Anasayfa » Genel » Melda Bayer

Melda Bayer

Melda Bayer Biyografisi

Melda Bayer, 1950 yılında Sivas‘ta doğmuştur. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

Melda Bayer, Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü ’nde memur, Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) Ordu Pazarları Başkanlığı Mal Alım Koordinatörlüğü yaptı. Özel sektörde yönetici olarak çalıştı. Ankara Cumhuriyet Lisesi ’nde İngilizce Öğretmenliği görevlerinde bulundu.

Siyasi hayatına 1995 yılında Demokratik Sol Parti‘de mahalle sorumlusu olarak başlayan Melda Bayer, Ankara il yönetim kurulu üyeliği ve Ankara il başkanlığı yaptıktan sonra 1999 yılında Demokratik Sol Parti Ankara Milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Melda Bayer, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde (DSP) Demokratik Sol Parti ’den 21. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği görevinde bulundu.

Melda Bayer, milletvekili olduğu dönemde Ankara‘nın bütün ilçelerini ve köylerinin çoğunu gezerek sorunları tespit etti. Daha çok köylere yönelik çalıştı. Özellikle köylerin okul ve öğretmen sorunları üzerine gitti.

Melda Bayer, 2002 yılında Bülent Ecevit ’in kurmuş olduğu 57. Hükümet ’te 10 Temmuz-18 Kasım 2002 tarihleri arasında Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı görevinde bulundu. Bakanlık görevini Güncel Bakan Güldal Akşit ’e devretti.

Melda Bayer, siyasi hayatı bu dönemden sonra DSP yönetiminde devam etti. Önce Parti Meclis Üyeliği görevinde bulundu. Daha sonra Mehmet Mehmet Zeki Sezer genel başkanlığındaki DSP yönetiminde Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini sürdürdü.

Melda Bayer, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

Melda Bayer, 21 Aralık 2023 tarihinde İYİ Parti‘ye katıldı.

Partisi:
1995 – Demokratik Sol Parti
2023 – İYİ Parti

İçeriği Oyla

Yorum yapın