Anasayfa » Genel » Tarihte bugün ne oldu 11 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

Tarihte bugün ne oldu 11 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

11 Şubat tarihinde yaşanan doğumlar, vefatlar ve önemli olaylar, “Tarihte bugün ne oldu?” başlığı ile yurttaşlar tarafından büyük bir merakla inceleniyor. Peki, tarihte bugün ne oldu 11 Şubat? 11 Şubat’ta ne oldu? Kim doğdu, kim can verdi? Ayrıntılar haberimizde…

Tarihte bugün ne oldu 11 Şubat? Önemli olaylar, kim doğdu, kim öldü?

TARİHTE BUGÜN NE OLDU 11 ŞUBAT?

1250 – Eyyubiler ile Fransa Kralı IX. Louis önderliğindeki Haçlılar arasındaki Mansure Muharebesi sona erdi.

1752 – Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk hastanesi, Pensilvanya’da açıldı.

1808 – Antrasit, ilk defa bir yakıt olarak kullanıldı.

1809 – Robert Fulton, buharlı geminin patentini aldı.

1826 – University College London heyetti.

1843 – Giuseppe Verdi’nin “I Lombardi alla prima crociata” isimli operasının ilk gösterimi Milano’da yapıldı.

1867 – Veziriazam Mehmed Emin Âli Paşa, beşinci ve son kere veziriazam oldu.

1888 – İstanbul’un Avrupa’ya açılan kapısı Sirkeci Garı’nın inşası büyük bir devlet töreniyle başladı.

1895 – Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’nda Büyük Britanya adası tarihinin en soğuk gününü yaşadı: -27.2 °C. Bu rekor daha sonra 10 Ocak 1982’de yinelendi.

1926 – Siirt Milletvekili Mahmut Soydan’ın kurduğu Milliyet gazetesi, yayımlanmaya başladı.

1928 – Kış Olimpiyat Oyunları, St. Moritz’de İsviçre başladı.

1936 – İstanbul’da kar kasırgası; binalar devrildi, 120 kadar tekne battı ve Unkapanı Köprüsü bölündü.

1939 – Lockheed şirketine ait P-38 tipi bir uçak, Kaliforniya’dan New York’a 7 saat 2 dakikada uçtu.

1941 – Ecnebi Musevilerin Türkiye’den transit geçmeleri hakkında kararname yayımlandı; tabiyetlerinde bulundukları devletler tarafından kısıtlama getirilmiş ecnebi Museviler, ancak konsolosluklardan transit vizesi alarak Türkiye topraklarından geçebilecekler.

1945 – Birleşik Kraliyet Başbakanı Sir Winston Churchill, ABD Cumhurbaşkanı Franklin Roosevelt ve Sovyetler Birliği Devlet Başkanı Josef Stalin’in bir araya geldiği, 4 Şubat’ta başlayan Yalta Konferansı sona erdi. II. Dünya Savaşı sonrasında dünya düzeninin temelleri belirlendi.

1953 – SSCB, İsrail ile diplomatik ilişkilerini kesti.

1953 – İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, “Gericilikle Savaşım” için “Milli Dayanışma Cephesi” kurmayı kararlaştırdı.

1957 – Muhalefet milletvekilleri, Buluşma ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nda değişiklik istedi.

1957 – Gazeteci Metin Toker hapsedilerek ceza evine girdi. Metin Toker, Demokrat Parti DP İstanbul Milletvekili ve eski Devlet Bakanı Mükerrem Sarol ile Akis dergisi arasındaki davadan hapis cezasına çarptırılmıştı. Cumhuriyet Millet Partisi Genel Başkanı İsmet İnönü, “Damadımın hapsedilmesi haberine üzülmedim, bu şerefli bir mahkümiyettir” dedi.

1959 – Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla ilgili Zürih Antlaşması, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalandı.

1961 – 5 parti heyetti. Adalet Partisi, Memleketçi Serbest Parti, Çalışma Partisi, Türkiye İşçi ve Çiftçi Partisi ve Cumhuriyetçi İşi Islahat Partisi.

1961 – Adalet Partisi, Ragıp Gümüşpala’nın başkanlığında heyetti.

1964 – Tayvan, Fransa ile diplomatik ilişkilerini kesti.

1964 – Limasol’da Kıbrıs Rumlarla Türkler arasında çarpışmalar başladı.

1965 – ABD Başkanı Lyndon B. Johnson, hava ve deniz kuvvetlerine, Kuzey Vietnam’daki askeri hedeflerin bombalanması emrini verdi.

1965 – Güncel Adana gazetesi, Dünya Basın Başarı Ödülü’nü kazandı.

1969 – Amerikan 6. Filosu’nu protesto gösterileri sürüyor; 1969’da üniversite öğrencileri Beyazıt Kulesi’ne üzerinde Vedat Demircioğlu’nun resmi bulunan bir bayrak çekti. Vedat Demircioğlu, 6. Filo’nun 1968’deki gelişinde öldürülmüştü.

1971 – ABD, Birleşik Kraliyet, SSCB, ve diğer ülkeler arasında, beynelmilel sularda nükleer silahların kullanılmaması mevzusunda antlaşma imzalandı.

1973 – Vietnam Savaşı: ilk Amerikalı esirleri serbest bırakıldı.

1978 – Çin, Aristoteles, Shakespeare ve Charles Dickens’in eserlerine uyguladığı sansürü kaldırdı.

1979 – 15 senelik sürgün hayatından sonra ülkesine 9 gün evvel dönen Ayetullah Humeyni yanlıları İran’da yönetimi ele geçirdi. Şah’ın Başbakanı Şahpur Bahtiyar istifa etti.

1981 – İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Askeri Mahkemesi, şarkıcı Cem Karaca, Melike Demirağ, Şanar Yurdatapan, Sema Poyraz ve Selda Bağcan hakkında gıyabi hapsetme kararı verdi. Sanatçılar yabancı ülkelerde Türkiye aleyhine propaganda yapmakla yargılanıyorlardı. Selda Bağcan teslim oldu ve serbest bırakıldı.

1981 – Polonya’da Komünist Parti, Józef Pinkowski’yi Başbakanlıktan aldı; yerine General Wojciech Witold Jaruzelski’yi getirdi.

1988 – Avusturya milletinin yüzde 70’i Cumhurbaşkanı Kurt Waldheim’ın istifa etmesini istemedi. Kurt Waldheim Nazi geçmişine ilişkin denetlenmişti.

1990 – Mike Tyson ağır sıklet boks şampiyonu unvanını, Buster Douglas’a nakavt olarak kaybetti.

1990 – Güney Afrika’da ırkçı rejime karşı savaşan Afrika Milli Kongresi’nin lideri Nelson Mandela, 27 senelik hapis hayatının ardından bugün serbestliğine kavuştu.

1992 – Azerbaycan Merkez Bankası heyetti.

1994 – HBB’de yayımlanan Yüksek Tansiyon isimli programın üretimcisi Erhan Akyıldız ve Ali Tevfik Berber, ikişer ay hapis cezasına çarptırıldı. Televizyoncular programda milleti askerlikten soğuttukları iddiasıyla suçlanmışlardı.

1998 – Türkiye’de 12 kentte bulunan 78 kumarhane kapatıldı. Kapatma kararı “Turizm Teşvik Yasası’nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Yasa” uyarınca alındı.

2000 – Romanya’da bir altın madeninden sızan siyanür, Macaristan hududundan geçen Tisa nehrinde binlerce canlının ölmesine neden oldu.

2006 – Alman arkeologlar, Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe Mabedinde, insanlığın en eski habersistemi olarak belirledikleri ve günümüzde kullanılan yazının ilkel biçimi olan işaretler buldular.

2007 – ÖDP’nin 5. basmakalıp kongresinde, Genel Başkanlığa Ufuk Uras seçildi.

2008 – Almanya’nın Ludwigshafen kentindeki bir apartmanda çıkan yangında can veren dokuz Türk’ün cenazesi Gaziantep’te toprağa verildi.

2011 – Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, uzun bir direnmenin ardından istifa ettiğini açıkladı.

2015 – Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan, tecavüze uğrayarak öldürüldü. Olay Türkiye’de kadın hakları eylemlerine dönüştü.

İçeriği Oyla

Yorum yapın