Anasayfa » Genel » Nazım Salur

Nazım Salur

Nazım Salur Biyografisi

Nazım Salur, BiTaksi ve Getir mobil uygulamalarının kurucusudur.

Nazım Salur, 1963 yılında Bayburt ’ta doğmuştur. İstanbul ’da 1973-1981 yılları arasında English High School ’da liseyi okuyup mezun oldu. 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme ve Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu.

Nazım Salur, Üniversiteden mezun olduktan sonra mobilya imalatında ve kullanılan endüstriyel tesislerin satışında aracılık yapan çeşitli şirketler kurdu. Daha sonrasında ise Amerika ’ya taşınarak şirket kurmuştur. Bu şirket endüstriyel tesislerin ve fabrika üretim hatlarının satışına aracılık etmektedir. Bu meslek alanında çalışmasının en büyük nedeni ailesinin ve babasının bu meslek grubunda yer almasıdır.

Nazım Salur, Haziran 2015’te hizmete giren “Getir” mobil uygulamadan önce 2013 yılında taksi çağırma uygulaması “BiTaksi” şirketini kurdu. BiTaksi ile taksi arayan yolcularla, yolcu arayan taksileri buluşturdu. Türkiye ’de ilk kez taksilere kredi kartı ile ödeme seçeneğini getirdi.

Nazım Salur, bine yakın ürünü, 7/24 kullanıcıya ulaştıran akıllı telefon uygulaması Getir ile ortalama 10 dakikayı bulan teslimat süresi ile dünyada bir ilke imza attı. 2015 yılından itibaren hizmet veren Getir’in kurucusu Nazım Salur, 2021 yılında Londra ile birlikte Getir’i yurtdışına taşıma hedefini Gerçekleştirdi.

Getir, 2023 yılında geldiği noktada toplam 3 kıtada, 9 farklı ülkede kullanıcılara hizmet vermektedir. 2021 Ocak ayında İngiltere ’de başlayan faaliyetler, Avrupa ’da kısa sürede yayılarak devam etmiştir. Böylece şu an hizmet sunduğu ülkeler şunlardır: İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz. 2021 yılı Kasım ayında ise ABD pazarına giriş yapmıştır. Türkiye ’de ise 81 ilde görev yapmaktadır. Buna ek olarak yurtdışında 48 şehirde faaliyet sürdürmektedir.

Nazım Salur, 2020 yılında Ekonomist Dergisi ’nin ‘Yılın İş İnsanları ’ ödüllerinde ‘Yılın Erkek Girişimcisi ’ seçildi.

İçeriği Oyla

Yorum yapın