Anasayfa » Genel » Adem Çelik Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Adem Çelik Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Adem Çelik Biyografisi

Adem Çelik, 1997 yılında Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı’nı ve Beykent Üniversitesi’ni kurdu.

Adem Çelik, 1946 yılında Trabzon ’un Of ilçesi Sarmaşık köyünde doğmuştur. Babası köyde çiftçilik, hayvancılık yapardı. İki anneden 16 kardeşli bir ailede 6. Çocuk olarak Trabzon ’un Of ilçesinde büyüyen Adem Çelik, ilkokul ve liseyi dışarıdan bitirdi. Önceden Adapazarı ’na giden Cemal ve İlyas abilerinin yanına 1963 yılında gitti, sonra İstanbul ’a giderek inşaat işlerinde çalıştı. 2 yıl sonra da abileri ile taşeronluk yapmaya başladı.

İş hayatına 1963 yılında inşaat sektöründe başlayan Adem Çelik, 10 yıl taşeronluk yapmaya devam ettikten sonra 1974 yılında resmi firmasını kurdu. 1975 yılından sonra devlet müteahhitliğine başladı. Ankara ve İstanbul ’da işler yaptı. Devlet müteahhitliği 1984 yılına kadar sürdü. Sonra yap-sat şeklinde işler yapmaya başladı.

1985 yılında Büyükçekmece Belediyesi ’nin kat karşılığı arsa ihalesini alarak, Beylikdüzü ’ndeki ilk yatırımcılardan oldu. Burada 1.400 konut, 36 tripleks villa, 300 bağımsız bölümlü bir alışveriş merkezi, iki ilköğretim okulu (biri devlete, biri özel), bir de özel lise yaptı.

Adem Çelik, Canan Çelik ile evlidir. İsmail Erkan Çelik (d. 10 Mart 1979) ve Ahmet Alkan Çelik (d. 13 Ocak 1980) adlarında iki oğlu vardır.

Adem Çelik, Beykent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı, Adem Çelik Şirketler Grubu, Beykent TV, Beykent Eğitim Kurumları ve Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı kurucudur.

ADEM Çelik Şirketler Grubu Başkanı Adem Çelik, 1990 yılında ilköğretim ve liseyi açtı. 1994 yılında ’eğitim dünyada nasıl ’ diye araştırmaya başladı, bu maksatla İngiltere ’ye gitti ve 1 yıl sonra Liverpool John Moores Üniversitesi ile bir franchise anlaşması yaptı. Ardından John Moores Üniversitesi ’nin bir şubesini Beykent ’te açtı. 1996 yılında vakıf kurdu ve 1997 yılından itibaren Vakıf Üniversitesi olarak devam etti.

Adem Çelik, 1990 yılında Beykent Eğitim Kurumları’nı, 1995 yılında Beykent İleri Eğitim Kurumu’nu 1997 yılında Adem Çelik-Beykent Eğitim Vakfı’nı ve Beykent Üniversitesi‘ni kurdu.

Edirne ’de de ilköğretim ve lise açtı. Şu anda 4 lise, iki ilköğretim okulu var. Üniversitede de 26 lisans, 17 ön lisans bölümü ve iki enstitü var.

‘ ’Cehalet tüm kötülüklerin anasıdır. ’ ’ sözünü ilke edinen Adem Çelik bu amaçla anaokulundan başlayarak ilköğretim okulu, lise ve üniversite de dahil olmak üzere kusursuz bir eğitim zinciri kurmuştur. İstanbul ’daki Beykent Eğitim Kurumlarının yanında Edirne ’de hizmete soktuğu anaokulu, ilköğretim ve lise binalarını yaparak Beykent Eğitim Kurumlarının kuruculuğunu ve işletmeciliğini üstlenmiştir. Yapılan bu özel okullara paralel olarak İstanbul ’da kendi adına 16 derslikli bir ilköğretim okulu yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı ’na hibe etmiştir.

Faaliyetleri :
Adem Çelik İlköğretim Okulu İnşası (Devlete Bağış)
Beykent Özel Eğitim ve Spor Tesisleri Tic. A.Ş. Kurucusu
İstanbul Beykent Eğitim Kurumları İlk ve Orta Dereceli Okulların Kurucusu
Edirne Beykent Eğitim Kurumları İlk ve Orta Dereceli Okulların Kurucusu
Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı Kurucusu
Körfez Eğitim Vakfı Kurucusu
Konak Eğitim Vakfı Kurucusu
Vasfiye Çelik Eğitim Vakfı Kurucusu
Beykent Üniversitesi Kurucusu

Yöneticilik Deneyimi :
Adem Çelik İnşaat Firması 1973-Devam Ediyor.
Doğa Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş. (Yönetim Kurulu Bşk.) 1984-Devam Ediyor.
Beykent Özel Eğitim ve Spor Tes. Tic. A.Ş. (Yönetim Kurulu Bşk.) 1988-Devam Ediyor.
Adem Çelik Beykent Eğitim Vakfı (Kurucu Mütevelli Heyet Bşk.) 1996-Devam Ediyor.
Beykent Üniversitesi (Mütevelli Heyet Bşk.) 1997-Devam Ediyor.
Körfez Eğitim Vakfı (Kurucu, Mütevelli Heyeti Üyesi) 2006-Devam Ediyor.
Konak Eğitim Vakfı (Kurucu, Mütevelli Heyeti Üyesi) 2006-Devam Ediyor.
Vasfiye Çelik Eğitim Vakfı (Kurucu, Mütevelli Heyeti Bşk.) 2007-Devam Ediyor.
Beytepe Sağlık Hizmetleri San. Ve Tic. Ltd. Şti. (Ortak) 2007-Devam Ediyor.
Tepe Madencilik San. Ve Tc. Ltd. Şti. (Ortak) 2007- Devam Ediyor.
Duygulu Turizm Tic. San. A.Ş. (Ortak) 2012-Devam Ediyor.

İçeriği Oyla

Yorum yapın