Anasayfa » Genel » Laravel Nedir?

Laravel Nedir?

2011 senesinde Taylor Otwell tarafından oluşturulmuştur. Laravel web uygulamalarını daha süratli ve kolay geliştirmek emeliyle planlanan bir PHP framework ’cins. Sunduğu bir hayli iyi özellikler sayesinde web geliştiricilerin seçim ettiği sistemlerin başında gelmektedir. Sunucu tarafından çalışmasını sürdüren Laravel ile backed uygulamaları geliştirmek muhtemel olmaktadır. Yetkilendirme sistemi, modüler koli sistemleri, komut satırı arayüzü, obje ilişkili anımsaması, otomatik test özellikleri ve sanal geliştirme çözümleri gibi özellikler sayesinde kullanıcılara büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Laravel sayesinde bir hayli web uygulaması daha düzgün yapıya sahip olursan meselesiz çalışmalarına da katkı sağlamaktadır.

Laravel Ne İçin Kullanılır?

Hakikatinde PHP kullanarak özel web yazılımları oluşturmak için kullanılır. HTML şablonu oluşturma ve kimlik Gerçeklama gibi sıkıcı ve zaman alan mevzuları işleyen bir sistemdir. Core PHP ve Advanced PHP hakkında bilgi sahibi olanlar ve bunları kullanmayı öğrenenler için Laravel oldukça bereketli olacaktır. Şayet sıfırdan bir web sistemi geliştirmek istiyorsanız dahi Laravel sizin için oldukça bereketli olacaktır. Bununla beraber Laravel ’de yerleşik bir web sitesi oldukça tehlikesiz bir yapıya sahiptir ve her türlü atağa karşı da korunmalıdır.

Laravel ’in Avantajları Nelerdir?

Laravel framework sayesinde web uygulamaları daha kolay ve ölçeklenebilir bir yapıya sahip olmuştur. Laravel web uygulaması geliştirmeye başladığınızda öbür geliştirilerde kullanılan değişkenleri yine ve otomatik olarak kullandığı için zaman açısından aşırısıyla tasarruf edilir. Laravel ’in geliştirme hizmetlerinin neredeyse En Güncellerinden birisi de çok dilli uygulamaların oluşturulmasıdır. Laravel muhakkak bir kullanıcı kitlesine ve gruba göre hizmet veren bir framework değildir. Her cinsten ve deneyimden kullanıcıların buluştuğu ve kullanmakta güçlük sürüklemeyeceği bir sistemdir. Laravel çok geniş bir geliştirici topluluğuna ve sponsorlarına sahiptir. Böylece bir mesele olduğu gidişatlarda müdahale etme ve çözüm bulma olasılığı oldukça yüksektir. Mevcut Laravel uygulamalarının ve kolilerinin kitaplık kısmı oldukça geniştir. Bunlar hem resmi Laravel kolilerini satın alarak hem de üçüncü taraf sistemlerden satın alarak temin etme ünsünüz yüksektir. Laravel içerisindeki dökümantasyonlar oldukça geniş bir yere sahiptir. Böylece kullanıcılar neler yapması gerektiğini, nerede yanlış yaptıklarını ve yapılan işin ne derece inceleme edeceklerini tespit edebilirler. Bunula beraber Laravel ’de bir hayli kurs, kod parçaları ve öğretici vasıtalar bulabilirsiniz. Aynı zamanda bu mevzuyla alakalı videoalara da erişme ünsünüz vardır. Geniş bir kitle tarafından desteklendiğinden bir meseleye çözüm bulmak bu mevzuda açılmış forumlarda oldukça kolaydır. Laravel birden çok dosya sisteminde çalışma ihtimali sağlar. Güncel bir dosya sistemi veya Amazon S3 gibi bulut tabanlı bir sistem kullanma ihtimaline sahipsinizdir. Dosya sistemini değiştirmek için Config/filesystems.php isimli dosyadaki alternatifleri değiştirmeniz gerekmektedir.

Laravel Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Laravel kullanmadan evvel bilgisayarınıza Compuser ’ın yüklü olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra ise https://getcomposer.org/download/ adresine girerek sisteminize kurmak için bu tertip ediciyi indirin.

Daha sonra bir komut sistemi açın ve Laravel ’i nereye kurmak istediğinizi cmd kodunda belirtin.

Bundan sonra ise composer create-project laravel/laravel –-prefer-dist komudunu girin.

Application key set succesfully yazısını görene kadar beklemeyi sürdürün.

Yazıyı gördükten sonra ise cd laravel yazarak laravel ’i indirdiğiniz klasör dizinine gidin.

Bundan sonra ise php artisan serve diyerek laravel projemizi locahostta çalıştırmayı sınayacağız.

Şayet meselesiz bir biçimde Laravel ekranı karşınıza kazançsa montaj yapılmış demektir. Ancak montaj sırasında bir kusur alıyorsanız bunu videolardan ve forumlardan çözümü için araştırma yapabilirsiniz.

Laravel sanıldığı kadar güç ve karışık bir sistem değildir. Web geliştirme hakkında ne kadar bilginiz olursa olsun kısa zamanda anlayabilmeniz ve kullanabilmeniz ismine kurulmuştur. Çok fazla sponsoru olduğundan rakiplerinden daha öndedir.

 

İçeriği Oyla

Yorum yapın