Anasayfa » Türkiye » Ağva Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekânlar  

Ağva Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekânlar  

Ağva dolaşılacak yerler denince, insanın usuna hemen yeşilin ve mavinin sentezi gelmektedir. Ağva, reelinde gizli bir cennet gibi. İstanbul ’a da yakın olması İstanbul ’da yaşayan şahısların şehrin kalabalığından, trafiğinden ve stresinden kaçmak ve kafa dinlemek için uğradıkları ilk yerlerden bir tanesi de Ağva olmaktadır. Ağva Yeşilçay ve Göksu nehirlerinin bütün ortasında yer almaktadır. Ağva dolaşılacak yerler dendiği zaman plajları, köyleri, lokantaları, piknik alanları ve tarihi yerleri akla kazanç ve bu yerler kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir. Popüler bir yer olduğu için olağan zamana oranla yaz mevsiminde popülasyonu binlerce şahıs çoğalış göstermektedir. Bir tarafı deniz bir tarafı akarsu olan Ağva ’da istediğiniz yere göre basitlikle kalacak hoş olanağı da bulunmaktadır.

Ağva ’yı ziyaret etmek için hem öneri edilen hem de en uygun tarihler Haziran ya da Eylül ayı olarak belirtilmektedir. Ağva ’yı doya doya dolaşabilmek için bu hoş bölgeye 3 gün ayırmak yeterli olacaktır. Ağva ’da en çok öneri edilen şeylerden bir tanesi de nehir kenarında hoşça kahvaltı yapmaktır. Akşam yemeği olarak da balık yemekleri çok hoşlanılmaktadır.

Plajlar

Ağva Plajı

En çok uğranan plajlardan bir tanesi de Ağva Plajı ’dır. Upuzun bir sahil şeridi vardır ve yürüyüş yapmak isteyenler için hoş bir alternatiftir. Özellikle hafta sonları çok kalabalık olur. Konforlu ve hoş bir plaj olan Ağva Plajı ’nı yaz sıcağında ferahlamak için buz gibi suyunu kullanmak isteyenlerin rakamı da çoktur. Tek dikkat edilmesi gereken gidişat denizinin çok dalgalı olmasıdır.

Karacaköy Plajı

Karacaköy Plajı, Karadeniz ’in en hoş plajı olarak anılmaktadır. Doğal bir liman olup iki burundan oluşur. Sakin bir yer olması nedeniyle daha çok aileler tarafından seçim edilmektedir. Yaz mevsiminde günübirlik konukları çok ağırlayan bir plajdır. İçerisinde bir şirket bulunur ve buradan tuvalet lüzumunu karşılayabilirsiniz onun haricinde şemsiye, şezlong, duş ve büfe gibi lüzumlar da karşılanabilmektedir.

Kurfallı Altı Plajı

Kalabalık civarlardan beğenmeyen şahısların adresi genellikle Kurfallı Altı Plajı olmaktadır. Kumsal kısmının ortasında bir kamp alanı vardır. İsteyenler burada kamp yapabilmektedir. İsteyenler buradan şemsiye ve şezlong da kiralayabilirler. Ayrıca burada falezler bulunmakta ve bu falezlerde balıkçılık ve kaya tırmanışı yapılabilmektedir.

Sahilköy Plajı

Kamp yapmak isteyenlerin en uğrak mekanlarından birisi de Sahilköy Plajı ’dır. Burada ister çadırınız ile kamp yapabilir isterseniz de bungalov konutlarında kalabilirsiniz. Kamp alanı ziyaretçilere şemsiye, şezlong, besin meşrubat ve duş gibi ihtimaller sağlamaktadır.

Nehir ve Göller

Göksu Nehri

Ağva dolaşılacak yerler kategorisinde en başlarda Göksu Nehri Bulunmaktadır. Bu doğal hoşluk görenleri mest etmektedir. Göksu Nehri Karadeniz ’e dökülmektedir ve bazı mevsimlerde bu nehir ve deniz birbirine karışmaktadır. Birbirlerine karıştıkları zamanda denize girmek muhtemel olmaz.

Saklıgöl

Saklıgöl, Kamandere Köyünün içinde yer almaktadır. Doğa hoşlanır şahıslar burayı çok seçim etmektedir. Hoş bir doğa yürüyüşü, kahvaltı ya da bir piknik yapmak için en ideal alanlardan bir tanesidir.

Tarihi Mekanlar

Gelin Kayası

Gelin Kaya, Ağva ’nın simgeyi olarak öğrenilmektedir. Öbür adı Ağlayan Kaya ’dır. Bu adı almasının nedeni renginin beyaz olması ve sanki duvaklı geline benzemesidir. Ağlayan Kaya nedeni de ağlıyormuş gibi bir görüntüsü olmasıdır.

Gürlek Mağarası

Gürlek Mağarası, Ağva ’nın doğal hoşluklarından bir tanesidir. Giriş kısmındaki manzarası ve sarkıtları görenleri hayrete düşürmektedir. Burası Hristiyanlık yarıyıllarında cezaevi olarak kullanılmış. Ağva dolaşılacak yerler listesine kesinlikle ilave edilmesi gereken yerlerdendir.

 

Ağva Dolaşılacak Yerler

İçeriği Oyla

Yorum yapın