji Konseyi Türkiye Başkanı olarak çalışmalar yürüttü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürü olarak çalışmalar yürüten Alparslan Bayraktar, 2016 senesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Destekçisi oldu. 2018 senesine kadar bu misyonuna devam etti.

Alparslan Bayraktar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez‘in Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı olduğu 2018 senesinde Bakan destekçisi olarak atandı.

Alparslan Bayraktar, 2018 senesinde Saide Simin Mercan ile evlendi. Alparslan Bayraktar’ın eşi Saide Simin Mercan ise Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan‘ın kızıdır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna tarafından kıyılan nikâh tanıklığını ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yarıyılın TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı.

Alparslan Bayraktar, 3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Güncel Cumhurbaşkanlığı Kabinesi‘nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı misyonuna atandı. 4 Haziran 2023 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı misyonunu daha önceki bakan Fatih Dönmez‘den teslim aldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın