Anasayfa » Genel » Selçuk Bayraktar kimdir?

Selçuk Bayraktar kimdir?

• Selçuk Bayraktar kimdir?
• Selçuk Bayraktar kaç yaşında?
• Selçuk Bayraktar aslen nerelidir?
• Selçuk Bayraktar evli mi?
• Selçuk Bayraktar instagram hesabı nedir?

S/İHA sistemi olarak bilinen Baykar Bayraktar TB2’nin mimarı, Baykar Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın da damadı olan Selçuk Bayraktar, zaman zaman sosyal medya paylaşımları ile adından sıkça söz ettirmektedir.

Selçuk Bayraktar Kimdir?

7 Ekim 1979 tarihinde İstanbul ’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelen Selçuk Bayraktar, aslen Trabzon, Sürmene Çamburnu Köyü nüfusuna bağlıdır. Canan ve Özdemir Bayraktar çiftinin ikinci çocuğu olan Selçuk Bayraktar, eğitim hayatına Sarıyer İlköğretim Okulu ’nda başladıktan sonra 1997 yılında da Robert Koleji ’nden mezun oldu.

Selçuk Bayraktar

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünde aynı sene üniversite eğitimi alan Bayraktar, Pennsylvania Üniversitesi GRASP laboratuvarına staj başvurusunda bulundu. 2002-2004 yılları arasında Pennsylvania Üniversitesi’nde insansız uçaklar üzerine yüksek lisans yaptıktan sonra Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde insansız hava araçlarının agresif manevra kontrolü üzerine burslu olarak ikinci yüksek lisansını da tamamladı.

Dünyada ilk kez yapılan İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri hakkında bilimsel çalışmalar Gerçekleştiren Selçuk Bayraktar, 2007 senesinde Türkiye ’ye döndü ve Baykar Savunma‘nın teknik müdürü oldu. Burada, Türkiye tarafından geliştirilen insansız hava araçlarının uçuş kontrol, aviyonik sistem mimarisi, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, gömülü yazılım geliştirme ve elektronik donanım gibi bölümleriyle ilgilendi.

Ekibi ile beraber Türkiye-PKK çatışmasında, Suriye İç Savaşı‘nda ve İkinci Libya İç Savaşı‘nda kullanılan Baykar Bayraktar TB2 insansız hava aracı sisteminin güdüm ve kontrol sisteminin tasarımını Gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin envanterine giren ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA‘yı tasarlayarak Türkiye’nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı “Akıncı” (TİHA) sisteminin tasarlanmasına geliştirilmesine öncülük etti.

Türkiye’de uzay alanında yapılan çalışmaları teşvik etmek amacıyla uzay festivali olan TEKNOFEST‘i düzenledi.

Çin’in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan COVID-19 virüsüne karşı, 22 Mart 2020 tarihinde Bayraktar şahsi Twitter hesabından Türkiye’de solunum cihazı üretimine teknik destekte bulunacağını açıklayan Bayraktar; Arçelik, ASELSAN, Baykar Savunma ve BIOSYS‘in birlikte yürüttüğü iki haftalık geliştirme sürecini ardından üretilmesi öngörülen 5000 solunum cihazının ilk 100 tanesini Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi‘nin açılışında teslim etti.

Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar, 2016 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile dünya evine girdi.

Selçuk Bayraktar Kaç Yaşında?

1979 doğumlu olan Selçuk Bayraktar, 43 yaşındadır.

Selçuk Bayraktar Aslen Nerelidir?

İstanbul ’un Sarıyer ilçesinde dünyaya gelen Selçuk Bayraktar, aslen Trabzonludur.

Selçuk Bayraktar Evli Mi?

Selçuk Bayraktar, 2016 yılında Sümeyye Erdoğan ile evlenmiştir. Bu evlilikten Canan Aybüke adında bir de kızları vardır.

Selçuk Bayraktar Instagram Hesabı Nedir?

Selçuk Bayraktar, Instagram ’da 1.9M takipçisi bulunan @selcuk79 hesabını kullanmaktadır.

İçeriği Oyla

Yorum yapın