Anasayfa » Genel » Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

Bu yıl 96 yaşına giren İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, doktorlarının sağlığından şüphe etmesi sebebiyle hastanede gözetim altına alınmıştı. Bir süre sonra başta Kraliyet Ailesi olmak üzere tüm dünyayı yasa boğan ölüm haberi geldi. Yapılan haberlerin ardından Kraliçe Elizabeth’in hayat ve ölüm nedeni büyük bir merakla araştırılmaya başlandı. Peki,Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü? Detaylar haberimizde…

Kraliçe Elizabeth ölüm nedeni nedir? Kraliçe kaç yaşında öldü?

KRALİÇE ELIZABETH ÖLÜM NEDENİ

Kraliçe Elizabeth’in ölüm haberi sonrasında Kraliçe Elizabeth hayatına dair araştırmalar hız kazandı. 96 yaşındaki İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth sağlık sorunları sebebiyle bir süredir tıbbi gözetim altına alımıştı.

KRALİÇE II. ELIZABETH KİMDİR?

21 Nisan 1926’da II. Elizabeth, İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on dördünün kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir.

6 Şubat 1952’de tahta çıktığında Topluluk Başkanı ve yedi ülkenin (Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Güncel Zelanda, Güney Afrika, Pakistan ve Seylan) kraliçesi oldu. Bir sonraki yıl Gerçekleşen taç giyme töreninin televizyonda gösterilmesiyle bir ilk Gerçekleştirildi.

1956’dan 1992’ye kadar bölgelerin bağımsızlık kazanması ve bazı krallıkların cumhuriyet olmasıyla krallıkların sayısı değişti. Günümüzde, yukarıda sayılan ülkelerin ilk dördüne ek olarak Jamaika, Bahamalar, Grenada, Papua Güncel Gine, Solomon Adaları, Tuvalu, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Belize, Antigua ve Barbuda ile Saint Kitts ve Nevis’in kraliçesidir. Dünyanın hâlen hüküm süren en yaşlı ve Britanya’nın en uzun ömürlü hükümdarıdır. 9 Eylül 2015’te dedesinin babaannesi Kraliçe Victoria’nın saltanatını geride bırakarak Britanya’nın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı ve tarihte en uzun süre hüküm süren kraliçe oldu ve en uzun süre hüküm süren ikinci hükümdar oldu.

Elizabeth, Kral VI. George ve Kraliçe Elizabeth olacak olan York Dükü ve Düşesi’nin büyük kızı olarak Londra’da doğdu. Çocukluğu boyunca evde özel eğitim gördü. Babası, ağabeyi VIII. Edward’ın tahttan çekilmesiyle 1936’da kral oldu ve kendisi o tarihten itibaren olası vâris konumuna geldi. II. Dünya Savaşısırasında orduda görev almaya başladı. 1947’de Edinburgh Dükü Philip ile evlendi ve Charles, Anne, Andrew ve Edward adlarını verdikleri dört çocukları oldu.

İçeriği Oyla

Yorum yapın