Anasayfa » Genel » Sophie Taeuber Arp Hayatı ve Eserleri

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve Eserleri

Performans sanatçısı Sophie, 1889 senesinde Davos’ta doğdu. 1908-1910 seneleri arasında İsviçre’nin Saint Gallen’deki Uygulamalı Sanatlar Mektebi’nda çizim yaptı, Daha geniş bir fikir yelpazesine sahip kalmak istedi ve tekstil tasarımını incelemek için Almanya‘ya gitti. Almanya’da, Münih’teki Uygulamalı Liberal Sanatlar Eğitim ve Uygulama Stüdyosu ile Hamburg Uygulamalı Sanatlar Mektebi arasında gidip geldiği için, mektepleri çeşitli alanlardaki ilgisini […]

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriPerformans sanatçısı Sophie, 1889 senesinde Davos’ta doğdu. 1908-1910 seneleri arasında İsviçre’nin Saint Gallen’deki Uygulamalı Sanatlar Mektebi’nda çizim yaptı, Daha geniş bir fikir yelpazesine sahip kalmak istedi ve tekstil tasarımını incelemek için Almanya‘ya gitti. Almanya’da, Münih’teki Uygulamalı Liberal Sanatlar Eğitim ve Uygulama Stüdyosu ile Hamburg Uygulamalı Sanatlar Mektebi arasında gidip geldiği için, mektepleri çeşitli alanlardaki ilgisini ve mutsuzluğunu katı hudutlar ve programlarla yansıtıyordu. 1911’den 1913’e kadar yalnızca tasarım değil, dans, dokuma ve boncuk işi üzerinde de çalıştı.

1915’te, kız kardeşinin yaşadığı Zürih’e geri döndü. Tekstil tasarımı ve Kübizm akımından etkilenerek temsil edilmeyen tablolar ve heykeller yaratmaya başladı. Aynı zamanda uygulamalı sanat alanındaki çalışmalarına ve çağdaş dans çalışmalarına devam etti. Fransız sanatçısı-şair Hans Arp, Birinci Dünya Savaşı nedeniyle İsviçre’ye sığınmıştı ve ikisi de 1915 güzünde bir araya geldi. Sanat yapıtlari üzerinde işbirliği yapmaya başladılar ve romantizmi izlediler. Bu zamandaki hayatı üç iç içe geçmiş iplikten oluşuyordu: Dada bir sosyal çevre, hoş sanat üretimi, uygulamalı sanatlarda kariyer ve çağdaş dans çalışması.

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve Eserleriİsviçre, I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmıştı. Sophie’nin sosyalleştiği, memnun olmayan mülteci sanatçılardan oluşan beynelmilel bir kalabalığı kendine çekti. Dada’ya katılımı, Zürih’in Dada sahnesinin önemli bir yeri olan Cabaret Voltaire’de avangard performanslarda dans etmek de dahil olmak üzere birçok form aldı. Hugo Ball ve Emmy Hennings tarafından kurulan Cabaret Voltaire, radikal deneysel şiir ve görsel sanatlara ev sahipliği yaptı. Sophie, Dada performansları için kostüm setleri ve hatta kuklalar planladı. Cabaret Voltaire’deki dansları radikal Çağdaşist’i bünyesine kattı. Diğer Dada sanatçılarıyla, özellikle de gelecekteki kocası Hans Arp ile gösteri, dans, yazı ve hoş sanat yapıtlari üreterek işbirliği yaptı. 1918’de Zürih Dada Manifestosu’nun ortak imzalayıcısı oldu.

1916’da İsviçre Çağdaş dans koreografı Rudolf von Laban ile Zürih’deki Laban Dans Mektebi’nda dans etmeye başladı. 1916 yazında, ünlü bir Hıristiyan-Komünist topluluğu olan Ascona’da Monte Verita’nın sanatçı kolonisine katıldı. Laban, tüm canlıları birbirine bağlayan, sanatta soyutlamada eş fikirleri yansıtan evrensel bir dil hareketini düşündü. Sınıflarında ve Wigman’la olan dostluğu sayesinde Sophie, dansı sezgisel bir hareket alanı olarak, radikal bir biçimde mekânsal form olarak kullanmayı öğrendi. Sophie Zürih Sanat ve El Sanatları Mektebi’nda tekstil tasarımı ve tekniği dayanak ettiği bir bölüm profesörü oldu.

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriSevdiği ve değer verdiği Taeuber Arp ile evlendi. Birlikte seyahat ettiler. Bu tatiller sırasında Tristan Tzara, Max Ernst ve Hannah Höch gibi Dada çevresinden diğer dostları da vardı. Çift, Francis Picabia, Lajos Adaleysek ve Kurt Schwitters gibi beynelmilel lider sanatçılar ile birlikte vakit geçirdiler.1926 senesinde, Fransa‘nın Strasbourg kentindeki Cafe de l’Aubette’in iç tasarımını yapmak için bir komisyon üzerinde çalışmaya başladılar. Hollandalı sanatçı ve De Stijl hareketinin kurucularından olan Theo van Doesburg ile birlikte çalıştılar. Duvarlarda ve tavanda büyük bir Konstrüktivist kompozisyon yapıti gibi bir iç mekân yarattılar.

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriUygulamalı sanat camiasında kendini düşünen bir kişi olarak, uygulamalı sanatçıları tanıtmak için çalışan profesyonel bir dernek olan Swiss Werkbund’a kurmak istedi. Sophie, boncuklu çantalar, işlemeli yastık kılıfları gibi nesneler için üretti. Çalışmaları eleştirel sevi topladı ve iyide sattı. Zürih Sanat ve El Sanatları Müzesi’nde, uygulamalı sanat yapıtlarinin bir koleksiyonunu sergiledi. Yalnızca eleştirmenler hevesli değil, aynı zamanda satışlar, tasarımlarını yürütmek ve üretimi süratlendirmek için işe almada takviyeye gerek dinlemek için yeterince temkinliydi. Zira Sanat ve El Sanatları Mektebi, profesörlerinin Dada etkinliklerine katılmasını istemiyordu. Sophie, Cabaret Voltaire Dada dünyasına ve daha sonra Galerie Dada’ya bir gizem olarak katılmasını sağlamalıydı. Bunu da sahte isimler altında Gerçekleştirdi. Bu ikili hayat, 1928 / 1929’da Zürih Sanat ve El Sanatları Mektebi’ndan istifa edecek kadar mülki açıdan rahat hissettiğinde sona erdi.

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriBirinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1940 senesine kadar yaşayacakları Paris’in takribî 5 mil güneyindeki Meudon’a taşındılar. Sophie, işlerini örgütlemek, yazmak ve sergilemek açısından kariyerinin en üst noktasındaydı. Çok disiplinli bir sanat yaratıyordu. O ve Hans 1930’da Circle and Square Cercle et Carre grubuna ve 1931’de Abstract-Création grubuna katıldı. 1930’da Paris’teki Galeries 23’teki önemli Circle and Square sergisinde yer aldı. 1930’lardan, zamansız bir vefata kadar, geometrik soyutlama konusundaki uzun süredir devam eden ilgisini ve diğer civarlarda çalışmayı keşfetmeye devam eden bir dizi çizgi resimleri ve ahşap rölyefler yarattı.

1940’da Naziler Paris’i işgal ettiğinde çift güney Fransa’ya kaçtı. Orada Sonia Delaunay’la kısa ömürlü bir sanatçının kolonisini yarattılar. 1942’nin sonlarında, çift Zürih’e döndü. Amerika Birleşik Devletleri’ne geçişi sağlamaya çalıştılar, ancak zaferli olmadan Sophie Ocak 1943’te uykusuna can verdi. Bunun nedeni, kusurlu bir gaz sobasından gelen karbonmonoksit zehirlenmesiydi.

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriKariyerini, cinsler ve formlar arasındaki statik, suni hudutların bozulmasına adadı. Eserleri sanat ve toplumdaki ananesel normları istikrarsızlaştırmaya, cinsiyet, sınıf ve milliyete ilişkin sabit kavramları denetlemeye çalıştı. Sophie için sanat hem politik bir şey hem de gündelik hayata entegre edilecek bir şeydi. Daha sonra Konstrüktivizm ilkelerini benimsedi ve Rusya dışındaki en önemli uygulayıcılarından biri oldu. Sophie’nin yapıtlari, bir kukla, bir dansçının hareketi ya da bir tekstil modeli olsun, bugünün unsurlarından daha hoş bir dünya yaratma ihtimalini sundu.

Yapıtlari New York’taki Çağdaş Sanat Müzesi’ndeki 1981 retrospektifinin ardından Chicago, Houston ve Montreal’e gitti. Yapıtlari artık çağdaşizm ve Dada’nın hikayesinin bir parçası olarak kabul edildi. Akademisyenlerin ilgisini çekti. Çalışmaları Feminist Sanatın büyümesinde etkili oldu. Onu bir trailblazer olarak gören 1960’ların Post-marksiz ve Eleştirel Teori’de çalışan sanatçıları, yapıtlarinden ve fikirlerinden etkilendi. Sophie, Dada Manifestosunun imzalarından biriydi ve kariyeri süresince Dada’nın fikirlerine adanmış olarak kaldı.

En önemli yapıtlari:

Sophie Taeuber Arp Hayatı ve EserleriSandık Kâse, Temel Formlar, Sophie Taeuber Arp Kostüm Dansı, Konig Deramo Kral Deramo, Duo Kolaj, L’Aubette Kahvesi, Çevrelerin Bileşimi ve Örtüşen Açıları, Askeri Muhafızlar, Yükselen Düşen Üçen, Dairede Kompozisyon, Soyut Motiflerle Oval Kompozisyon, Dada Kompozisyon, Ot, Aubette Projesi, Şematik Kompozisyon, Hareketli Çevreler, Dikey ve Yatay Kompozisyon, Sayılar, Başlıksız…

İçeriği Oyla

Yorum yapın