Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 27 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 27 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Günümüzde hemen her gün, tarihte yaşanan önemli gelişmelere tanık oluyor ve bu gelişmeleri araştırıyoruz. Vatandaşlar, tarihte 27 Şubat günü ne olduğunu, önemli tarihi olayları, doğumları ve ölümleri büyük bir merakla araştırıyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 27 Şubat? Ayrıntılar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 27 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 27 ŞUBAT?

1594 – IV. Henry, Fransa kralı oldu.

1693 – İlk kadın dergisi “The Ladies’ Mercury” Londra’da yayımlandı.

1844 – Dominik Cumhuriyeti, Haiti’den bağımsızlığını ilan etti.

1863 – Türkiye’de bilinen ilk resim sergisi, İstanbul Atmeydanı’nda açıldı. Serginin açılmasına Sultan Abdülaziz destek verdi.

1879 – Yapay tatlandırıcı sakarin keşfedildi.

1880 – Haydarpaşa-İzmit Demiryolu işçileri greve çıktı.

1900 – Birleşik Krallık’ta İşçi Partisi (Labour Party) kuruldu.

1933 – Reichstag Yangını: Olayın ardından yayımlanan bir kararnameyle, Naziler diktatörlüklerinin temellerini atmış oldular.

1937 – Özel teşebbüsçe inşa edilen ilk Türk gemisi “Belkıs”, Haliç’te törenle denize indirildi.

1942 – II. Dünya Savaşı: Japon İmparatorluk Donanması ile Müttefik Deniz Kuvvetleri arasında, Cava Deniz Muharebesi Gerçekleşti. Muharebe, Japon zaferiyle sonuçlandı ve Hollanda Doğu Hint Adaları, Japon İmparatorluğu tarafından ele geçirildi.

1943 – Amerika Birleşik Devletleri’nin Montana eyaletindeki bir maden ocağında patlama meydana geldi: 74 işçi öldü.

1948 – Çekoslovakya’da komünist parti yönetimi ele aldı.

1955 – Türk boksör Garbis Zaharyan, Yunan rakibi Emanuel Zambidis’i sayıyla yendi.

1963 – Dominik Cumhuriyeti’nde ilk demokratik seçimler yapıldı: Rafael Trujillo’nun diktatörlüğü sona erdi ve Juan Bosch Devlet Başkanı oldu.

1964 – Coca-Cola’nın Dünya üzerindeki 1916. fabrikası İstanbul’da açıldı. Tamamıyla yerli yatırımla kurulan şirketin sermayesi 14 milyon liraydı.

1971 – TRT bir açıklama yaparak; parasızlık nedeniyle radyo yayınlarını 18,5 saatten 8 saate indirmek zorunda kalacağını bildirdi.

1973 – MHP senatörü Kudret Bayhan, 15 yıl hapse mahkûm oldu. Bayhan, Fransa’ya uyuşturucu madde sokmaktan yargılanıyordu.

1975 – Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der) ve çeşitli devrimci kuruluşlar tarafından, “Hayat Pahalılığı ve Faşizmi Protesto” mitingleri düzenlendi. Malatya, Tokat, Kahramanmaraş, Erzincan ve Adıyaman’daki mitingler saldırıya uğradı.

1976 – Hayali mobilya ihracatı ve vergi iadesi yolsuzluğundan sanık Yahya Demirel için tutuklama kararı verildi. Gelişen olaylar üzerine Ecevit “Demirel’in siyasi hayatta kalma hakkı yoktur” dedi.

1982 – Barış Derneği’nin 44 yöneticisi tutuklandı. İstanbul Barosu Başkanı Avukat Orhan Apaydın, Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Erdal Atabek de tutuklananlar arasındaydı. Barış Derneği’nin yöneticileri gizli örgüt kurmak, yönetmek, suç sayılan fiili övmek, komünizm ve bölücülük propagandası yapmakla suçlanıyorlardı. Başkanlığını eski Büyük Elçilerden Mahmut Dikerdem’in yaptığı Barış Derneği yöneticileri tutuklu olarak yargılanacaklar.

1985 – Bazı Ege illerindeki okulların, “Devrim” olan adları değiştirildi.

1988 – Türkiye’de ilk yapay kalp ameliyatı, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi’nde yapıldı. Hasta, Gerçek kalp bulunamaması yüzünden bir süre sonra öldü.

1993 – İnsan Hakları Derneği Elazığ Şubesi Başkanı Avukat Metin Can ve Dr. Hasan Kaya öldürülmüş olarak bulundu.

1995 – Kuzey Irak’ın Zaho kentinde bir ticaret merkezinde bomba patladı; 76 kişi öldü, 83 kişi yaralandı.

1995 – Mercedes kaçakçılığından hükümlüyken Güncelden yargılanan millî futbolcu Tanju Çolak, “suçu ihbar ettiği” gerekçesiyle Mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

1999 – Olusegun Obasanjo, Nijerya’nın seçimle işbaşına gelen ilk Devlet Başkanı oldu.

2001 – Başbakan Bülent Ecevit, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Kemal Derviş’i istişarelerde bulunmak üzere Türkiye’ye çağırdı.

2002 – Hindistan’da Müslümanların Hindu milliyetçileri taşıyan bir treni ateşe vermesi sonucu 60 kişi öldü.

2004 – Filipinler’de bir feribotta patlama meydana geldi: 116 kişi öldü.

2008 – İstanbul’da tersane işçileri, taşeron ve güvencesiz çalışma koşullarından dolayı art arda gelen işçi ölümleri nedeniyle, Liman, Tersane Gemi Yapım-Onarım İşçileri Sendikası’nın (LİMTER-İŞ) çağrısıyla üretimden gelen gücünü kullanarak greve çıktı. Tuzla tersaneler bölgesindeki iki günlük greve yüzde 70 katılım sağlanırken, birçok tersanede işler durdu. DİSK de Tuzla’da “Ya Sendika Ya Ölüm” sloganıyla 24 saatlik oturma grevi ile destek oldu. Grev sonrasında tersane patronları, işçilerin taleplerini kabul etti.

2010 – Şili’de 8.8 büyüklüğünde deprem oldu.

2020 – İdlib saldırısı: İdlib’te Suriye Hükûmeti tarafından Türk konvoyuna yapılan saldırı sonucu 33 asker şehit oldu, 32 asker yaralandı.

İçeriği Oyla

Yorum yapın