Anasayfa » Genel » XHTML Nedir?

XHTML Nedir?

XHTML Nedir? Kendi başına özgü bir program değildir. HTML programının teknik açıdan yetersizlerini bitirmek için oluşturulmuş bir ek programdır. Aynı zaman bir web standarttı olma özelliğine de sahip vaziyettedir. İçerisinde HTML programının özelliklerini, yaftalarını bulundurmaktadır. HTML programına birçok güzergahtan destek olur ve avantaj sağlar. XHTML programının HTML programından değişik bir program değildir.

İki programda aynı özelliklere sahiptir. Tarayıcıların kodlarını daha süratli idrak etme özelliklerine sahiptir. Ayrıca kodlara daha süratli ulaşım özelliği fırsatını sunar. Kodların tüm tarayıcılarda problemsiz bir biçimde çalışmasına imkân sağlar. XHTML çok işlevli bir yapıya sahiptir. Birçok güzergahtan HTML programına destek olarak, beceriksizlerinin giderilmesinde etkin rol oynar. XHTML programıyla web sayfaları daha üst sıralarda görülür.

XHTML Sayfalarında Bulunması Gereken Yaftalar

XHTML sayfasında kesinlikle bulunması gereken bazı yaftalar vardır. Bu yaftaların olmaması sayfalarda büyük meselelere sebep olabilmektedir. Dolayısıyla kesinlikle yaftaların XHTML sayfasında etkin olarak bulunması gerekiyor. Bu yaftalar; doctype, html, head, body, title yaftalarıdır. Bu yaftalar sayfada yetersizsiz olarak temel bulunması gereken yaftalardır.

Aynı zamanda sayfadaki her yafta kesinlikle kapatılmalıdır. Kapatılma özelliği bulunmayan yaftaların son kısmına / sembolü konulmalıdır. Kapatma özelliği bulunan yaftalar kesinlikle sayfada kumpaslı olarak yerleştirilmelidir. Sayfaya konulacak olan yaftaların kodları kesinlikle minik harflerle yazılmalıdır. Büyük harflerle yazılırsa, sistemde kusurlar olabilir. Özellik kısımlarına vurgu yapılması gereken yerler tırnak içine alınarak yazılmalıdır. Özellikler kısmı hiçbir biçimde kısa yazılmamalıdır. Kesinlikle uzun biçimde yazılmalıdır.

Sayfalarda yalnızca bir tane temel element bulunmalıdır. HTML sayfalarının temel elementişeklindedir. Bu temel element sayfada sadece bir kez kullanılabilir. Birden fazla kullanımda kusurlar olabilir. Yaftalar oluşturulurken name bcan vermesi yerine ID bcan vermesi seçim edilmelidir. Bu kaidelere uyulduğu takdirde yaftalarınız sayfanızda meselesiz olarak gözükür.

XHTML Kullanmanın Avantajları

XHTML kullanımının sayfalar için birçok avantajı bulunuyor. HTML programında oluşan noksanların giderilmesinde en tesirli taşıttır. Profesyonel seviyede bir vasıta olma özelliğini taşıyor. Tarayıcılarda bulunan kod tertip etmelerini daha süratli algılar. Aynı zamanda sayfalardaki ulaşım süratini artırır. Sürat optimizasyonunda da oldukça tesirli bir taşıttır. XHTML ile oluşturulan kodlamalar tüm sayfalarda problemsiz olarak çalışır. Kusur hisseyi çok düşük bir yazılımdır.

XHTML ile hazırlanmış sayfalar tarayıcı motorlarında daha üst bölgelerde yer alır. Dolayısıyla bu da web sitelerinin üst kısımlarda yer almasını sağlar. Böylece ziyaretçi rakamlarında ciddi çoğalışlar yaşanır. Ayrıca tarayıcı motorları XHTML ile hazırlanmış sayfalara bütün puan verir. Böylelikle sitenin gelişimi çoğalır. XHTML sayfayı daha popüler konuma getirir. Böylelikle sayfa Google arama motorlarında daha üst sıralarda yer alır.

XHTML kullanımı profesyonellik gerektiren bir iştir. Dolayısıyla kesinlikle profesyonel bir yazılımcıdan destek alınması gerekir. Alınacak olan profesyonel destek ile XHTML programıyla web sitesi hazırlanır. Böylece web sitesi tarayıcılarda daha bilinir hale kazanç.

İçeriği Oyla

Yorum yapın