Anasayfa » Genel » Abdurrahman Yalçınkaya Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Abdurrahman Yalçınkaya Kimdir? Evli mi, Mesleği nedir?

Abdurrahman Yalçınkaya Biyografisi

Eski 17. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı

Abdurrahman Yalçınkaya, 10 Mart 1950 tarihinde Şanlıurfa Suruç ’da ailenin üçüncü erkek çocuğu olarak doğmuştur. Üç de kız kardeşi vardır. Urfa’nın Bıçakçı Mahallesi’nde büyüyen Abdurrahman Yalçınkaya’nın annesi Sakine Hanım, babası öğretmen Behzat Yalçınkaya ’dır. Aile Şanlıurfa ’dan Ankara ’ya göç etti. Ankara Yıldırım Beyazıt Lisesi’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı 1973 yılında mezun oldu.

Askerliğini Tuzla Piyade okulunda kısa dönem olarak yaptı. Ardından Ankara’da hakim adayı olarak mesleğine başladı.

Sırasıyla Denizli Acıpayam Hakimliği, mus Bulanık Hakimliği, Sivas Gürün Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı, Mersin Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

14 Nisan 1998 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 21 Haziran 2004 tarihinde 7. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak atandı, 20 Mayıs 2007 tarihine kadar bu görevde kaldı. 21 Mayıs 2007 ile 21 Mayıs 2011 arasında 17. Cumhuriyet Başsavcısı görevi yaptı. Görev süresi dolduğundan bu görevden ayrılarak Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi olarak görev yapmaya devam etti. 10 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Abdurrahman Yalçınkaya, Kasım 2007 ’de Demokratik Toplum Partisi ’nin (DTP) tümden kapatılması istemiyle dava açtı, bu partinin, ’devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı ’ haline geldiğini iddia etti.

14 Mart 2008 ’de Adalet ve Kalkınma Partisi ’nin kapatılması istemiyle dava açtı. Hazine yardımının kesilmesi kararıyla sonuçlanan dava büyük tartışmalara neden olmuştu.

Abdurrahman Yalçınkaya, hukukçu Oya Yalçınkaya ile evli olup iki çocuğu vardır. Oya Yalçınkaya da Yargıtay Tetkik Hákimliği görevi yapmış bir hukukçuydu. 2004 yılında isteğiyle emekliye ayrıldı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın