Anasayfa » Genel » Adele Laurie Blue Adkins Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Adele Laurie Blue Adkins Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Adele Laurie Blue Adkins Biyografisi

Adele 2016 yılında dünyanın en çok kazanan sanatçısı oldu.

Rolling In The Deep şarkısı ile tüm dünyada dinleme rekorları kıran, Adele Laurie Blue Adkins 5 Mayıs 1988 tarihinde Enfield, Kuzey Londra, İngiltere ’de dünyaya gelmiştir. Adele 2 yaşında iken babası evi terk etti. 11 yaşında iken annesi ile birlikte West Norwood, Güney Londra’ya taşındı.

2006’da bir arkadaşının Adele’e ait bir demoyu Myspace’e göndermesi onun hayatını değiştirdi. Bu demo sayesinde XL Recordings, şarkıcıya bir kayıt sözleşmesi teklif etti. Bir sonraki yıl, BRIT Ödülleri’nde “Eleştirmenlerin Seçimi” ve BBC’nin “2008’in Sesi” ödülünü kazandı. 19 yaşındayken ilk albümü için XL Recordings’le anlaştı. İlk albümü 19 ile Adele hem ticari başarı hem de eleştirmenlerin takdirini kazandı. 2011 yılında İkinci stüdyo albümü “21” yayınlandı.

21 yaşında kazandığı 2 Grammy (Çıkış Yapan Şarkıcı ve En Güncel Kadın Vokal ödüllerini aldı. 26 Kasım 2011) ödüllüyle çok iyi çıkış yapmış İngiliz soul-jazz sanatçısıdır.

Küçük yaşta Etta James ve Ella Fitzgerald ’ın müzikleriyle tanışan müzisyen; mezunlar listesinde Amy Winehouse, Katie Melua, Leona Lewis ve Kate Nash gibi ünlülerin de bulunduğu ünlü sanat okulu BRIT School ’u bitirdi. Okulu bitirdikten sonra internet ortamından 2 şarkıyı dinleyenlerin beğenisine sundu ve ardından İngiltere ’de küçük klüplerde sahne almaya başladı. Birlikte küçük çaplı turnelere çıktığı isimler arasında Jamie T, Raul Midon, Devendra Banhart, Amos Lee ve Keren Ann de bulunuyordu.

Sanatçının ilk kaydı “Hometown Glory”, 22 Ekim 2007 ’de yayımlandı. 2004 ’te açtığı Myspace sayfası sayesinde zaten belli bir hayran kitlesi edinmiş ve plak şirketlerinin ilgisini çekmişti.

2008 başında çıkardığı 19 isimli albümü ve “Chasing Pavements” single ’ı ile tanınmış ve İngiltere Albüm Listesi ’nde 1 numara ve bu albümü toplamda 500.000 kopya satmayı başarmıştır.

Adele’in 2011 yılının Ocak ayında yayınladığı albümü ’21’, Billboard dergisinin Top 5 listesinde 39 hafta kalarak Michael Jackson‘ın ‘Bad’ albümünün rekorunu kırdı. Billboard dergisinin 55 yıllık Top 5 tarihinde de bir rekora imza atan Adele’in ’21’ albümü, listede bulunduğu 39. haftada ise listenin 5. sırasından 3. sırasına yükseldi.

Michael Jackson‘ın 1987 Ağustos’unda yayınladığı ‘Bad’ albümü 27 Eylül 1987 tarihinde Billboard’un Top 5 listesinin ilk sırasına oturmuş ve 38 hafta boyunca listede kalmıştı.

Adele, müziğini “kalbi kırık soul müziği” olarak tanımlamıştır ve şarkılarında bir hüzün olduğunu söylemiştir.

İlk albümünü bağımsız bir plak şirketi olan XL Recordings ’ten çıkarmış olmasına karşın özellikle “Chasing Pavements” ve “Cold Shoulder” gibi şarkıları, Avrupa ’nın diğer birçok ülkesinde başarılar elde etmiş ve Adele ’in müzik camiasında sesini duyurmasına yardımcı olmuştur. 2006 yılında çıkarmış olduğu “Back To Black” albümüyle “Soul-Jazz” müziğinin tekrar popüler olmasını sağlayan Amy Winehouse ve yine Galler ’in önemli şarkıcılarından Duffy ile tarz olarak birbirlerine yakın olması dolayısıyla karşılaştırılsalar da, Adele bu karşılaştırmadan rahatsız olmadığını ve bunun kendisine gurur verdiğini açıklamıştır.

2014 yılında “Make You Feel My Love” parçası Spotify tarafından en mükemmel aşk şarkısı olarak açıklandı.

Üçüncü albümü ’25’le de başarı kazanan Adele’in 2015’in en çok satan albümüne imza attığı tescillendi. Albümün ilk hit şarkısı ‘Hello’ yayınlandığı ilk haftada 1 milyondan fazla indirildi ve YouTube’da izlenme oranı 1 milyarı geçen en hızlı klip oldu.

2016 yılında ‘Send My Love (to Your New Lover) ’ şarkısının klibini ilk kez yayınladığı 2016 Billboard Müzik Ödülleri gecesinden de En Güncel Sanatçı kategorisinden ödülle ayrıldı.

Adele, 2011 yılından beri Simon Konecki ile birlikte yaşamaktadır. Angelo (d.2012) adlı bir çocuğu vardır.

Albümleri :
2008 – 19
2011 – 21
2015 – 25

İçeriği Oyla

Yorum yapın